Na hrane konfliktu: Riešenie susedských sporov medzi vlastníkmi záhrad a fariem
Susedské vzťahy sú niekedy veľmi krehké. Príčinami konfliktov môžu byť rôzne životné situácie.
Medzi tie najčastejšie patria nezhody ohľadom umiestnenia plotov či stromov prerastajúcich do susedovej záhrady. Dobré vzťahy sa môžu naštrbiť aj kvôli hluku, dymu či zápachu zo susedovej záhrady. Nezhody sa dajú riešiť rôzne. Buď v civilnoprávnej rovine ako priestupky, alebo v trestnoprávnej rovine.
Susedské spory rečou paragrafov
Je to smutné, ale asi nie veľmi prekvapivé, že susedské spory patria medzi tie najfrekventovanejšie spory riešené súdmi v SR. Právna úprava susedských vzťahov sa nachádza v Občianskom zákonníku (§127). Vlastník sa v zmysle § 127 musí zdržať všetkého, čím by nad mieru primeranú pomerom obťažoval vlastníka susedného pozemku. Rovnako nesmie vážne ohrozovať výkon jeho práv. Ak ste sa práve stratili v týchto právnych pojmoch, netrápte sa. Pre laika je najlepším riešením právna poradňa. Aj zložito vyzerajúci problém môže mať jednoduché riešenie, ak sa ocitne v rukách odborníka.
Možno sa v duchu pýtate, čo zákon považuje za obťažovanie zo strany suseda a čo to vlastne je primeraná miera obťažovania. Za obťažovanie možno považovať ak váš sused obťažuje dymom, popolčekom, parami, pachmi alebo tekutými či tuhými odpadmi. Dôležité je povedať, že váš sused je oprávnený spomínané činnosti robiť, pretože väčšina z nich patrí k bežnému životu. Je však povinný zdržať sa aktivít, ktoré by nad mieru primeranú pomerom porušovali práva jeho susedov.
Obťažovanie nad mieru primeranú pomerom
Čo sú to primerané pomery? Posudzuje sa to vždy veľmi individuálne. Poškodený sused v prípade podania žaloby musí disponovať dôkazmi ako sú výsledky merania hlučnosti, nahrávky, vyjadrenia ďalších susedov. Mali by to byť dôkazy, ktorými možno preukázať, že ide o skutočne vážny problém, nielen o subjektívne pocity danej osoby. Susedské spory sú veľmi komplexná problematika.
Aby sme boli konkrétnejší, uveďme si príklady. Nepríjemné efekty chovu hospodárskych zvierat (napr. primeraný zápach či zvukové prejavy) možno očakávať vo vidieckej oblasti. Na druhej strane ani na dedine nemožno považovať za primeraný veľkochov zvierat na pozemku určenom pre rodinné bývanie. Ak má váš sused na záhrade stádo oviec, určite to nie je v poriadku. No ešte skôr než sa s ním pustíte do sporu, skúste to s ním po dobrom.
Možnosti riešenia susedského sporu
Prvým krokom pri riešení susedského sporu, by mala byť obyčajná, ľudská komunikácia. Zájdite za susedom a porozprávajte sa s ním o probléme priamo, pokojne a zdvorilo. Pokúste sa pochopiť jeho pohľad na vec a nájsť riešenie, ktoré vyhovuje obom stranám. Buďte ochotní urobiť kompromisy a hľadajte riešenie, ktoré bude pre vás oboch výhodné.
Všetci vieme, že s niektorými ľuďmi sa jednoducho nedá dohodnúť. V tomto prípade máte nasledovné možnosti.
Podanie žiadosti na obec
Obecný úrad môže byť prvým kontaktným miestom, prostredníctvom ktorého sa môžete ako poškodený sused snažiť susedský konflikt riešiť. Občiansky zákonník v § 5 hovorí, že ak dôjde k narušeniu pokojného stavu, občan je oprávnený domáhať sa ochrany priamo na obci.
Privolanie polície
V prípade, ak ani to nepomôže, do úvahy potom prichádza v určitých situáciách privolanie polície. Ak by napríklad váš sused spôsoboval nadmerný hluk počas dňa, tak v takomto prípade polícia nemá kompetenciu zasiahnuť. Ak by ale išlo o hluk spôsobovaný v nočných hodinách počas nočného pokoja, tak už polícia, môže zasiahnuť, udeliť sankciu a zabezpečiť nápravu.
Žaloba na súd
Poslednou, krajnou možnosťou je podanie žaloby na súd. Tu treba povedať, že si to vyžaduje dostatok trpezlivosti aj financií. Vo väčšine prípadov budete platiť súdny poplatok vo výške 99,50 Eur. Počítať treba aj s tým, že ide o spory, ktoré často vyžadujú zložitejšie (aj znalecké) dokazovanie, ktoré sa tiež môže predražiť, nehovoriac o platbách za advokáta. Samozrejme, ak vyhráte, súd uloží susedovi, aby vám vynaložené trovy nahradil.
Svojpomoc
Proti neohľaduplnému susedovi je možné využiť aj tzv. svojpomoc podľa § 6 Občianskeho zákonníka. Dovolenou svojpomocou je napríklad vstup na susedov pozemok za účelom urýchleného presunutia nevhodne umiestnenej veci, ktorej hroziaci pád by mohol spôsobiť poškodenie vášho majetku alebo zdravia.
Vo všetkých týchto prípadoch je vhodné využiť, často bezplatné, služby právnej poradne.
Susedské spory – verejnoprávna rovina
V rámci roviny verejného práva, kam zaraďujeme napr. trestné právo a správne právo, je možné susedské spory riešiť rôznym spôsobom, v závislosti od toho, o aký spor ide. Nakoľko susedské spory majú rôznorodé formy, môže sa v extrémnych prípadoch jednať o rôzne druhy trestných činov, napr. poškodzovanie cudzej veci, ublíženie na zdraví, ohováranie atď.
V takom prípade môžete podať trestné oznámenie, ktoré príslušný orgán policajného zboru preverí a rozhodne, či začne trestné stíhanie, alebo nie. V praxi je riešenie susedského sporu v rámci trestného práva skôr výnimkou než pravidlom. Trestné právo je posledná možnosť riešenia. Preto je susedský spor vhodné prioritne riešiť v rámci civilnej roviny, prípadne v rámci priestupkového konania.
Záver
Susedské spory medzi vlastníkmi záhrad a fariem môžu byť frustrujúce a narúšať pokojný život na vidieku. Existuje však mnoho spôsobov, ako týmto sporom predchádzať a riešiť ich pokojne a s rešpektom. Susedia by sa mali navzájom počúvať, snažiť sa pochopiť rôzne perspektívy a hľadať kompromisy. Ak tieto alternatívy zlyhajú, môže pomôcť napríklad mediácia či právne poradenstvo.