Na Slovensku sa objavili nové druhy vtákov
Až štyri nové druhy vtákov boli na našom území počas roku 2016 pozorované ornitológmi.
Šlo najme o druhy pochádzajúce z Ázie. Na naše územie sa pravdepodobne dostali vďaka východnému prúdeniu vzduchu ktoré nás zasiahlo počas jesene.
Medzi tradičných obyvateľov strednej a východnej Ázie patrí kolibiarik dlhochvostý, no zvyčajne zimuje v juhovýchodnej Ázii, takže jeho výskyt na našom území je o to vzácnejší. Je to malý spevavec so žlto-sivým sfarbením.
Strnádka malá sa vyskytuje v severnej Európe a Ázii, no rovnako ako Kolibiarik, aj Strnádka zimuje tradične v juhovýchodnej Ázii. Tento malý vtáčik má charakteristické hnedo-strakaté sfarbenie a živí sa semenami a hmyzom.
Čajka orlia obvykle hniezdi na pobreží čierneho mora, preto bolo jej pozorovanie na jeseň pri Trnave vzácne. Je to veľká čajka dosahujúci dĺžku až 70 centimetrov a s rozpätím krídel až 150 cm. Spoznáme ju vďaka charakteristickému bielo-sivo-čiernemu sfarbeniu.
Veľmi vzácnym bolo pozorovanie Bradáňa žltohlavého v Tatrách. Domovom tohto vzácneho druhu sú vysoké hory južnej Európy, patrí však medzi ohrozené druhy. Jeho jedálniček tvoria takmer výlučne kosti. Rozpätie krídiel tohto majestátneho vtáka dosahuje až 2,5 m. Pozorovaný jedinec bol okrúžkovaný, vďaka čomu bol jeho pohyb monitorovaný. V roku 2014 ho vypustili v Alpách no na Slovensko zavítal zrejme preto že sa narodil v ostravskej ZOO.
Počet zaznamenaných druhov vtákov na území Slovenska sa tak zvýšil na 360.
Zdroj: Tasr
Autor: Redakcia - Mats