Na Slovensku sa objavili nové druhy vtákov


Vzácne vtáky na Slovensku

Až štyri nové druhy vtákov boli na našom území počas roku 2016 pozorované ornitológmi.

Šlo najme o druhy pochádzajúce z Ázie. Na naše územie sa pravdepodobne dostali vďaka východnému prúdeniu vzduchu ktoré nás zasiahlo počas jesene.

Phylloscopus schwarziMedzi tradičných obyvateľov strednej a východnej Ázie patrí kolibiarik dlhochvostý, no zvyčajne zimuje v juhovýchodnej Ázii, takže jeho výskyt na našom území je o to vzácnejší. Je to malý spevavec so žlto-sivým sfarbením.

 

 

Emberiza pusillaStrnádka malá sa vyskytuje v severnej Európe a Ázii, no rovnako ako Kolibiarik, aj Strnádka zimuje tradične v juhovýchodnej Ázii. Tento malý vtáčik má charakteristické hnedo-strakaté sfarbenie a živí sa semenami a hmyzom.

 

 

Čajka orlia obvykle hniezdi na pobreží čierneho mora, preto bolo jej pozorovanie na jeseň pri Trnave vzácne. Je to veľká čajka dosahujúci dĺžku až 70 centimetrov a s rozpätím krídel až 150 cm. Spoznáme ju vďaka charakteristickému bielo-sivo-čiernemu sfarbeniu. 

 

 

Gypaetus barbatusVeľmi vzácnym bolo pozorovanie Bradáňa žltohlavého v Tatrách. Domovom tohto vzácneho druhu sú vysoké hory južnej Európy, patrí však medzi ohrozené druhy. Jeho jedálniček tvoria takmer výlučne kosti. Rozpätie krídiel tohto majestátneho vtáka dosahuje až 2,5 m. Pozorovaný jedinec bol okrúžkovaný, vďaka čomu bol jeho pohyb monitorovaný. V roku 2014 ho vypustili v Alpách no na Slovensko zavítal zrejme preto že sa narodil v ostravskej ZOO.

Počet zaznamenaných druhov vtákov na území Slovenska sa tak zvýšil na 360.

Zdroj: Tasr

Autor: Redakcia - Mats



Podobné témy

liečivé bylinky

Liečivé rastliny a ich účinky

Naši predkovia využívali liečivé rastliny a ich priaznivé účinky na zdravie už po tisícročia. Aj dnes sú liečivé bylinky vyhľadávanou formou prevencie a liečby mnohých chorôb, pretože na rozdiel od syntetických liečiv…

trezalka bylinka

Ľubovník bodkovaný, prírodný liek nielen na nervy

Trezalka, čarovník, svätojánska bylina – to všetko sú ľudové názvy pre ľubovník bodkovaný. Na svete existuje viac ako 400 variet ľubovníka a je rozšírený takmer po celej planéte. Od nepamäti ho ľudia používali ako liek,…

bazová limonáda

Recept na domáci bazový sirup

Leto je obdobím kedy si vychutnávame slnko, kúpanie, zmrzlinu,… a samozrejme bazový sirup. Domáca príprava bazového sirupu je veľmi jednoduchá a výsledok naozaj stojí za to. Baza čierna je účinná liečivá rastlina s…

štúdijné odbory stredných škôl zamerané na prírodu

Zoznam stredných škôl zameraných na prírodu

Aktualizované: 29.11.2024 Veterinárstvo, lesníctvo, záhradníctvo, včelárstvo, rybárstvo, vinohradníctvo, poľnohospodárstvo, agropodnikanie a životné prostredie majú jedno spoločné – blízky vzťah k prírode. Tu je…

repik

Repík lekársky - účinky a použitie

Repík lekársky je jedna z najznámejších liečivých byliniek i vďaka jeho nezameniteľnému vzhľadu no najmä pre jeho účinky na organizmus. Poznáme viac ako 12 rozličných druhov repíka, ktorý sa vyskytuje po celej Európe,…

alchemilka účinky

Alchemilka obyčajná - účinky a použitie

Svoj názov dosala alchemilka podľa slova alchýmia a vzťahuje sa na stredoveké povery o schopnosti kvapiek vody na listoch tejto rastliny premieňať kovy na zlato. Alchymisti verili v magickú silu týchto kvapiek, ktoré…