Na toto pred prvými mrazmi nezabudnite.
Sponzorované: Praktické rady, ako pripraviť záhradu na jeseň
Zelený trávnik, farebné kvetinové záhony, zeleninová záhradka a vždy čerstvé plody z ovocných stromov. Malé radosti, ktoré sa vám postarali o príjemne prežité chvíle na dvore. Všetci dobre vedia, že je za nimi aj kopa driny, ktorá začína už na jeseň. Aby ste sa zo svojej záhrady mohli tešiť rovnako aj o rok, hodí sa patrične ju na zimu pripraviť.
Starostlivosť o trávnik
Na väčšine záhrad tvorí základný prvok a dominantu práve trávnik. Pri správnej starostlivosti predstavuje pýchu každého majiteľa domu. Aby sa mohol budúcu jar začať opäť zelenať, je dôležité správne ho pripraviť na zimu. Do jesene sa oň môžete starať tak, ako ste to robili počas leta.
Poslednýkrát ho pokosiť je ideálne začiatkom novembra, samozrejme, ak zima v tomto roku nepríde príliš skoro. S odporúčanou dĺžkou 5 cm vám hravo pomôže čoraz obľúbenejšia aku kosačka, ktorá nebude rušiť susedov ani pri skorých ranných či neskorých večerných koseniach.
Pri poslednom kosení si dajte obzvlášť pozor, aby pokosené steblá neostali ležať voľne na trávniku. To môže spôsobiť tvorbu plesní a v tom horšom prípade až hnitie koreňového systému. Veríme, že na jar by takéto prekvapenie nikoho nepotešilo. Úspešný štart do budúcoročnej trávnikovej sezóny poskytne aj jeho jesenné prevzdušnenie, ktoré je ideálne spraviť na začiatku jesene po kosení trávnika. Jeseň je ako stvorená aj na jeho dosievanie, čo mu poskytne zaslúženú regeneráciu. A keď toto všetko doplníte vhodným hnojivom, na jar sa budete môcť tešiť z rýchlo sa zobúdzajúceho zeleného koberca.
Tip: V jesennom období drží trávnik viac vlhkosti, preto ho zbytočne nepolievajte. Obmedziť by ste mali aj pohyb po ňom, ktorý by ho mohol výrazne zaťažiť.
Starostlivosť o záhony
Na to, ako bude vaša záhradka vyzerať opäť o rok, vplýva viacero faktorov. Jeden z nich predstavuje aj spôsob, ako sa o ňu postaráte pred nástupom prvých mrazov. Zo záhonov odstráňte po zbere poslednej úrody všetku burinu, prekyprite pôdu a pridajte kompost či hnojivo.
Aby ste sa vyhli erózii pôdy počas silných dažďov, odporúčame ju poriadne prekryť. Na to je ideálny organický mulč, ktorý pomalým rozkladom zlepšuje kvalitu pôdy, bojuje proti burine, no tiež reguluje teplotu pôdy a zabraňuje odparovaniu vody.
Jesenná výsadba
Síce sa v chladnejších mesiacoch ukladá záhrada na zimný spánok, toto obdobie je ideálne aj na výsadbu niektorých druhov zeleniny či iných rastlín. Okrem cesnaku tak neváhajte zasadiť cibuľoviny, napríklad tulipány, snežienky či narcisy, ktoré vám o rok svojimi peknými kvetmi ohlásia príchod jari. Odporúča sa tiež výsadba trvaliek a ovocných krov a stromov, ktoré v stále teplej pôjde ľahko a rýchlo zakorenia.
Zazimujte nábytok
Počas teplých dní sa vám záhradný nábytok postaral o prežitie príjemných chvíľ s rodinou či priateľmi. Na jeseň prichádza čas, aby ste sa mu za to patrične odvďačili. Nech máte záhradný nábytok vyrobený z akéhokoľvek materiálu, doprajte mu zaslúženú starostlivosť. Na konci sezóny ho dôkladne vyčistite a podľa typu nábytku použite príslušné čistiace alebo ošetrujúce prostriedky.
Drevený nábytok môžete zazimovať v pivnici alebo v záhradnom domčeku, pozor však na prílišnú vlhkosť. Pri teplotách, ktoré nepodlezú bod mrazu, ho môžete nechať pokojne aj na krytej terase.
Prírodný ratan je nutné skladovať počas zimy vo vnútri, keďže je citlivý na pôsobenie vlhkosti. Dovnútra by ste mali odložiť aj plastový nábytok. Odolné kusy z umelého ratanu, kovu alebo liatiny môžete po ošetrení nechať vonku.