Nádej v boji proti celosvetovej chorobe Banánov


ochorenie banánov

Banány sú najobľúbenejším a najpestovanejším ovocím na svete. Sú dokonca najpestovanejšou plodinou hneď za obilím, ryžou a kukuricou.

Banánovník v skutočnosti nie je strom ale bylina dorastajúca až do 15 metrov a jeho ovocím je veľká bobuľa. Vo svete možno nájsť viac ako 1000 odrôd banánov rôznych tvarov, veľkostí a farieb. My poznáme však jedinú odrodu a tou je Cavendish. Táto je stále viac napádaná hubovým ochorením spôsobeným tzv. Sigatoka skupinou húb. Tie dokážu vyradiť imunitný systém rastliny, rozložiť bunkové steny jednotlivých buniek a živiť sa cukrom ktorý banány obsahujú.

Boj proti chorobe banánovníkov

Bojovať proti tejto chorobe je nesmierne náročné pretože fungicídy zabraňujúce šíreniu choroby je potrebné aplikovať až 50 krát za rok, takže tvoria až 30% nákladov na pestovanie banánov. Hlavným problémom banánov je, že nemajú žiadne semená a rozmnožujú sa výlučne poplazmi a inými časťami rastliny. To má za následok že každá nová rastlina je genetickým klonom svojej materskej rastliny a teda nemôže vzniknúť žiadna diverzita v genofonde banánov. Z tohto dôvodu je vyšľachtenie novej rezistentnej odrody klasickým krížením prakticky nemožné a celosvetová produkcia banánov je ohrozená so zvyšujúcou sa rezistenciou húb na fungicídy.

Banány ako ich poznáme môžu teda reálne zmiznúť a nebolo by to po prvý krát. V 50. rokoch minulého storočia takto vyhynula jediná dovtedy pestovaná odroda banánov Gros Michel. Banány tejto odrody boli väčšie, krémovejšie a mali intenzívnejšiu ovocnú chuť. Až pokiaľ ich zo sveta nevyhladila tzv. panamská choroba. Jediným udržateľným riešením teda zostáva genetické inžinierstvo, pomocou ktorého je vyšľachtenie rezistentného kultivaru možné.

Minulý rok skupine belgických vedcov podarilo kompletné zmapovanie genómu banánov a v súčasnosti sa pozornosť upriamuje na jednotlivé gény rôznych odrôd banánov spôsobujúcich ich rezistenciu voči hubovým ochoreniam. Tieto sa dajú vložiť do genómu odrody Cavendish, čím vznikne nový rezistentný kultivar tejto odrody. Prvé rezistentné jedince už existujú v skleníkoch no skôr ako sa povolí ich používanie, musia prejsť toxikologickými testami a legislatívnym procesom.

Zdroj: CNN



Podobné témy

chov mangalice

Na farme, kde sa chová mangalica

Mangalica je plemeno prasiat, ktoré vzniklo krížením s polodivými sviňami, po ktorých zdedilo jedinečné vlastnosti. Tá najcennejšia vlastnosť je schopnosť vytvárať tuk, ktorý tvorí až 65% ich úžitkovej hmotnosti …

minerály pre rastliny - žltnutie listov

Význam minerálov vo výžive rastlín

Na to aby mohli rastliny rásť a prosperovať, potrebujú dostatok minerálnych látok na svoju výživu. Niektoré minerálne látky (prvky) využívajú rastliny vo väčšej miere (Tvoria 10 až 0,01% z ich hmotnosti ) – tie nazývame…

elektrický traktor

Na Slovensku vyvinuli elektro traktor

Podobné správy zvyčajne prichádzajú z ekonomicky najvyspelejších krajín sveta, no tento krát je to inak. Rastislav Tribula zo Žiliny je tvorcom Etraktora – prvého malotraktora, ktorý má namiesto spaľovacieho motora…

Najziskovejšie rastliny na pestovanie

5 najziskovejších rastlín na pestovanie

Mnohých ako prvé napadnú paradajky či šalát, no v skutočnosti je najziskovejšie pestovanie špeciálnych rastlín, ktorých pestovanie je často krát jednoduchšie, ako by ste si mysleli. Väčšina týchto rastlín sa dá pestovať…

chránené slovenské potraviny

Ktoré slovenské potraviny majú ochrannú známku?

Slovensko má v zozname kvality Európskej únie registrovaných 18 tradičných produktov a to v kategóriách: chránené zemepisné označenie, zaručené tradičné špeciality a chránené označenie pôvodu . Slovenská bryndza  …

hliva ustricová z kávového odpadu

Z kávového odpadu pestujú hlivu ustricovú

Novo založená spoločnosť v holandskom Roterdame pestuje hlivu ustricovú práve na odpade z kávy. Jedna bežná kancelárska budova dokáže za mesiac vyprodukovať až jednu tonu takéhoto odpadu. To sú už zaujímavé množstvá aj…