Nadmerný rybolov môže spôsobiť vyhynutie viacerých druhov rýb v európe.


Nadmerný rybolov môže spôsobiť vyhynutie viacerých druhov rýb v európe.

V slaných vodách európy je ohrozených viac ako 90 druhov rýb. Uvádza to správa publikovaná medzinárodnou úniou pre zachovanie prírody (IUCN).

Žraloky, raje a iné drsnokožce sú najrizikovejšie, pretože až 40% z nich je ohrozených. Hlavnou príčinou je podľa. Európski rybári sú v porovnaní s inými regiónmi sveta veľmi efektívni. Produkujú hrubú pridanú hodnotu v hodnote 500 miliárd EUR ročne. Okrem lovu rýb poškodzujú morský ekosystém aj znečistenie, pobrežná výstavba a ťažba ropy, plynu a iných surovín, no to čo naozaj spôsobuje úbytok množstva a druhov rýb je práve nadmerný rybolov.

Správa, ktorá bola financovaná európskou komisiou je prvým kompletným zhodnotením rizika vyhynutia rýb v Európe. Vedci v rámci tejto správy zhodnotili stav viac ako 1 200 pôvodných druhov v Stredozemnom, Čiernom, Baltickom, Severnom mori ako aj v európskej časti atlantického oceánu. I keď ochranárske opatrenia mali priaznivý vplyv na stavy niektorých druhov ako sú atlantická treska a tuniak modroplutvý, iné druhy ako halibut, losos a kambala stále potrebujú pomoc. Populácia viac ako 90-tich druhov zaznamenala pokles znamenajúci riziko úplného vyhynutia.

Správa odporúča okamžitú redukciu cielených a náhodných výlovov rýb identifikovaných ako ohrozené druhy. Takisto by mal byť zaistený aj trvalo udržateľný výlov neohrozených druhov. V súčasnosti nemá mnoho ohrozených druhov stanovený limit výlovu. Príkladom môžu byť žraloky v stredozemnom mori. Napríklad žralok modrý je hlavným cieľom obchodu s plutvami a mäsom a Španielsko je jeho najväčším exportérom bez akýchkoľvek limitov. Práve takéto prípady sa správa snaží zmeniť. Nová spoločná politika rybolovu v Európe pripravená aj na základe tejto správy bude platná od roku 2020.



Podobné témy

liečivé bylinky

Liečivé rastliny a ich účinky

Naši predkovia využívali liečivé rastliny a ich priaznivé účinky na zdravie už po tisícročia. Aj dnes sú liečivé bylinky vyhľadávanou formou prevencie a liečby mnohých chorôb, pretože na rozdiel od syntetických liečiv…

trezalka bylinka

Ľubovník bodkovaný, prírodný liek nielen na nervy

Trezalka, čarovník, svätojánska bylina – to všetko sú ľudové názvy pre ľubovník bodkovaný. Na svete existuje viac ako 400 variet ľubovníka a je rozšírený takmer po celej planéte. Od nepamäti ho ľudia používali ako liek,…

bazová limonáda

Recept na domáci bazový sirup

Leto je obdobím kedy si vychutnávame slnko, kúpanie, zmrzlinu,… a samozrejme bazový sirup. Domáca príprava bazového sirupu je veľmi jednoduchá a výsledok naozaj stojí za to. Baza čierna je účinná liečivá rastlina s…

štúdijné odbory stredných škôl zamerané na prírodu

Zoznam stredných škôl zameraných na prírodu

Aktualizované: 29.11.2024 Veterinárstvo, lesníctvo, záhradníctvo, včelárstvo, rybárstvo, vinohradníctvo, poľnohospodárstvo, agropodnikanie a životné prostredie majú jedno spoločné – blízky vzťah k prírode. Tu je…

repik

Repík lekársky - účinky a použitie

Repík lekársky je jedna z najznámejších liečivých byliniek i vďaka jeho nezameniteľnému vzhľadu no najmä pre jeho účinky na organizmus. Poznáme viac ako 12 rozličných druhov repíka, ktorý sa vyskytuje po celej Európe,…

alchemilka účinky

Alchemilka obyčajná - účinky a použitie

Svoj názov dosala alchemilka podľa slova alchýmia a vzťahuje sa na stredoveké povery o schopnosti kvapiek vody na listoch tejto rastliny premieňať kovy na zlato. Alchymisti verili v magickú silu týchto kvapiek, ktoré…