Najčastejšie choroby psov
Prehľad najčastejšie sa vyskytujúcich chorôb psov
Či už sa nám to páči alebo nie, choroby psov sú bežnou súčasťou života každého chovateľa, ktorý väčšinou ako prvý spozoruje, že niečo nie je s jeho zverencom v poriadku. Tak ako u ľudí, aj u psov si s väčšinou chorôb poradí ich imunitný systém, no niektoré pre ne predstavujú vážnu hrozbu a vyžadujú si okamžitý zásah veterinára. Preto je dobré poznať, ktoré choroby sa u psov vyskytujú najbežnejšie a aké príznaky sa s nimi spájajú.
Aj z tohto dôvodu sme pripravili zoznam ochorení, ktoré sa u psov vyskytujú najčastejšie, spolu s ich symptómami a možnou liečbou:
1. Parazity
Psy sa často stávajú terčom vnútorných aj vonkajších parazitov aj preto, že všetko radi oňuchávajú, olizujú či hryzú a aj ich srsť láka nechcených pasažierov. Vonkajšie a vnútorné parazity psov sa často dokážu veľmi rýchlo šíriť a spôsobovať vážne ochorenia u samotných zvierat, no aj u ľudí a preto by nemali byť brané na ľahkú váhu. Dobrou správou je, že väčšine parazitov sa dá vyhnúť prevenciou alebo sú ľahko kontrolovateľné pravidelným odčervovaním psov. Medzi najčastejšie vnútorné parazity psov patria giardia a škrkavka, zatiaľ čo k najbežnejším vonkajším parazitom patria kliešte a blchy.
Viac o parazitoch psov spolu so symptómami a liečbou nájdete v samostatnej téme: parazity psov a mačiek
2. Zvracanie a hnačka u psov
Aj keď zvracanie a hnačka sú skôr príznaky iných chorôb psov ako samotné ochorenia, zaradili sme ich do nášho zoznamu, pretože sa s nimi chovatelia stretávajú veľmi často. Väčšinou ide len o dočasné podráždenie čriev, ktoré odznie do pár hodín až dní, no hnačka či zvracanie môžu byť aj prejavom závažnejších zdravotných porúch. Preto je dôležité sledovať priebeh týchto príznakov a pri vážnejších prípadoch vyhľadať veterinára. Viac informácií o jednotlivých typoch hnačky a zvracania u psov, ich príznakoch, možných príčinách a liečbe nájdete v samostatných témach: zvracanie u psov a hnačka u psov
5. Kašeľ u psa
Kašeľ u psa patrí k najčastejším príznakom infekcií horných dýchacích ciest, ktoré môžu mať vírusový ako aj bakteriálny pôvod. Infekcie dýchacích ciest môžu vyvolávať zápaly, ktoré sa prejavujú opuchmi, vytváraním hlienu a kašľaním. Tak ako pri ľuďoch, aj kašeľ u psov väčšinou odznie do 1 – 2 týždňov (ako náhle si imunitný systém poradí s infekciou organizmu), no v niektorých prípadoch môže ísť aj o dlhodobejší problém, prípadne sa môže zápal rozšíriť aj na pľúca a v takom prípade je potrebný zásah veterinára.
4. Kožné choroby psov
Kožné choroby psov patria k najbežnejším zdravotným problémom a nie je to nič prekvapivé, keďže koža je najväčším orgánom tela a pri psoch prichádza do kontaktu s prostredím či nečistotami v oveľa väčšej miere ako je to pri ľuďoch a navyše je pokrytá srsťou, ktorá môže skrývať parazity. I keď väčšina kožných ochorení psov nie je akútna, môže ísť o infekcie, ktoré majú potenciál sa časom zhoršovať, prípadne môžu byť príznakom iných závažnejších ochorení a preto by sa im mala venovať dostatočná pozornosť a mali by byť vyšetrené veterinárom. Platí to najmä ak ide o dlhšie pretrvávajúci zdravotný problém, prípadne ak sú problémy so srsťou a pokožkou pre psa neznesiteľné a ich výsledkom je dlhodobé škriabanie a hryzenie.
Viac o jednotlivých typoch kožných ochorení u psov ako aj o ich príznakoch, priebehu a možnej liečbe nájdete v samostatnej téme: kožné choroby psov
5. Zápal uší u psov
Zápal uší je u psov väčšinou spôsobený kvasinkovými infekciami, prípadne alergiami na niektoré potraviny (napr. kukurica, obilie, sója). Zápal uší sa prejavuje začervenaním a napuchnutím ušníc (v prípade kvasinkovej infekcie aj odumretá pokožka a sekréty), ako aj svrbením a zvýšenou citlivosťou na dotyk. Najmä psy s previsnutými ušami, v ktorých sa udržuje vyššia vlhkosť sú náchylné na ušné infekcie a vyžadujú si kvôli tomu aj zvýšenú starostlivosť vo forme čistenia a v prípade kvasinkových infekcií aj liečbu, ktorá zvyčajne spočíva v aplikácii krému na pokožku alebo iných prípravkov proti kvasinkám. Ak je príčinou zápalu ušníc u psa alergia, je potrebné identifikovať alergén (potravinu či iný zdroj), ktorý zápal spôsobuje a vyhýbať sa mu.
6. Parvoviróza
Parvoviróza u psa je nebezpečné vírusové ochorenie, ktoré môže byť život ohrozujúce. Prejavuje sa horúčkami, prudkými hnačkami a zvracaním, ktoré často vedú k dehydratácii a v niektorých prípadoch aj k smrti psov (najviac ohrozené sú šteniatka). Psí organizmus a jeho imunitný systém ostáva často oslabený aj v prípade prekonania parvovirózy a je náchylný na iné ochorenia, ktorým môže neskôr podľahnúť. Toto ochorenie sa prenáša kontaktom s kontaminovanými výkalmi, čomu sa v prípade psov ťažko predchádza, takže ako prevencia slúži najme očkovanie proti parvovírusu.
7. Leptospiróza
Leptospiróza je bakteriálne ochorenie krvi prenášané vodou kontaminovanou močom nakazených zvierat. Priebeh tohto ochorenia môže byť len veľmi mierny, no môže skončiť aj poškodením orgánov či smrťou (najme u šteniat). Príznakmi môžu byť horúčka, bolesť svalov a hlavy, meningitída až po krvácanie v pľúcach a zlyhávanie pečene. Keďže je leptospiróza u psov veľmi rozšírená a môžu sa ňou nakaziť aj ľudia, je očkovanie proti tomuto ochoreniu nanajvýš odporúčané.
8. Dysplázia bedrových kĺbov
Dysplázia bedrových kĺbov (DBK) u psov je dedičné degeneratívne ochorenie bedrových kĺbov, ktorého podstatou je nesprávne uloženie guľovitej hlavice stehennej kosti v puzdre bedrového kĺbu. Takáto vývojová anomália má za následok, že spoj bedrového kĺbu sa pri pohybe nekĺže tak ako zdravý kĺb, vŕzga, a rýchlo sa opotrebúva, čo spôsobuje nezvratné degeneratívne zmeny na kĺbe a bolestivé obmedzenie pohybu psa. Dysplázia kĺbov je najčastejšou poruchou opornej sústavy psov. Okrem DBK sa u psov vyskytuje v menšej miere aj dysplázia lakťových kĺbov (DLK), či dysplázia ramenných kĺbov. Keďže je dysplázia kĺbov v prevažnej miere genetickým ochorením, je jej možné predchádzať výberom šteniatok od zodpovedných chovateľov, ktorí psy s výskytom DBK nepripúšťajú do chovu.
Viac o príznakoch, príčinách a liečbe tohto ochorenia psov nájdete v samostatnej téme: dysplázia bedrových kĺbov u psov
9. Nádorové ochorenia psov
Nádorové ochorenia sa väčšinou spoločne označujú ako rakovina, no v skutočnosti ide o rôzne choroby, ktorých spoločným znakom je vznik nádorov. Tak ako u ľudí, ich podstatou je mutácia vlastných buniek organizmu, ktoré sa nekontrolovateľne množia a vytvárajú nádory, ktoré môžu mať zhubný či nezhubný charakter. Výskyt rakoviny je relatívne častý najmä u starších psov, pričom najčastejšími sú nádory lymfatických uzlín, prsných žliaz, mäkkých tkanív, kožné nádory a nádory kostí. Ich príznakmi môžu byť okrem samotných nádorov aj nechutenstvo, zvracanie, chudnutie či kašeľ. Pri diagnostike a liečbe rakoviny u psov je najskôr potrebné odobrať vzorku tkaniva nádoru a zistiť o aký typ nádoru sa jedná (zhubnosť, agresivita, atď.). Na základe takéhoto histologického vyšetrenia veterinár určí možnosti liečby (chirurgický zákrok, ožarovanie, chemoterapia, imunoterapia). Keďže je však dĺžka života psov relatívne krátka, liečba sa väčšinou obmedzuje len na chirurgický zákrok, ktorý na rozdiel od iných metód liečby neznižuje kvalitu života psov.
10. Torzia žalúdka
Torzia žalúdka sa vyskytuje najmä pri väčších plemenách psov so širokým hrudníkom. Ide o akútny, život ohrozujúci stav, pri ktorom sa psovi pretočí žalúdok. Dochádza k nemu najmä ak pes zožerie naraz väčšie množstvo jedla, vody a následne sa prudko pohybuje. Žalúdok sa nafúkne, pretiahne a pretočí sa okolo svojej osi. Dochádza k priškrteniu pažeráka a okolitých ciev, čo má za následok ešte väčšiu tvorbu plynov a odumieranie vnútorných orgánov v dôsledku nedokrvenia. Torzia žalúdka si vyžaduje okamžitý zásah veterinára. Viac o tomto ochorení nájdete v téme: torzia žalúdka, tichý nočný zabijak psov.
11. Cukrovka u psov
Podstata cukrovky spočíva buď v nedostatočnej produkcii inzulínu pankreasom (diabetes typu 1) alebo v nedostatočnej citlivosti buniek tela na inzulín (diabetes typu 2). Inzulín je enzým, ktorý organizmus (pomocou pankreasu) vylučuje do tela ak stúpne hladina glukózy v krvi (po príjme potravy), čím stimuluje vstrebávanie glukózy bunkami tela, čo má za následok pokles hladiny glukózy v krvi. Pri cukrovke však dochádza k poruche takejto regulácie hladiny glukózy v krvi, čo má za následok nesprávne fungovanie metabolizmu a vedie k viacerým zdravotným problémom. Cukrovka sa niekedy objavuje aj u psov, najmä ak sú obézne. Príznakom cukrovky u psov môže byť nadmerné močenie, smäd a strata váhy napriek zvýšenému apetítu. Liečba spočíva v diéte a v podávaní inzulínu.
12. Alergia u psov
Tak ako u ľudí aj u psov je alergia autoimunitným ochorením, ktorého podstatou je prehnaná reakcia imunitného systému na látky (antigény) vyskytujúce sa bežne v prostredí. Imunitný systém pri kontakte s takýmito alergénmi (môže ísť o peľ, rôzne potraviny, slnko, chemikálie, prach a iné), zareaguje prehnanou tvorbou protilátok, ktorých výsledkom je negatívny vplyv na vlastný organizmus. Podľa typu alergénu môžu byť príznakmi senná nádcha, slzenie, kašeľ, opuch dýchacích ciest, začervenanie a ekzém pokožky, no aj anafylaktický šok. Alergie sú aj u psov čiastočne genetickým ochorením no na rozvoj alergií vplýva aj prostredie, krmivo a infekcie, s ktorými pes počas života prichádza do kontaktu. Okrem antihistamík je najúčinnejšou formou liečby a prevencie alergií vyhýbanie sa látkam, ktoré nechcenú autoimunitnú odpoveď vyvolávajú. Na identifikáciu takýchto látok slúžia alergiologické vyšetrenia, takže vo väčšine prípadov je potrebná návšteva veterinára.
Na záver
Tak ako je to u ľudí aj u psov platí, že prevencia je vždy bezpečnejšou a lacnejšou formou boja proti chorobám. V prípade parazitov či vírusových (besnota, parvoviróza, psinka, parainfluenza,…) a bakteriálnych (leptospiróza, lymská borelióza,…) ochorení je účinnou formou prevencie očkovanie, zatiaľ čo pri genetických ochoreniach (dysplázia kĺbov, alergie, diabetes) je dôležitý výber šteniatka z kvalitného chovu, v ktorom nezaraďujú psíky, s predispozíciou na ochorenia do krytia.
Okrem týchto opatrení je z pohľadu prevencie pred chorobami psov dôležitá aj správna starostlivosť v podobe dostatočného pohybu, správneho krmiva a dodržiavania hygieny. Takýmto spôsobom sa do veľkej miery môžu chovatelia vyhnúť starostiam a výdavkom, ktoré k ochoreniam psov neodmysliteľne patria.
Užitočné informácie:
1. Tip: CBD olej pre zlepšenie imunity psov
2. Kompletný zoznam veterinárov a veterinárnych ambulancií: veterinári
2. Všetko o starostlivosti šteniat: starostlivosť o šteniatka
3. Koľko sa dožíva pes a ako plynú psie roky: ako vypočítať vek psa
Použité zdroje: esccap.org, ncbi.nlm.nih.gov, labyes.com