Najčastejšie kožné choroby psov
Prehľad najbežnejších kožných chorôb u psov
Kožné choroby psov patria k najbežnejším zdravotným problémom našich štvornohých zverencov a často sú dôvodom na návštevu veterinára. Nie je to nič prekvapivé, keďže koža je najväčším orgánom tela a pri psoch prichádza do kontaktu s prostredím či nečistotami v oveľa väčšej miere ako je to pri ľuďoch a navyše je pokrytá srsťou, ktorá môže skrývať parazity.
Kožné choroby u psov môžu byť pre ne len veľmi nepríjemné a spôsobovať im značný diskomfort, no takisto môžu byť indikátorom vážnejších zdravotných problémov, takže je im nutné venovať pozornosť. Kožné problémy môžu mať u psov mierny priebeh no niekedy môžu ohrozovať aj celkové zdravie psov, takže si vyžadujú profesionálne vyšetrenie veterinárom ešte predtým ako sa ich stav nezhorší. Kožné ochorenia majú totižto často tendenciu zhoršovať sa a sú vstupnou bránou pre rôzne patogény, ktoré môžu zdravotný stav psa ešte viac skomplikovať.
Medzi možné príčiny kožných ochorení psov patria rôzne alergie, parazity, poruchy vnútorných orgánov a metabolizmu, mechanické opotrebenie a mnoho ďalších príčin, medzi ktorými sa je niekedy náročné zorientovať. Aj preto sme pripravili prehľad najčastejších kožných chorôb spolu s ich obrázkami:
Kožné choroby psov
1. Atopická dermatitída u psov
Toto ochorenie by sme mohli zjednodušene opísať ako kožná alergia u psov prejavujúca sa dermatitídou (zápalovým ochorením kože). Atopická dermatitída sa objavuje náhle najmä na tvári, nohách, hrudi a bruchu psa a vždy je spustená kontaktom s alergénom, ktorým môže byť čokoľvek od krmiva, cez parazity, chemikálie, rôzne materiály v domácnosti, infekcie , peľ, tráva, prostredie, a iné možné spúšťače prehnanej imunitnej reakcie tela na tieto alergény. Toto ochorenie je podobné ako alergia u ľudí, u ktorých sa prejavuje slzením, výtokom z nosa a kašľaním, zatiaľ čo u psov sa najčastejšie prejavuje zápalovým ochorením pokožky, ktorého výsledkom je podráždená pokožka a svrbenie. Liečba atopickej dermatitídy psov spočíva len v zmiernení jej príznakov aplikáciou kortikosteroidov či iných liečiv ale najmä identifikáciou alergénu a následným vyhýbaním sa kontaktu psa s alergénom.
Atopická dermatitída sa stáva jednou z najčastejších príčin návštev veterinára, keďže ide o genetické ochorenie, ktoré sa čoraz častejšie objavuje vďaka nezodpovedným chovom psov s touto diagnózou. Budúci majitelia psíka by si mali dôkladne preveriť zdravotný stav chovu, z ktorého si plánujú zaobstarať šteniatko, pretože sa takto dokážu vyhnúť nepríjemnostiam a nákladom spôsobeným týmto genetickým ochorením.
2. Parazity
Existuje mnoho rôznych druhov vonkajších parazitov, ktoré môžu byť zdrojom kožných chorôb u psov. Medzi najčastejšie patria blchy, kliešte a roztoče, pričom každý z týchto parazitov dokáže vyvolať zápal a spojené problémy s pokožkou. V prípade roztočov sa nejedná doslova o parazita, pretože roztoče sa živia odumretým tkanivom (pokožkou), no aj tak dokážu spôsobiť vážne kožné ochorenie, prejavujúce sa svrbením, začervenaním a stratou srsti najmä na tvári a nohách. Liečba v prípade roztočov spočíva v dezinfekcii miest, kde sa pes najviac zdržiava a aplikácia antiparazitík na pokožku (spot on, šampón, sprej) psa.
Čítajte aj: parazity u psov a mačiek
3. Folikulitída
Folikulitída je bakteriálny zápal vlasových folikulov, ktorý často sprevádza iné kožné ochorenia psov ako sú napríklad zápaly spôsobené roztočmi a alergiami. Na pokožke psa sa folikulitída objavuje v podobe vyrážok a chrastičiek, ktoré sú viditelnejšie pri krátkosrstých plemenách. Medzi ďalšie symptómy folikulitídy patria matná srsť, strata srsti a lupiny. Liečba spočíva v podávaní antibiotík a antibakteriálnych prípravkov na pokožku, ktoré po vyšetrení predpisuje veterinár.
4. Impetigo (pustulárna dermatitída)
Impetigo je bakteriálna infekcia pokožky, ktorá sa vyskytuje u šteniatok do prvého roka ich života a to najmä na neosrstených častiach ich brucha. Objavuje sa v podobe hnisavých pľuzgierov, ktoré praskajú a vytvárajú sa na nich chrasty. Impetigo je u šteniatok často príznakom iných ochorení (vírusové, bakteriálne a iné), takže sa pri jeho objavení odporúča vyšetrenie u veterinára aj keď samotná pustulárna dermatitda nie je vážnou diagnózou. Liečba impetigo spočíva v aplikácii antibakteriálnych prípravkov na pokožku, prípadne podanie antibiotík.
5. Dermatofytóza
Dermatofytóza je ochorenie pokožky spôsobené plesňami (u psov najčastejšie microsporum canis ). Toto plesňové ochorenie sa môže objaviť takmer u všetkých domácich zvierat a aj u človeka. Typickým príznakom dermatofytózy je objavenie podráždených, chrastavitých miest bez srsti v tvare kruhu. U psov sa dermatofytóza objavuje najmä na hlave, ušiach, nohách a labkách. Toto ochorenie je nákazlivé, pričom najohrozenejšie sú šteniatka pri ktorých sa ochorenie rýchlo šíri a vyžaduje si vyšetrenie a rýchly zásah veterinára. Liečba dermatofytózy môže spočívať v aplikácii antifungálnych prípravkov na pokožku psa.
6. Kvasinkové infekcie psov
Kvasinkové infekcie sa u psov vyskytujú na Teplých a neprístupných miestach ako sú napríklad ušnice, medzi prstami na labke či v blízkosti pohlavných orgánov. Na postihnutých miestach pokožka hrubne a svrbí, takže pes si ju škriabe a hryzie. Kvasinkové infekcie spôsobujú aj zmenu sfarbenia (žltá až hnedá) a nepríjemný zápach. Diagnostika a liečba tohto ochorenia nie je náročná a zvyčajne spočíva v aplikácii krému na pokožku alebo iných prípravkov proti kvasinkám.
7. Seborea
Seborea u psa je kožné ochorenie, ktoré sa prejavuje mastnou pokožkou a odlupovaním sa kože (lupiny). Príčinou seborey sú väčšinou iné zdravotné problémy ako sú alergie, hormonálne poruchy a v ojedinelých prípadoch ide o genetickú poruchu. Samotnú seboreu je možné liečiť špeciálnymi prípravkami na pokožku psa (šampóny a spreje).
8. Lupiny u psa
Lupiny u psa sú podobne ako u človeka sprevádzané suchou pokožkou a väčšinou sú príznakom iného zdravotného problému ako je napríklad infekcia, roztoče alebo alergia. Samotné lupiny u psov nie sú nič závažné a zvyčajne sa dajú zmierniť či odstrániť úpravou stravy psa (kvalitným zdrojom bielkovín a mastných kyselín) a šampónom proti lupinám. Niektoré psy majú prirodzenú predispozíciu na výskyt lupín a to najmä v zimnom období. Ak je problém s lupinami dlhodobý, nechajte psa vyšetriť veterinárom, ktorý môže odhaliť závažnejší zdravotný problém sprevádzajúci výskyt lupín u psa.
9. Granulomatózny zápal u psov
Je kožné ochorenie, ktoré vzniká pri nepretržitom lízaní určitej časti tela psom (väčšinou predná strana nohy nad labkou). Postihnuté miesto sa nikdy nestihne zahojiť, takže vzniká otvorená rana, ktorá psa len zvádza k ďalšiemu lízaniu. Granulomatózny zápal u psov sa väčšinou lieči zabránením opätovného lízania rany. Používa sa na to golier pre psov alebo roztok, ktorý sa nanesie na ranu a svojou odpudzujúcou chuťou odradí psa od lízania rany.
10. Autoimunitné ochorenia u psov
V zriedkavých prípadoch môžu byť zdravotné problémy s pokožkou zapríčinené autoimunitným ochorením, ktorého podstatou je, že imunitný systém napáda vlastné bunky. Jedným z najznámejších takýchto autoimunitných ochorení je lupus, ktorý sa prejavuje otvorenými vyrážkami, meniacimi sa na chrasty. Najviditeľnejšie sa lupus u psov vyskytuje v oblasti ňufáka, očí a labiek. Lupus môže byť vážnou diagnózou ak nie liečený a preto si vyžaduje veterinárne vyšetrenie.
Kedy je potrebné vyhľadať veterinára
I keď väčšina kožných ochorení psov nie je akútna, môže ísť o infekcie, ktoré sa môžu časom zhoršovať prípadne môžu byť príznakom iných závažnejších ochorení a preto by sa im mala venovať dostatočná pozornosť a mali by byť vyšetrené veterinárom. Platí to najmä ak ide o dlhšie pretrvávajúci zdravotný problém, prípadne ak sú problémy so srsťou a pokožkou pre psa neznesiteľné a ich výsledkom je neustále škriabanie a hryzenie. Dobrou správou však je, že väčšina kožných ochorení u psov je dobre liečiteľná pokiaľ sa identifikuje príčina ich vzniku.
Užitočné informácie:
1. prehľad najznámejších parazitov: parazity u psov a mačiek
2. Druhy psích krmív a ich vplyv na výživu: aké je najlepšie krmivo pre psov?
3. čo je preukaz o pôvode psa a prečo je dôležitý: preukaz o pôvode psa
Použité zdroje: vetmed.tamu.edu, pets.webmd.com, sciencedaily.com