Parvoviróza psov
Všetko o pôvodcovi parvovirózy ako aj o presnose, klinických príznakoch, liečbe a prognóze tohto ochorenia u psov
Parvoviróza psov je vysoko infekčné ochorenie šteniat a mladých psov do 1 roka, ktoré je pre neočkované šteňatá veľmi nebezpečné a môže skončiť úhynom. Ochorieť môžu aj šteňatá s čiastočným alebo v zriedkavých prípadoch s úplným očkovaním. Ochorenie má perakútny (v priebehu minút až hodín) alebo akútny (dni až týždne) priebeh. Nie je prenosné na človeka.
Jej pôvodcom je psí parvovírus CPV-2, ktorý napáda rýchlo deliace sa bunky- hlavne bunky sliznice tenkého čreva a kostnej drene. U šteniat sa prejavuje najvýraznejšie hnačkou alebo menej často myokarditídou (zápalom srdcového svalu). Pre parvovirózu je typický špecifický zápach hnačky.
Prenos parvovirózy
Parvoviróza je rozšírená po celom svete a napáda takmer výlučne mladé psy do 1 roka. Forma ochorenia srdca je veľmi zriedkavá a typická pre ranú mladosť. Šteňatá sa môžu nakaziť rôznymi spôsobmi, hlavne orofekálne. Vírus sa vylučuje u infikovaných šteniat stolicou, zvratkami, slinami aj inými telesnými výlučkami, ktoré následne infikujú ďalších psíkov cez ústnu dutinu. Nakaziť sa môžu aj kontaminovanými predmetmi. Aby sa vírus úplne eliminoval z prostredia, v ktorom nakazené zviera žije, sú potrebné silnejšie dezinfekčné prostriedky než sú bežne používané.
Príznaky parvovirózy u psov
Inkubačná doba je čas, ktorý ubehne od nakazenia sa vírusom až po prvé príznaky ochorenia. Pri parvovírusovom ochorení je to 7-14 dní. Najskôr sa u šteňaťa objaví apatia, nechutenstvo a následne sa pridruží úporné vracanie, horúčka, vodnatá až krvavá hnačka a zvýšený smäd. Šteňa sa veľmi rýchlo dehydruje a slabne. Bez rýchlej pomoci veterinára sa stav každou hodinou zhoršuje kvôli neustálej strate tekutín a minerálov. Pri vážnej strate tekutín a úpornom vracaní je nutná hospitalizácia s intenzívnou starostlivosťou veterinára.
Pri forme ochorenia srdca je priebeh perakútny (v priebehu minút až hodín) a šteňatá náhle hynú bez zjavných klinických príznakov.
Liečba parvovirózy
Pri parvoviróze je nevyhnutné uvedomiť si, že toto ochorenie je veľmi infekčné a prognóza nie je vždy priaznivá. Pri nekomplikovanom priebehu črevnej formy dochádza k uzdraveniu priemerne za 3-5 dní a imunita po prekonaní infekcie pretrváva približne 3 roky. Pri komplikovaných formách je terapia dlhodobejšia a zvieratá môžu uhynúť. Liečba parvovirózy môže byť finančne nákladná a podľa stavu môže vyžadovať až hospitalizáciu na veterinárnom pracovisku. Dôležitá je náhrada tekutín a elektrolytov podávaním infúzií, kontrola zvracania a hnačky, antibiotická clona a ďalšie liečivá podľa klinického stavu.
Účinnou, včasnou pomocou na začiatku parvovirózy je podávanie špecifických protilátok vo forme imunoglobulínov (Bodyglob, Canglob). Tie sa podávajú injekčne intramuskulárne (podaním do svaloviny) alebo intravenózne (do žily) 3 dni po sebe.
Očkovanie proti parvoviróze
Najjednoduchším spôsobom, ako predísť parvoviróze je včasné očkovanie. Ideálne je očkovanie zdravých šteniat prvou vakcínou v 6.týždni veku (proti psinke a parvoviróze). Nasledujú dve revakcinácie v odstupe 3-4 týždňov. Každý veterinárny lekár má svoju osvedčenú vakcinačnú schému. V poslednej dobe stúpa výskyt parvovirózy napriek vysokej zaočkovanosti šteniat. Stretávame sa dokonca s ochorením šteniat, ktoré majú za sebou 3 platné očkovania a majú ťažší priebeh parvovirózy.
Ak začne vaše šteniatko náhle slabnúť a objaví sa uňho časté vracanie a hnačka špeciálneho zápachu, neváhajte a ihneď navštívte svojho veterinárneho lekára. Ten pomocou jednoduchého testu dokáže za pár minút odhaliť rozvíjajúcu sa parvovirózu. Test sa robí výterom z konečníka a je pomerne spoľahlivý a lacný.