Pestovanie aloe vera
Pestovanie a starostlivosť o rastlinu aloe vera
Aloe vera má medzi pestovanými rastlinami výnimočné postavenie, pretože ide o skvelú liečivú rastlinu na hojenie rán či iných zdravotných problémov a zároveň je to nádherný sukulent, vhodný do každej domácnosti ako okrasná izbová rastlina. Pestovanie aloe vera je navyše veľmi jednoduché a nenáročné na starostlivosť, takže to zvládne aj začiatočník.
Aloe vera pochádza z arabského polostrova, no aj vďaka jeho pestovateľskej obľúbenosti sa rozšírilo do celého sveta a vo voľnej prírode môžeme túto rastlinu nájsť v Severnej Afrike, Číne, Španielsku, Portugalsku a v iných suchých, subtropických a tropických oblastiach sveta. Dorastá maximálne do 1 m a hrubé listy aloe vera naplnené gélovitým tkanivom sa využívajú vo svojej prirodzenej forme na hojenie rán, na rôzne ochorenia pokožky, no extrakty aloe vera môžeme nájsť aj v rôznych kozmetických prípravkoch, nápojoch alebo tinktúrach.
Pestovanie aloe vera
Aloe vera je prispôsobivý sukulent, ktorý si dokáže zvyknúť na rôzne prostredia, no ak mu doprajete ideálne podmienky odmení sa vám svojou krásou a liečivými účinkami. V našich klimatických podmienkach je potrebné pestovať aloe vera v kvetináči, pretože v exteriéri by táto rastlina neprežila zimu. Toto sú ideálne podmienky pre pestovanie aloe vera, ktoré môžu byť použité aj na iné druhy rastlín z rodu aloe:
Svetlo: Vo svojom prirodzenom prostredí je aloe vera sukulent obľubujúci celodenné slnko, avšak pri pestovaní v kvetináči sa mu bude najlepšie dariť ak nebude vystavené priamemu poludňajšiemu slnku, ktoré by ho mohlo spáliť. Pri pestovaní v interiéri je preto vhodnejšie umiestniť túto izbovku ďalej od okenného skla vystaveného južnému alebo západnému svetlu. Menej slnka počas zimných mesiacov spôsobí prechod aloe vera do vegetatívneho pokoja. Vtedy je rastlinu ideálne presunúť do chladnejšej miestnosti s teplotou cca. 10 – 15 °C, no nie je to podmienkou.
Voda: Tak ako iné sukulenty aj aloe vera bude vyhovovať relatívne suchší substrát a preto si vyžaduje priepustnú pôdu a kvetináč, z ktorého prebytočná voda okamžite odtečie. Práve nadmerné zalievanie je najčastejšou príčinou hniloby a zlého zdravotného stavu tohto sukulentu. Vhodný čas na zalievanie tejto rastliny je až po tom ako preschne 3 – 5 cm vrchnej vrstvy pôdy. Vo vegetačnom období to znamená zálievku cca. raz za dva týždne a počas vegetačného pokoja by sa mala zálievka obmedziť cca. na raz za mesiac (vrchnú vrstvu pôdy môžeme v jesennom a zimnom období nechať preschnúť aj do hĺbky 5 – 10 cm).
Indikátorom nadmerného polievania aloe sú mäkké, previsnuté listy, zatiaľ čo výsledkom dlhodobého nedostatku vody sú tenké listy aloe.
Pôda: Substrát na pestovanie aloe vera by mal byť maximálne priepustný, no zároveň by mal obsahovať aj dostatok organickej zložky, ktorá bude rastlinu vyživovať. Ideálne je mierne kyslé pH pôdy.
Minimálne polovicu substrátu pre aloe by mal tvoriť priepustný materiál (štrk, piesok, zeolit alebo iné) a zvyšok by mala tvoriť zmes záhradného substrátu alebo kompostu) a pôdy zo záhrady. Alternatívne môžeme použiť aj substrát na kaktusy či sukulenty. Zvrchu môžeme na substrát ešte nasypať vrstvu kamienkov, ktorá pomáha pri drenáži pôdy, stabilizuje rastlinu a navyše pôsobí veľmi esteticky.
Hnojenie: Aloe vera rastie pomaly a preto nepotrebuje veľa živín, no keď vyčerpá živiny zo substrátu, pridanie hnojiva podporí jeho ďalší rast a niekedy aj jarné kvitnutie. Tejto rastline postačí pridanie čerstvého kompostu pri presádzaní, no môže sa použiť aj hnojivo na sukulenty, ktoré by malo obsahovať viac fosforu (často sa používa NPK 5-10-5) a malo by sa aplikovať v tekutej forme raz mesačne na jar a počas skorého leta, prípadne vo forme granúl s postupným uvoľňovaním raz ročne na jar.
Teplota: Aloe vera sú teplomilné rastliny ktorým najviac vyhovujú teploty od 15 do 30 °C. Pri teplotách pod 10 °C prestávajú rásť a teploty pod 0 °C nemusia prežiť. Tejto rastline vyhovuje ak ju presťahujeme počas skorého leta na záhradu, terasu alebo balkón, no do interiéru by sa mala preniesť ešte pred príchodom prvých jesenných mrazov.
Presádzanie aloe vera
Aloe vera nie je potrebné často presádzať no každých 3 – 5 rokov, je potrebné aloe presadiť do mierne väčšieho kvetináča. Kedy je vhodný čas na presadenie aloe vera spoznáte podľa toho, že v kvetináči je už viac koreňov ako substrátu a korene rastliny sa začínajú vytláčať von z kvetináča. Najvhodnejším obdobím na presadenie aloe vera je koniec zimy, kedy je rastlina vo vegetačnom pokoji. Na presadenie si vyberte kvetináč o 2 – 3 cm väčší ako bol pôvodný, na dno nového kvetináča nasypte trochu nového substrátu, vložte doň aloe s jeho koreňovým systémom a následne prisypte substrát podľa potreby.
Rozmnožovanie aloe vera
Spôsobov ako rozmnožovať aloe vera je viacero no najčastejšie sa využíva množenie pomocou listových odrezkov. Stačí pritom nožnicami odstrihnúť koncovú časť listu (cca. 5 cm), nechať ju 2-3 dni preschnúť na vzduchu a následne ju zasadiť do vlhkého substrátu pre sukulenty, kde do 2 mesiacov zapustí korene. Po zakorenení môžeme mladú rastlinku presadiť do väčšieho kvetináča. Aloe vera je možné rozmnožovať aj pomocou bočných výhonkov, ktoré táto rastlina z času na čas vyháňa. V takom prípade oddelíme dcérsky bočný výhonok aj s koreňovou časťou od materskej rastliny a zasadíme ju do substrátu.
Kvitnutie
Pri dostatku živín môže dospelá rastlina aloe vera občas zakvitnúť žltým súkvetím na dlhej kvetnej stonke, no jej kvitnutie nie je pravidelné a objavuje sa len ak má rastlina ideálne podmienky. Aloe vera kvitne najčastejšie po vegetačnom spánku (v predjarnom alebo jarnom období).
Je aloe vera jedovaté?
Áno, aloe vera je mierne jedovatá rastlina. Jej dužinaté listy sú bez úpravy toxické pri jej konzumácii ľuďmi či domácimi zvieratami. Po konzumácii aloe vera spôsobuje žalúdočné kŕče, hnačku a potenciálne aj iné ochorenia. Z tohto dôvodu je skôr určená na vonkajšie použitie, pri ktorom sa preukázala jej bezpečnosť.
Užitočné informácie:
1. Výber kvitnúcich izbových rastlín: 12 najkrajších kvitnúcich izbových rastlín
2. Prehľad záhradníctiev a záhradných centier v SR: záhradníctva
3. Všetko o pestovaní sukulentov: pestovanie sukulentov