Pestovanie bazalky jednoducho a prehľadne


ako pestovať bazalku

Všetko o pestovaní bazalky v kvetináči ako aj vonku v záhrade vrátane sadenia, podmienok na pestovanie, starostlivosti, ochrany, zberu a druhov bazalky:

Bazalka patrí k najobľúbenejším bylinkám na pestovanie a je na to dobrý dôvod. Vďaka výnimočnej chuti a vôni má táto aromatická bylinka široké uplatnenie v kuchyni. Je skvelá pri príprave omáčok, pizze, šalátov, cestovín a samozrejme pesta, takže by nemala chýbať v kuchyni žiadneho gurmána. Pestovanie bazalky je pritom jednoduché aj pre začiatočníkov a to bez ohľadu na to, či sa bazalka pestuje v kvetináči, na balkóne, v byte alebo v záhrade.

V tejto téme sa zameriame na všetky informácie súvisiace s tým, ako pestovať bazalku, vrátane sadenia bazalky, jej presádzania, starostlivosti, až po samotný zber listov bazalky:

1. Ako a kedy pestovať bazalku v kvetináči aj v záhrade

2. Pestovanie bazalky zo semien

3. Presadenie bazalky vonku do záhrady

4. Starostlivosť

5. Choroby a škodcovia bazalky

6. Zber bazalky

7. Uchovávanie bazalky

8. Druhy a odrody bazalky

1. Ako a kedy pestovať bazalku v kvetináči aj v záhrade

ako pestovať bazalku v kvetináčiTeplota: Bazalka je tropická rastlina, ktorá miluje teplo, slnko a neznáša chlad. Pri našich relatívne krátkych vegetačných sezónach sa preto táto letnička často pestuje v kvetináčoch v interiéri, prípadne v skleníkoch spolu s paradajkami. Bazalku je možné pestovať aj vonku v záhrade avšak len počas najteplejších mesiacov (jún - august), pretože s príchodom chladnejších nocí (pod 10 °C) zastavuje svoj rast a aj po najmenšom mrazíku sčernie a odumrie. Naopak, horúčavy až do 35°C tejto bylinke nijako neprekážajú. Pri pestovaní bazalky vonku je ideálne predpestovať sadeničky bazalky zo semena v interiéri 6 - 8 týždňov pred predpokladaným presadením do záhrady.   

Svetlo: Bazalka si vyžaduje minimálne 6 hodín priameho slnečného svetla denne, pričom s dostatkom vlahy dokáže zniesť aj celodenné slnko a horúčavu, no najviac jej vyhovuje ak bude čiastočne zatienená pred poludňajším slnkom.. Pri pestovaní v interiéri jej vyhovuje poloha s čo najväčším prísunom priameho svetla a nevadí jej ani umiestnenie na parapete južného či západného okna. Práve dostatok slnka dodáva bazalke jej nezameniteľnú arómu.  

Pôda a hnojenie: Bazalke najviac vyhovujú výživné, no priepustné pôdy, takže najviac sa jej bude dariť v bežnom záhradníckom substráte s nízkym obsahom rašeliny. Alternatívou môže byť mix záhradnej pôdy, vyzretého kompostu a piesku v pomere 1:1:1. Táto bylinka sa vie prispôsobiť na rôznu kyslosť substrátu, no tak ako väčšine rastlín, aj bazalke najviac vyhovuje bežná, mierne kyslá pôda (pH 5,5 – 6,5).

Pri použití dostatočne výživného substrátu nie je túto letničku potrebné dodatočne hnojiť.   

estovanie bazalky na balkoneVoda: Bazalka obľubuje vlhkú no nikdy nie premočenú pôdu. Preto sa jej darí v priepustných substrátoch, z ktorých prebytočná voda okamžite odtečie a tomu by sa malo prispôsobiť aj polievanie bazalky. Túto tropickú bylinku je potrebné zaliať až keď vrchná 1 cm hrubá vrstva pôdy prestáva byť vlhká.

Pri pestovaní bazalky v kvetináči si je potrebné vybrať nádoby s drenážnymi otvormi a pred zalievaním si vždy prstom preveriť vlhkosť vrchnej vrstvy substrátu a až potom je potrebné zalievať. Bazalku polievame výdatne, no tak aby 10 minút po polievaní neostala v odtekacej miske zostatková voda.

Pri pestovaní bazalky vonku v záhrade je ideálne rozprestrieť pri základni rastliny mulč (napr. drevnú štiepku, kôru, kompost) na zníženie rýchlosti odparu vody, čím sa zníži aj frekvencia potrebnej zálievky.

Priestor: Bazalka dokáže v ideálnych podmienkach dorásť do 0,5 až 1 m, takže jednotlivým rastlinám je na to potrebné nechať priestor. Pri pestovaní bazalky v kvetináčoch pestovatelia často robia chybu v tom, že vysadia príliš veľa rastlín do malého kvetináča, čoho výsledkom sú menšie listy, menšia produkcia a horší zdravotný stav rastlín. Do 15 cm kvetináča je preto vhodné zasadiť 1 – 4 rastliny bazalky. Pri pestovaní bazalky v záhrade je odporúčaný rozostup medzi rastlinami 20 - 30 cm.     

2. Pestovanie bazalky zo semien

Pestovanie bazalky zo semien je naozaj veľmi jednoduché aj pre začiatočníkov. Semená bazalky zoženiete v každom väčšom záhradníctve a ako substrát môžete použiť tradičný záhradnícky substrát s nízkym obsahom rašeliny. Semienka jednoducho prekryjete 0,5 cm vrstvou substrátu, výdatne zalejete a substrát udržiavate vlhkým. Semienka bazalky vysádzajte v kvetináči v dostatočnom rozostupe (cca. 10 cm). Pre jednu rastlinu bazalky je potrebný kvetináč s minimálne 10 cm výškou a šírkou. Pri dostatku svetla a tepla (podmienky pestovania sú spomenuté vyššie) bazalka vzklíči do týždňa a do 6 týždňov dosiahne výšku 10 cm.     

V prípade predpestovania sadeníc bazalky zo semien, postačia pre jednotlivé sadeničky aj kvetináče s menším priemerom (5 cm). Počítajte s tým, že výsev semien bazalky je potrebné načasovať 6 až 8 týždňov pred samotným presadením do exteriéru. Do jednej nádoby sa môžu pre istotu vysadiť 2 semienka, pričom po vzklíčení necháme rásť to životaschopnejšie. Sadenice bazalky sú pripravené na presadenie ako náhle dosiahnu 10 – 15 cm výšku.

 

3. Presadenie bazalky vonku do záhrady

pestovanie bazalky v záhradePresádzanie predpestovaných sadeníc bazalky do záhrady by malo nasledovať až po tom, keď už nehrozia mrazy a pôda je dostatočne zohriata (15 °C). Zahriatie pôdy môžeme urýchliť položením čiernej fólie, ktorá akumuluje teplo zo slnka v pôde. Na sadenie bazalky si vyhliadnite slnečné stanovisko s minimálne 6. hodinami priameho slnka denne a s výživnou, priepustnou pôdou.

Aklimatizácia sadeníc bazalky: Pred výsadbou je potrebné sadenice bazalky postupne aklimatizovať na vonkajšie prostredie v záhrade. Aklimatizácia si vyžaduje zopár dní, počas ktorých sadenice premiestnime na pár hodín denne do záhrady (na polotienisté miesto, kryté od vetra) a každý ďalší deň pridávame čas a postupne ich presúvame na polotienisté miesto s trochou viac slnka. Takto aklimatizované sadenice bazalky môžeme presádzať do záhrady.

Presadenie sadeníc bazalky: Sadenice bazalky môžeme po aklimatizácii vysádzať do pripravenej pôdy v záhrade v minimálne 20 cm rozstupoch. Ak si vyberáte termín, kedy sadiť bazalku, vyberte si radšej oblačný deň, bez priameho slnečného svetla, ktoré by mohlo čerstvo presadené bazalky spáliť.

Následne môžeme vybrať bazalku z kvetináča (spolu s koreňmi aj so substrátom) a v záhrade zasadiť bazalku do rovnakej hĺbky v akej boli predpestované v kvetináči. Pôdu môžeme pokryť vrstvou mulču (napr. slamou, drevnou štiepkou, kôrou, kompostom atď.), ktorá zabráni rýchlemu vysychaniu pôdy a náletu semien burín.

4. Starostlivosť

Celá starostlivosť o bazalku v kvetináči spočíva v polievaní a v prípade pestovania bazalky vonku musíme myslieť aj na odburiňovanie a ochranu proti škodcom.

Úrodnosť bazalky môžeme zvýšiť ak podporíme rozvetvenie rastliny. Rozvetvenie iniciujeme tak, že nožnicami odstrihneme stonku cca + cm nad dvojicou lístkov bazalky. Bazalku môžeme takto zostrihnúť, keď dosiahne výšku cca. 10 cm. Bazalka na takýto zásah väčšinou zareaguje rozvetvením a následný rast bude produkovať viac listov. Strihanie môžeme po rozrastení rastliny niekoľko násobne opakovať, čím vytvoríme hustejší porast.

5. Choroby a škodcovia bazalky

Škodcovia bazalky: Práve škodcovia sú najväčšou hrozbou pri pestovaní bazalky. Táto aromatická bylinka je pre škodcov ako magnet a ochrániť ju pred nimi nie je jednoduché. Preto sa často využíva ako obetná rastlina, ktorá sa v záhrade vysádza k iným druhom zeleniny, ktorú chceme ochrániť. Najväčšími škodcami bazalky sú vošky a slimáky, ktoré dokážu rýchlo zničiť celé rastliny a to najmä pokiaľ sú mladé.

Viac o boji proti týmto škodcom nájdete tu: ako na vošky v záhrade a ako na slimáky v záhrade

Okrem toho môžu bazalku napadnúť aj molice, roztoče a iný hmyz.

Choroby bazalky: Medzi najčastejšie ochorenia postihujúce bazalku patria bakteriálna škvrnitosť listov, hniloba koreňov a iné hubové a bakteriálne ochorenia, pri ktorých je najúčinnejšia prevencia. Vysádzajte preto len zdravé rastliny a to do priepustného substrátu, nenechávajte trvalo premočenú pôdu, a rastlinky polievajte bez toho aby ste namočili listy, pretože práve takto sa hubové a bakteriálne ochorenia dostávajú do rastliny. V prípade ak spozorujete príznaky ochorenia na niektorej z rastlín, odstráňte poškodenú časť, prípadne celú rastlinu aby sa od nej nenakazili aj ostatné.

6. Zber bazalky

strihanie bazalkyČím častejšie sa bude bazalka strihať, tým viac sa bude rozkonárovať a tým dlhšie bude prosperovať. Bazalku najjednoduchšie zberáme zostrihnutím stonky nad dvojicou lístkov, pričom rastlinu udržujeme vo výške 15 – 30 cm. Zber jednotlivých lístkov bez zostrihu stonky by bazalku vyčerpával a nebola by taká produktívna.

Ideálny je ranný zber bazalky, pretože vtedy má najintenzívnejšiu arómu. Bazalku v žiadnom prípade nenechajte zakvitnúť, pretože následne by ihneď odumrela.

7. Uchovávanie bazalky

Bazalka chutí najviac čerstvá, no ak je potrebné túto bylinku uchovať, máme niekoľko možností:

Zmrazenie pomôže uchovať sviežosť, objem a do určitej miery aj arómu bazalky. Listy bazalky je potrebné do mrazničky vložiť v uzavretom plastovom sáčku aby neabsorbovala iné vône.

Sušenie bazalky je ďalšou alternatívou, pri ktorej sa však stráca jej sviežosť a časť arómy. Sušenie by malo prebiehať v tmavej, dobre odvetrávanej miestnosti pri teplote 25 – 40°C.

Výroba pesta je skvelým spôsobom ako uchovať výnimočnú chuť a vôňu bazalky aj na dlhšie obdobie.

Najmenej vhodným spôsobom uchovávania bazalky je chladenie, pretože v chladničke listy bazalky rýchlo tmavnú, vädnú a strácajú vôňu aj chuť.

8. Druhy bazalky

Okrem najznámejšej bazalky pravej existujú aj iné druhy a kultivary bazalky rôznych veľkostí, chutí a farieb. Z viacerých druhov bazalky vyberáme:  

Bazalka pravá (Ocimum basilicum)bazalka pravá

Bazalka pravá je najznámejší a najpestovanejší druh bazalky s typickou vôňou a chuťou.

 

 

 

Thajská bazalka (Ocimum basilicumthyrsiflora‘)bazalka druhy

Tento kultivar bazalky pravej má užšie špicatejšie listy a typickú chuť anízu a sladkého drievka. Pri tepelnej úprave si dlhšie uchováva arómu.

 

 

Škoricová bazalka (Ocimum basilicumcinnamon‘bazalka cinnamon

Škoricová bazalka je takisto jedeným z kultivarov pravej bazalky, typický fialovými stonkami a kvetmi a samozrejme chuťou s nádychom škorice. 

 

 

Bazalka purpurová (Ocimum basilicum 'Purpurescens') fialová bazalka

Bazalka purpurová je kultivar bazalky pravej s purpurovými stonkami aj listami a chuťou sladkého drievka.

 

 

 

Bazalka Red rubin tmavá bazalka

Táto sýto purpurová odroda bazalky pravej s výraznou arómou

 

 

 

Indická bazalka (Ocimum tenuiflorumposvätná bazalka

Indická bazalka známa aj ako posvätná bazalka je samostatný druh bazalky, ktorý sa líši vzhľadom (zúbkované listy, ochlpené stonky) ale aj ostrejšou, korenistejšou chuťou, pripomínajúcou klinček.

 

 

Citrónová bazalka (Ocimum × citriodorum) bazalka lemon

Citrónová bazalka je hybrid medzi bazalkou pravou a bazalkou americkou (ocinum americanum) a je pomenovaná podľa jej citrónovej príchuti.

 

 

 

Naše tipy pri pestovaní bazalky:

Bazalke sa výborne darí v spoločnosti takmer všetkých druhov zeleniny, pričom  obe strany navzájom benefitujú zo svojej prítomnosti. Bazalka sa často využíva v spoločnej výsadbe s inými druhmi zeleniny, pretože zlepšuje ich chuť a stimuluje rast, najmä paradajok a šalátu. Viac o tejto téme nájdete tu: čo s čím pestovať.

Ak si kupujete už dopestované sadenice bazalky, vyberajte si len zdravé rastliny so sýtozelenou farbou a bez známok žltnutia, chorôb či napadnutia škodcami, ktorými by ste nakazili aj ostatné rastliny v dome alebo v záhrade. Rovnako sa vyhnite nákupu kvitnúcej bazalky.

Užitočné informácie:

1. Prehľad 20 najobľúbenejších druhov jedlých byliniek: bylinky do kuchyne

2. Prehľad záhradníctiev a záhradných centier v SR: záhradníctva

 

 



Podobné témy

pestovanie levandule

Levanduľa a jej pestovanie

Levanduľa je nielen všestranná liečivá rastlina s viacerými využitiami v domácej lekárničke, v kuchyni,  či v kúpeľni – je to aj úžasná kvitnúca trvalka do záhrady. Levanduľa dodáva po celý rok záhrade zaujímavú…

vyvýšené záhony

Kombinácie rastlín do vyvýšených záhonov

O tom, že rastliny sa navzájom ovplyvňujú som nikdy nepochybovala, ale ich vzájomné interakcie a vzťahy som objavovala postupne v dostupnej literatúre. Prečítané nevyzeralo sadenie zeleniny podľa znášanlivosti zložito,…

rozmnožovanie rastlín odrezkami

Množenie rastlín odrezkami

Rozmnožovanie rastlín pomocou odrezkov je rýchly a jednoduchý spôsob ako zadarmo získať viac rastlín. Týmto spôsobom môžete značne znížiť vaše náklady vynaložené na záhradu. Jediná rastlina vám vie dať mnoho odrezkov…

liečivé bylinky

Liečivé rastliny a ich účinky

Naši predkovia využívali liečivé rastliny a ich priaznivé účinky na zdravie už po tisícročia. Aj dnes sú liečivé bylinky vyhľadávanou formou prevencie a liečby mnohých chorôb, pretože na rozdiel od syntetických liečiv…

prvosienka liečivá bylinka

Prvosienka Jarná, účinky a použitie

Prvosienka jarná je nízka trvalka s prízemnou rozetou listov a so súkvetím žltých kvietkov na konci dlhej stonky. Táto liečivá rastlina väčšinou rastie na polotienistých trávnatých stanoviskách s dostatkom vlahy a…

dúška materina liečivá rastlina

Materina dúška

Odborný názov: Thymus serpyllum          Zaradenie: parí do čeľade hluchavkovité Iné názvy: materidúška, živilka, kukučky, divý tymián Zber: kvety, stonky a listy od júna do augusta Materina dúška pochádza zo…