Príprava na prikrmovanie lesnej zveri sa začína už v lete!
Sponzorované: Zima sa nás každoročne pýta, čo sme robili v lete. Pri pestovaní a chove zvierat v tom máme jasno, no svet existuje aj ďaleko za našim pozemkom. Pre niekoho divý a obávaný, pre iných únikom od reality a relaxom.
V lete majú plné ruky práce s prípravou na zimu aj lesníci, poľovníci, majitelia a správcovia revírov. Chlad ani hlad si nevyberá, resp. ohrozuje ako ľudí, tak aj lesnú zver. Ako jej pomôcť a vhodne sa na toto obdobie pripraviť v predstihu?
Odborné prikrmovanie a mapovanie situácie
Prikrmuje len oprávnená osoba, ktorej je jasná podstata a podmienky samotného úkonu. Po analýze v danom revíri sa presne určí, ktorá krmivová zložka je pre zver najmenej dostupná. Ak ju teda nezískava z prirodzených zdrojov, ponúkame ju v optimálnej dávke v období núdze, hladu a sťažených podmienok dostať sa k potrave. Najvysilenejšou je zver od konca jesene do začiatku jari, preto u nej pravidelne podporujeme tvorbu tukových zásob.
Zariadenia na prikrmovanie podliehajú celkovej kontrole a oprave už od leta, aby v nutnom období boli presne rozdelené na objemové, jadrové a dužinaté krmivo. Rešpektujeme zásady uskladnenia, vyváženého pomeru živín a pravidelného dopĺňania.
Okolie kŕmidiel a ich stav potrebujeme neraz detekovať cez deň, ale aj za hmly a dažďa, čo sa pri nedostatočnej výbave prejaví ako na kvalite, tak aj na kvantite práce. Poľovník do revíru vstupuje aj za pomoci termovíznej kamery pri väčšom pozorovacom dosahu s možnosťou snímať a nahrávať situáciu v prostredí. Svoj cieľ dokáže detekovať približne od 500 do 3000 m.
Viete, že … ?
Aj v prostredí lesov sa skvele uplatňuje všestranná poľovnícka technológia? Zatiaľ, čo samotná termovízna kamera umožní zozbierať infračervené žiarenie na prenikavejšie sledovanie cieľa, termovízna predsádka pripojená na puškohľady zlepšuje pozorovanie situácie v revíri priamo z ruky. Podrobnejšie tak vieme vyhodnotiť, či sa na danom mieste zver rada zdržiava a aké podmienky tu má na prežitie.
Zver odkázaná na človeka a človek len sám na seba
Popri základnej starostlivosti o výživu zveri dbáme aj o svoju kondíciu a pohodlie. Najskôr sa sústredíme na všeobecné a najviac žiadané krmivá, akými je kusová soľ, pečivo, vláknina z dužinatej zeleniny a rýchly zdroj energie v jadrových zdrojoch, resp. riadne vysušené byliny, trávy, seno alebo ďatelina. Ide o to, aby sme im pokryli základnú výživu z bežne dostupných a prirodzených potravín pre uloženie tuku, ale zároveň pre dobré trávenie a odolnosť organizmu. Na druhej strane, svoju odolnosť podporujeme správnou termoreguláciou oblečenia, rovnako si zabezpečíme vhodnú pevnú obuv aj do náročného zľadovateného či zasneženého terénu.
Prípravy netreba podceniť - začnite s nimi už v polovici letnej sezóny, aby vás neskôr nič neprekvapilo. Od mapovania terénu a výskytu zvierat, cez údržbu kŕmidiel až po samotnú prípravu krmiva.