Púpava lekárska - účinky a použitie
Zber, použitie a účinky liečivej rastliny púpava lekárska (Taraxacum officinale)
Púpava lekárska (Taraxacum officinale) sa často považuje za burinu v našich záhradách, no len málokto vie, že táto užitočná bylinka má liečivé účinky a je využiteľná aj v kuchyni. Túto liečivú rastlinu môžeme nájsť na lúkach, stráňach a trávnatých porastoch mierneho pásma takmer na celej planéte. Púpava je všetkým dobre známa vďaka jej žiarivým, žltým kvetom, ktoré po opelení včelami dozrejú do typického guľovitého útvaru plného semien s nadľahčujúcim páperím, ktoré umožňuje semenám prekonávať pomocou vetra veľké diaľky a rozširovať sa do nových oblastí.
Vďaka svojim nutričným hodnotám a chuti sa púpava tradične používa aj na prípravu rôznych jedál a nápojov vrátane púpavového medu, púpavového vína, púpavovej kávy, rôznych šalátov a iných pokrmov. Púpava lekárska je však zaujímavá najmä vďaka svojim liečivým účinkom známym už po stáročia.
Odborný názov: Taraxacum officinale
Zaradenie: parí do čeľade astrovité
Iné názvy: pampeliška, slimačie
Zber: kvety od apríla do júla; stonky a listy od marca do septembra; koreň ideálne od septembra do novembra
Púpava obsahuje viac ako 100 chemických zlúčenín, no biologicky aktívne sú najmä, β-karotén, inulín, cycloartenol, fytosteroly (taraxerol, taraxasterol, stigmasterol, sitosterol, metylsterol), fenolové kyseliny (kyselina cichorová, kyselina chlorogénová, kyselina kávová), flavonoidy (quercitín, luteín, luteolín), terpény (tetrahydroridentín B, taraxacolid-β-D-glukozid, ixerin D, eskuretín), taníny, vitamíny a minerály, z ktorých púpava obsahuje vo vyšších koncentráciách najmä β-karotén, draslík, vápnik a železo. Biologicky aktívne látky sú obsiahnuté v najväčšom počte a v najväčších koncentráciách v koreni púpavy, takže sa táto časť rastliny považuje za medicínsky najhodnotnejšiu.
Púpava lekárska a jej účinky
Medicínske účinky: hypoglykemický a hypolipidemický (účinkuje proti obezite, kardiovaskulárnym ochoreniam a osteoporóze), anti-oxidant, prebiotikum, podporuje tvorbu tráviacich štiav, močopudný, laxatívny, antireumatický, anti-karcinogénny, protizápalový, pôsobí proti patogénom v tráviacom trakte
• Púpava lekárska sa využíva po stáročia ako liečivá bylinka v rôznych kultúrach po celom svete. V Ázii sa využíva na liečbu žalúdka a pečene a herbalisti ju často používajú aj na kožné ochorenia, ekzémy, tráviace ťažkosti a ako diuretikum. My sa však zameriame na tie účinky púpavy lekárskej, ktoré boli aspoň čiastočne potvrdené laboratórnymi a klinickými štúdiami:
• Púpava lekárska je užitočným doplnkom v liečbe najzávažnejších civilizačných ochorení súčasnosti vrátane cukrovky (diabetes typu 2), srdcovocievnych chorôb, obezity a aj niektorých nádorových ochorení. V prípade cukrovky typu 2 je hlavným faktorom tohto ochorenia strata kontroly nad sekréciou inzulínu a citlivosti tohto enzýmu na hladinu cukru v krvi čo vedie k hyperglykémii (zvýšenej hladine cukru v krvi) a následnému rozvoju vaskulárnych chorôb. Diabetes je metabolickým ochorením spôsobeným dysfunkciou β-buniek v langenhansových ostrovčekoch pankreasu, produkujúcich inzulín no aj iných metabolických porúch ako sú obezita a stukovatená pečeň, ktoré sú spolu prepojené a vedú k rezistencii na inzulín, kumulácii lipidov v pečeni a v krvi, oslabeniu metabolizmu cukrov a zápalovým reakciám tela na tieto podnety. Celý metabolizmus živín (cukrov, tukov a iných látok) je prepojený a bioaktívne látky taraxasterol, kyselina chlorogénová (obsiahnuté najmä v koreni púpavy) a kyselina cichorová (v listoch a stonke púpavy) majú protizápalové a antioxidačné účinky, priaznivý efekt na sekréciu inzulínu a citlivosť tohto enzýmu na hyperglykémiu. Zároveň znižujú množstvo kumulovaných lipidov (tukov) a cholesterolu v krvi čo z nich robí užitočné látky v boji proti obezite, stukovatenej pečeni a diabetu typu 2.
• Inulín, obsiahnutý v koreňoch púpavy je oligosacharid prospešný pre rozvoj bifido-baktérií, ktoré eliminujú rozvoj patogénov v tráviacom trakte, posilňujú imunitný systém a normalizujú hladinu cukru v krvi. Preto je koreň púpavy (obsahujúci až 40% inulínu) vhodným prebiotikom a doplnkom stravy nielen pre diabetikov.
• Štúdie na laboratórnych zvieratách tiež potvrdili účinky extraktu z koreňov a listov púpavy na znižovanie oxidatívneho stresu a zníženie hladiny lipidov (tukov) a cholesterolu v krvi čím redukujú riziko aterosklerózy, ktorá je hlavným pôvodcom srdcovocievnych chorôb.
• Štúdia z roku 2012 v rámci základného výskumu nádorových ochorení v Kanade objavila tiež potenciálne účinky koreňa púpavy v boji proti niektorým typom rakoviny. Extrakt z koreňov púpavy spôsoboval apoptózu (bunkovú smrť) rakovinových buniek pankreasu a prostaty čo spôsobilo spomalenie ich rastu a zabránenie šírenia. Iné typy nádorových buniek na extrakt z púpavy nereagovali. I keď šlo len o základný výskum na samotných bunkových kultúrach nádorov a na potvrdenie účinku v živých organizmoch budú potrebné ešte ďalšie štúdie, ukazuje sa potenciál liečivých účinkov púpavy aj proti rakovine.
• Púpava má tiež mierne močopudné a laxatívne účinky a taktiež podporuje produkciu tráviacich štiav, takže sa v menšej miere používa aj pri podpornej liečbe ochorení spojených s vylučovaním a trávením ako napríklad reumatizmus, choroby močových ciest, ochorenia žlčníka a pečene.
Ako užívať púpavu lekársku
Vo forme čaju sa púpava lekárska užíva pri podpornej liečbe cukrovky, obezity, pri podpore správneho fungovania metabolizmu či ako prevencia srdcovocievnych ochorení. Na tieto účely je najúčinnejší čaj z koreňa púpavy. Okrem koreňa je možné pripraviť čaj aj zo stoniek, listov a kvetov púpavy. Na rovnaké liečebné účinky sa môže používať aj káva z koreňa púpavy.
Ako prebiotikum sa užíva koreň púpavy v čerstvom alebo sušenom stave a to v rozdrvenej či zomletej forme ako prídavok (2 – 8 g v čerstvom stave) do rôznych jedál. Takto pripravený koreň púpavy je skvelým doplnkom na posilnenie imunity nielen pre diabetikov. Koreň púpavy na využitie ako prebiotika je vhodné zbierať na jeseň, keď si rastlina tvorí zásoby polisacharidov (inulín) na zimu.
Okrem liečebných účinkov má púpava aj bohaté nutričné hodnoty a výraznú chuť, ktorá sa využíva na ochucovanie rôznych nápojov a pokrmov vrátane púpavového medu a púpavového vína (na ktoré sa používajú najmä kvety púpavy), na výrobu púpavovej kávy z koreňa púpavy ako aj na prípravu šalátov z listov púpavy, ktoré chuťovo pripomínajú čakanku.
Pri užívaní liečivej rastliny púpava lekárska neboli zaznamenané žiadne vedľajšie účinky, no tak ako pri všetkých liečivých rastlinách, aj púpavu je potrebné užívať s mierou.
Čaj z púpavy lekárskej
Čaj z rastliny púpava lekárska sa pripravuje veľmi jednoducho. Do šálky vložíme 4 g sušených koreňov či listov púpavy, zalejeme vriacou vodou, necháme 5 minút lúhovať a čaj je hotový. Ešte lepšou alternatívou sú čerstvé korene a listy tejto liečivej bylinky (korene púpavy sú účinnejšie). Dávkovaním ako aj dobou lúhovania môžeme ovplyvňovať množstvo účinných látok v čaji, takže alternatívou môže byť i vyššia dávka (8 a viac gramov), pričom lúhujeme kratšiu dobu (25 sekúnd) a môžeme zalievať viacero krát. Takto môžeme popíjať čaj z jednej dávky po celý deň a čaj bude mať vďaka kratšiemu lúhovaniu sviežu a plnú chuť. Čaj môžeme piť 5 až 10 krát denne.
Káva z púpavy lekárskej
Aj príprava kávy z koreňov púpavy má dlhú tradíciu. Korene púpavy sa po očistení nakrájajú na drobné kúsky, ktoré sa následne pražia/pečú (podobne ako kávové zrná). Takto pripravený koreň z púpavy sa následne zomelie a pripraví sa z neho nápoj presne takým spôsobom ako z bežnej kávy. Chuť púpavovej kávy je odlišná ako chuť tej klasickej, no tiež je lahodná a príjemná.
Púpavový med/sirup
Púpavový sirup, ktorý sa ľudovo nazýva aj púpavový med z tejto liečivej rastliny získame tak, že si pripravíme odvar vyvarením 400 kvetov púpavy spolu s dvoma citrónmi v 2 litroch vody 15 minút na miernom ohni. Následne necháme hrniec deň lúhovať pri izbovej teplote. Potom precedíme cez gázu, do odvaru pridáme 1,5 kg cukru a opäť varíme až kým odvar nezhustne do požadovanej hustoty. Takto pripravený púpavový med nalievame do sterilizovaných fliaš, ktoré ihneď po naliatí prevrátime hore dnom a med takto necháme vychladnúť. Do púpavového medu môžeme pridať aj alkohol (brandy, rum) alebo tinktúru, čím predĺžime jeho životnosť.
Púpavové víno
Len málo ľudí malo možnosť ochutnať skvelé púpavové víno, ktoré zachytí sviežu farbu a chuť jari vo fľaši. Jeho fermentácia trvá týždne a prípadné zrenie aj roky, no výsledok – suché púpavové víno - stojí za to. Postup prípravy je jednoduchý: 2 l púpavových kvetov zalejeme 4 l vriacej vody a necháme lúhovať 2 hodiny. Následne odvar precedíme, pričom z kvetov vytlačíme čo najviac odvaru. Odvar privedieme do varu, primiešame šťavu z 3 citrónov a 3 pomarančov, 1,2 kg cukru a miešame až kým sa cukor nerozpustí, následne pridáme kôru z odšťavených citrónov a pomarančov a 300 g sušených hrozienok a necháme vychladnúť. Po vychladnutí na izbovú teplotu pridáme kvasnice (klasické alebo vínne) spolu s 2 lyžicami kukuričnej múky (výživa pre kvasinky), prikryjeme utierkou a necháme pri izbovej teplote odležať 10 až 14 dní, pričom premiešame 3 krát denne. Následne celý objem prelejeme do vysterilizovaného demižóna a zapečatíme fermentačnou zátkou. Po troch týždňoch prelejeme víno do iného demižóna, pričom sa zbavíme usadeného kalu a znovu zapečatíme fermentačnou zátkou. V tomto bode je už mladé víno pitné, no tak ako hroznové víno aj púpavové víno chutí lepšie po ročnom až dvoj ročnom zrení. Počas zrenia sa môže ešte niekoľko krát prečistiť od usadeného kalu preliatím do čistého demižóna. Následne sa môže fľaškovať podobne ako hroznové víno.
Ďalšie využitia púpavy lekárskej
Púpava lekárska má okrem liečivých účinkov aj vynikajúce nutričné hodnoty a je plná vitamínov a minerálov (vo vyšších koncentráciách je najmä β-karotén, vitamín C, draslík, vápnik a železo), pričom jedlá je celá rastlina. Preto sa listy a kvety púpavy s obľubou používajú na prípravu šalátov a rôznych jedál. V kuchyni sa môžu používať podobne ako iné druhy listovej zeleniny. Chuťovo pripomína púpava svojou mierne horkou chuťou čakanku.
Užitočné informácie:
1. Prehľad účinkov liečivých byliniek: Liečivé rastliny a ich účinky
2. ako sušiť liečivé bylinky: Sušenie byliniek
3. Ako uchovávať liečivé rastliny : Správne uchovávanie byliniek
Použité zdroje: www.plantsjournal.com/archives/2018/vol6issue2/PartC/6-2-42-182.pdf
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5553762/
www.liebertpub.com/doi/abs/10.1089/acm.2008.0152
www.mdpi.com/1422-0067/11/1/67/htm
www.verywellhealth.com/the-benefits-of-dandelion-root-89103