Reč tela koňa
Vo voľnej prírode žil kôň v stáde. Časom sa uňho vyvinula schopnosť komunikovať s ostatnými príslušníkmi tohto združenia. Samozrejme, že spolu neviedli filozofické úvahy.
Potrebovali sa však podeliť o základné, životne dôležité pocity, ako je napríklad strach, alebo vyjadri postavenie v hierarchii stáda. Domestikovaný kôň pokladá človeka za príslušníka svojho stáda, a preto aj vo vzťahu k nemu používa niektoré výrazove prostriedky.
Vo výbehu
Kone sú napospol spoločenské zvieratá. Keď sa stretnú so známym človekom, dávajú najavo radosť. Neodbiehajú, ale naopak, ochotne k nemu prichádzajú.
V stajni
Ak kôň chce mať pokoj a odpočívať, v stajni sa od ostatných zvierat odvracia. Často sa otáča zadkom k dverám, čím dáva najavo, že nestojí o komunikáciu.
Pocit uspokojenia
Kôň je spokojný a pokojný vtedy, keď nemá žiadne obavy z kontaktu s ostatnými zvieratami svojho stáda. V takej chvíli sa prejavuje v tej najlepšej podobe, akú uňho poznáme. To znamená že, hlavu nesie nezvyčajne vzpriamene, chvost má zdvihnutý a často sa pohybuje celkom nezvyčajným krokom.
Pohyb hlavy
Kone, rovnako ako deti, nemajú rady, keď ich ignorujú. Pozornosti sa dožadujú drganím hlavou.
Dupanie
Kone často bývajú netrpezlivé, najmä ak čakajú na kŕmenie alebo vypustenie zo stajne. Svojich požiadaviek sa domáhajú dupaním, hrabaním alebo kopaním do dverí.
Vzájomné hryzenie
Kôň nezriedka vyjadruje netrpezlivosť alebo nespokojnosť hryzením. Na rozdiel od mnohých iných zvierat však svojím druhom nespôsobuje vážnejšie zranenia. Dáva iba najavo, čo si v rámci svojho postavenia v stáde môže dovoliť.
Hryzenie ošetrovateľa
Kôň vás môže pohrýzť z rovnakých dôvodov ako svojich druhov v stáde. Nikdy mu to však nedovoľte. Vždy mu dajte vhodným spôsobom najavo, že ste jeho pánom. Napríklad miernym klepnutím po nozdrách.
Vyľakanie a agresivita
Medzi vyľakaním a agresivitou koňa je veľký rozdiel. Obidva stavy však majú podobné prejavy – oko je otočené, tak že zreteľne vidno beľmo, kôň hryzie a kope. Vyľakaný kôň z pravidla zostane stáť na mieste, alebo odbieha. Agresivita koní je veľmi nezvyčajným javom. Poznať ju podľa toho, že agresívny kôň sa k človeku približuje, kým vyľakaný kôň sa vždy vzďaľuje. V takomto prípade treba vyčkať, kým sa vráti, nech by to trvalo hocako dlho.
Príčiny depresie
Kôň môže byť deprimovaný chorobou, ale aj zlým zaobchádzaním. Také zviera nejaví záujem o okolie. Niekedy sa uňho môže prejaviť agresivita. V minulosti bolo dokonca módou potláčať osobnosť koňa a plne ho podriadiť požiadavkám človeka. Dnes sa také zaobchádzanie pokladá za nezlúčiteľné so zásadami moderného chovu a výcviku.