10 najkrajších druhov vianočných stromčekov
Najkrajšie druhy vianočných stromčekov spolu s ich vlastnosťami v prehľadnom výbere
Vianoce by neboli Vianocami bez pravej vianočnej atmosféry, ktorú dotvárajú dekorácie, svetlá, vône a samozrejme vianočné stromčeky. Samotný výber a zdobenie vianočného stromčeka je pre nejednu rodinu tradičný vianočný rituál, na ktorý sa celý rok tak tešíme a aj preto je dôležité ako vianočný stromček vyzerá a akú atmosféru okolo seba šíri.
Aký je teda ideálny vianočný stromček? Na túto otázku neexistuje jediná správna odpoveď, pretože každý má toho svojho favorita, no vo všeobecnosti môžeme ideálny vianočný stromček popísať takto: mal by mať symetrický tvar s rovnomerne rozmiestnenými konármi, ktoré unesú váhu dekorácií, husté ihličie, ktoré neopadáva a mal by mať príjemnú arómu. Výber farebného odtieňa a veľkosti je už len na našich osobných preferenciách a potrebách.
Na trhu existuje viacero druhov rezaných vianočných stromčekov, ktoré však majú rozdielne vlastnosti, medzi ktorými sa je niekedy náročné zorientovať a preto sme vytvorili výber tých najobľúbenejších druhov vianočných stromčekov spolu s ich prednosťami a nevýhodami. Zamerali sme sa najmä na druhy, ktoré sú u nás dostupné a aj tie, ktoré sa na Slovensku pestujú. Užite si výber:
Jedličky ako vianočné stromčeky
1. Jedľa biela Abies alba
Farba ihličia: tmavo-zelená
Vôňa: stredne intenzívna
Pevnosť konárov: stredná
Výdrž: ihličie sa drží na konároch veľmi dlho
Historicky známa ako jeden z prvých druhov ihličnanov, využívaných ako vianočný stromček. Pochádza zo Strednej a Južnej Európy a vo voľnej prírode ju môžeme nájsť od Pyrenejí až po Karpaty. Aj na Slovensku je jedľa biela pôvodným druhom, no vo voľnej prírode ju kvôli jej citlivosti na čistotu ovzdušia, zver a klimatické podmienky už nájdeme len zriedka. Oproti iným jedličkám má jedľa biela jednotlivé poschodia od seba viac vzdialené, čo sa v minulosti využívalo na pripevnenie horiacich sviečok. Okrem vianočných stromčekov bola jedľa biela využívaná na drevo a na výrobu esenciálnych olejov pre parfumy a kozmetiku.
2. Jedľa balzamová Abies balsamea
Farba ihličia: tmavozelená so strieborným nádychom koncov
Vôňa: stredne intenzívna
Pevnosť konárov: stredná
Výdrž: ihličie sa drží na konároch veľmi dlho aj po vyschnutí
Jedľa balzamová pochádza zo Severnej Ameriky, kde patrí medzi najtradičnejšie druhy vianočných stromčekov. Tento vianočný stromček je známy jemným, voňavým ihličím, ktoré nepichá a na strome vydrží veľmi dlho. Zároveň vyniká súmerným a hustým porastom, vďaka čomu spĺňa najžiadanejšie vlastnosti vianočného stromčeka. Jedľa balzamová dostala svoje pomenovanie po živici, ktorú zvyčajne vylučuje na kmeni vo forme malých pľuzgierov, a ktorá bola v minulosti využívaná na liečenie rán a ako žuvačka.
3. Jedľa nordmannova Abies nordmanniana
Farba ihličia: tmavo-zelená
Vôňa: nevýrazná
Pevnosť konárov: stredná
Výdrž: ihličie sa drží na konároch veľmi dlho aj po vyschnutí
Jedľa nordmannova je jedným z najžiadanejších a zároveň najviac pestovaných vianočných stromčekov v Európe. Často sa s ňou môžeme stretnúť aj v našich nákupných centrách, kam sa väčšinou dováža z obrovských plantáží v Dánsku, Írsku a iných krajinách. Medzi prednosti tohto druhu vianočného stromčeka patrí krásny, kužeľovitý a symetrický tvar a husté, nepichľavé ihličie, ktoré na strome vydrží aj po vyschnutí. Jej nevýhodou je nevýrazná vôňa ihličia.
Jedľa nordmannova známa aj ako kaukazská jedľa, pochádza z oblasti juhozápadne od čierneho Čierneho mora (Gruzínsko, Turecko, Kaukaz, Arménsko,…), no vďaka jej odolnosti voči suchu a nenáročnosti na pestovanie sa stala obľúbeným vianočným stromčekom pestovaným na plantážach, ako aj vďačným ihličnanom v záhradách a parkoch.
4. Jedľa srienistá Abies concolor
Farba ihličia: modro-zeleno-strieborná
Vôňa: stredne intenzívna
Pevnosť konárov: stredná
Výdrž: ihličie vydrží na konároch dlho aj po vyschnutí
Jedľa srienistá je menej bežným druhom vianočného stromčeka, no stáva sa čoraz populárnejšou najmä vďaka svojej štíhlej korune, ktorá má menšie priestorové nároky. Jej ihličie ostáva dlho na stromčeku aj po vyschnutí, má príjemnú vôňu a atraktívny striebristý vzhľad. Pôvod jedle srienistej môžeme hľadať v juho-západnej časti Severnej Ameriky.
5. Kórejská jedľa Abies koreana
Farba ihličia: sýto- zelená, na spodnej strane striebristá
Vôňa: stredne intenzívna
Pevnosť konárov: stredná
Výdrž: ihličie sa drží na konároch veľmi dlho
Ako je zrejmé aj z jej názvu, tento druh jedle pochádza z kórejských hôr. Je to veľmi atraktívny vianočný stromček, výnimočný sýtozeleným, krátkym ihličím (striebristým na spodnej strane), ktoré je na konároch usporiadané ako kefa na fľaše, čo vytvára nezvyčajný, našuchorený efekt. Kórejská jedlička je obľúbenou drevinou pri tvorbe záhrad a parkov, no čoraz častejšie sa využíva aj ako vianočný stromček.
Borovice ako vianočné stromčeky
6. Borovica lesná Pinus sylvestris
Farba ihličia: svetlo-zelená
Vôňa: intenzívna
Pevnosť konárov: stredná
Výdrž: ihličie ostáva po vyschnutí stromu na konároch dlhšie
Aj Borovica lesná (sosna) je našim pôvodným druhom, ktorý sa vo voľnej prírode vyskytuje takmer v celej Európe. Jednotlivé poschodia konárov borovice lesnej sú od seba viac vzdialené a sú posiate dlhým, pichľavým, no riedkym ihličím, takže nevytvára dojem hustého vianočného stromčeka. Všetky jej nevýhody však vyváži neprekonateľná borovicová aróma, ktorú okolo seba borovica šíri ešte dlho po zrezaní.
7. Borovica čierna Pinus nigra
Farba ihličia: tmavo-zelená
Vôňa: výrazná
Pevnosť konárov: stredná
Výdrž: ihličie po vyschnutí stromu vydrží na konároch dlho
Borovica čierna sa od borovice lesnej odlišuje tmavšou borkou so sivým odtieňom, ktorá pekne kontrastuje s tmavo-zeleným ihličím. Jej typickým znakom je široká, priestranná (redšia) koruna s dlhým ihličím. Tento druh vianočného stromčeka ocenia najmä v domácnostiach, kde si nepotrpia na súmerných, hustých ihličnanoch ale skôr na prirodzenej kráse a nezameniteľnej borovicovej aróme. Borovica čierna nepatrí k našim pôvodným druhom, no napriek tomu sa s ňou môžeme stretnúť aj v našich lesoch, kde má dlhú tradíciu pestovania.
Smreky ako vianočné stromčeky
8. Smrek Obyčajný Picea abies
Farba ihličia: sýto-zelená
Vôňa: stredne intenzívna
Pevnosť konárov: slabšia
Výdrž: ihličie po vyschnutí stromu rýchlejšie opadáva
Smrek obyčajný je cenovo najdostupnejšia alternatíva vianočného stromčeka aj kvôli tomu, že je u nás najrozšírenejším druhom ihličnanov, vo veľkom pestovaný aj na hospodárske účely. Medzi jeho výhody patria príjemná aróma, prijateľná cena a jemné ihličie. Smrek obyčajný bol v minulosti obľúbenou voľbou vianočného stromčeka v mnohých európskych krajinách, no v súčasnosti stráca na popularite, pretože má redšie ihličie, ktoré v interiéri rýchlo opadáva a jeho tenké konáre unesú menšiu záťaž vianočných ozdôb.
9. Smrek pichľavý Picea pungens
Farba ihličia: modro-zeleno-strieborná (podľa kultivaru)
Vôňa: stredne intenzívna
Pevnosť konárov: vysoká
Výdrž: ihličie sa drží na konároch stredne dlho
Smrek pichľavý je známy aj pod označením strieborná jedlička a často ho môžeme vidieť v záhradách a parkoch, kde má jeho symetrická, kužeľovitá koruna dekoratívne využitie. Čoraz častejšie však nachádza uplatnenie aj ako vianočný stromček, vynikajúci svojou striebristou farbou a hustými konármi, ktoré unesú aj ťažšie dekorácie. Jeho nevýhodou môže byť pichľavé ihličie.
10. Smrek omorikový Picea Omorika
Farba ihličia: tmavo-zelená s bledšou spodnou stranou
Vôňa: stredne intenzívna
Pevnosť konárov: stredná
Výdrž: ihličie po vyschnutí stromu opadáva stredne rýchlo (vydrží dlhšie ako smrek obyčajný)
Hlavnou výhodou smreku omorikového je jeho štíhla koruna s mierne prevísajúcimi konármi, ktorá sa zmestí aj do menších priestorov. Jeho ihličie sa podobá ihličiu smreku obyčajného, no je ešte jemnejšie a jeho spodná strana je bledá. Tento druh vianočného stromčeku má aj príjemnú arómu.
Existuje mnoho druhov rezaných vianočných stromčekov, ktoré sa do nášho výberu nedostali najmä preto, že u nás nie sú také bežné, no tiež môžu byť vynikajúcimi vianočnými stromčekmi. Sú to napr. Jedľa fraserova (abies fraseri), Jedľa vznešná (abies procera), Jedľa obrovská (abies grandis), Douglaska tisolistá (Pseudotsuga menziesii), Borovica hladká (Borovica hladká), Smrek biely (Picea glauca) a mnohé iné.
Máte svoj obľúbený druh vianočného stromčeka? Podeľte sa s nami so svojimi skúsenosťami nižšie v komentároch tejto témy.
Užitočné informácie:
1. Prehľad predajcov vianočných stromčekov v SR : vianočné stromčeky
2. Všetko o živých vianočných stromčekoch v kvetináči
3. Pestovanie vianočnej ruže jednoducho a prehľadne: Vianočná ruža a jej pestovanie