Ako na vínne mušky v domácnosti
Ako sa zbaviť vínnych mušiek
Ak ste niekedy dlhšie nechali zrelé ovocie na stole alebo špinavý riad v dreze, pravdepodobne ste sa už stretli s muškami poletujúcimi nad ovocím či zvyškami jedla. Ide o vínne mušky (Drosophila melanogaster), ktoré síce nie sú nebezpečné, no dokážu byť veľmi nepríjemné.
Vínne mušky známe tiež ako ovocné mušky sa do našich domácností dostávajú z vonku cez otvorené okná a dvere, no domov si ich môžeme priniesť vo forme neviditeľných vajíčok na ovocí, na zbytkoch v smetnom koši či vlhkej handre. Všade tam kde nájdu organickú hmotu a vlhkosť sa môžu rozmnožiť a rozšíriť sa po celej domácnosti. Vínna muška sa objavuje najmä na jar a počas leta, keď teploty stúpnu a v okolí je dostatok ovocia a zeleniny, ktoré sú ich primárnou potravou. V prirodzenom vonkajšom prostredí majú dostatok predátorov, ktoré ich počty udržujú pod kontrolou, no v interiéri musíme riešiť problém ako sa zbaviť vínnych mušiek sami.
Vínna muška (Drosophila melanogaster) je malý lietajúci hmyz dorastajúci do dĺžky 2 - 4 mm s hnedým telom a červenými očami. Vajíčka kladie do prezretého a fermentujúceho ovocia, ktoré pre ne predstavuje primárny zdroj potravy. Zhruba po troch dňoch sa z vajíčok vyliahnú larvy a v larválnom štádiu žijú približne 7 dní, počas ktorých sa živia ovocím. V podobe mušky sa dožívajú niekedy až dvoch mesiacov ak majú v okolí dostatok potravy. Počas tohto obdobia môže klásť ďalšie a ďalšie vajíčka, čo je príčinou populačnej explózie vínnych mušiek na miestach kde majú vhodné podmienky pre život.
I keď vínne mušky neštípu, sú vrcholne nepríjemné a ako každý hmyz môžu prenášať rôzne baktérie a patogény spôsobujúce alergickú reakciu, ak s nimi prídeme do styku.
Ako sa zbaviť vínnych mušiek
1. Prevenciou
Najúčinnejší a zároveň najjednoduchší spôsob ako sa zbaviť vínnych mušiek je zamedzenie prístupu mušiek k zrelému ovociu, zbytkom potravín a vlhkým miestam, kde môžu klásť svoje vajíčka. Funguje to ako prevencia no aj ako spoľahlivý spôsob na zbavenie sa vínnych mušiek ak sa už v domácnosti objavili. Medzi povrchy na ktoré môžu vínne mušky klásť vajíčka patria napríklad voľne položené ovocie, otvorené fľaše s vínom alebo pivom, nekryté odpadkové koše, špinavý riad, neumytý odtok v dreze a akékoľvek vlhké miesto v dome, kde sa nachádza organický materiál.
Kľúčom k prevencii no i k odstráneniu existujúceho zamorenia vínnymi muškami sú teda správne hygienické a skladovacie návyky medzi ktoré patria:
• Ovocie v domácnosti zjedzte, odložte do chladničky alebo vyhoďte. Práve zrejúce ovocie je najväčším lákadlom pre mušky v kuchyni.
• Kuchynské pracovné dosky udržujte čisté, bez zvyškov jedla. Šupky z ovocia a zbytky surovín alebo hotového jedla by mali ísť priamo do kompostu alebo do koša.
• Pravideľne vynášajte smeti, v ktorých sa môže nachádzať jedlo a iný organický material.
• Riady a drez udržujte čisté. Vínne musky totižto potrebujú na rozmnožovanie len male vlhké miesto s organickým materiálom. Postačí im akýkoľvek kúsok zabudnutého jedla.
2. Pascami na vínne mušky
Rôzne pasce na vínne mušky dokážu značne zredukovať premnoženie vínnych mušiek no nezlikvidujú ich všetky. Bez hygieny a správnych skladovacích návykov sa teda nezaobídete.
Na redukciu počtu vínnych mušiek sa môžu použiť rône komerčne dostupné lepiace pásiky, prípadne si môžeme vyrobiť pascu na vínne mušky I sami:
a) zmiešajte v miske mlieko s cukrom a mletým korením a misku umiestnite blízko najväčšieho výskytu vínnych mušiek. Mušky sladkému mlieku neodolajú, pristanú na hladinu a utopia sa
b) Vytvorte si pascu zo zaváraninovej fľaše s trochou octu a papierom, ktorý vínne mušky vo fľaši uväzní. Na dno fľaše môžete umiestniť I kúsok prezretého ovocia a do octu kvapnúť kvapku saponátu na riad aby sa znížilo povrchové napätie hladiny octu (vínne mušky sa tak hneď ponoria pod hladinu a utopia sa).
3. Odpudzujúcimi vôňami
Vínne mušky neznášajú vôňu bazalky, levandule, gáforu, eukaliptu či citrónovej trávy. Tieto rastliny stačí umiestniť v blízkosti ovocnej misy a vínne mušky sa ovociu zďaleka vyhnú. Odpudzujúce vône majú však len obmedzený dosah, takže je to len doplnok a najdôležitejšia v boji proti vínnym muškám zostáva hygiena a správne skladovanie jedla.
Zdroj Foto: trustedtraders.which.co.uk