Všetko o očkovaní psov
Užitočné informácie o povinnom a dobrovoľnom očkovaní psov
Pre zdravie psíka je dôležité okrem pravidelného odčervenia, kvalitnej stravy, spánku a pohybu v neposlednom rade aj očkovanie psov. Chráni psíka pred vážnymi infekčnými ochoreniami, ktoré môžu ohroziť jeho život a niektoré z nich sú dokonca prenosné aj na človeka (tzv. zoonózy). Prečo je očkovanie šteniat najdôležitejšie? Proti ktorým infekčným ochoreniam sa dá očkovať? Ktoré očkovania psov sú povinné a ktoré odporúčané?
Povinné očkovanie psov
Na Slovensku platí zákon, podľa ktorého musí byť každý pes starší ako 3 mesiace zaočkovaný proti besnote. Po prvom podaní dávky je nástup imunity o 21 dní. Doba účinnosti vakcíny po jej podaní je daná výrobcom, preto ďalšiu vakcináciu určí veterinár. Niektoré vakcíny majú účinnosť len rok, iné dva a maximum sú tri roky. V prípade, že Váš psík pohryzie človeka, musíte sa preukázať platným očkovaním proti besnote. Besnota je nákazlivé ochorenie, ktoré sa nedá liečiť a u nakazeného zvieraťa, ktoré nie je očkované, končí úhynom.
Ak chcete cestovať do zahraničia so psíkom, musíte mať platné očkovanie proti besnote, čip a európsky pas.
Očkovanie šteniat
Najvhodnejší čas na prvé očkovanie šteniatka je v 6. až v 7. týždni (možné je to od 4.týždňa). V tomto čase sa končí materská imunita získaná z protilátok v materskom mlieku a z placenty a šteňatá sú náchylné na ochorenia. Obzvlášť nebezpečný je pre nich vírus psinky a parvovírus. Očkovanie chráni šteniatko pred nákazou, avšak jedna očkovacia dávka nestačí. Nutná je revakcinácia. Koľkokrát musí prísť šteniatko na očkovanie určí veterinár podľa aktuálnej nákazovej situácie v regióne.
Zväčša sú postačujúce 3 vakcinácie v rozostupe 3-4 týždňov. Pri prvej dávke vakcinácie sa podáva vakcína proti parvovírusu a psinke. Nasledujúce dve vakcinačné dávky obsahujú okrem vakcíny proti psinke a parvovírusu aj hepatitídu, parainfluenzu a leptospirózu. Tieto očkovania šteniat sú síce dobrovoľné, no je veľmi dôležité nezanedbať očkovanie, nákaza týmito ochoreniami u neočkovaných psíkov končí žiaľ vo väčšine prípadov smrteľne.
Očkovanie dospelých psov
Pre dobrú imunitu je nutná každoročná revakcinácia infekčných ochorení (psinka, parvovírus, hepatitída, parainfluenza, leptospiróza a besnota). O tom, ktoré z nich je nutné očkovať každoročne a ktoré menej často rozhodne veterinár podľa použitej vakcíny (na trhu sú vakcíny s rôzne dlhou dobou účinnosti).
Okrem základnej „kompletnej“ vakcíny, je možné psíka očkovať aj proti ochoreniu prenosnému kliešťami- lymskej borelióze. Túto využívajú zväčša majitelia pracovných a poľovných psov, ktoré trávia značné množstvo času v lese, kde je nákaza kliešťami vysoká. Účinnosť tejto vakcíny je jeden rok.
Často používanou doplnkovou vakcínou je vakcinácia proti kotercovému kašľu. Najčastejšie je táto vakcína povinná pri pobyte v psom hoteli. Odporúča sa očkovať vo väčších chovoch psov, kde sa respiračné nákazy šíria vzduchom veľmi rýchlo. Podáva sa buď klasicky vpichom pod kožu alebo intranazálne (vstrekne sa na sliznicu nosovej dutiny). Táto vakcína slúži na zmiernenie príznakov kotercového kašľa. Po aplikácii do nosa je nástup imunity do 72 hodín. Účinnosť vakcíny je 1 rok.
Vakcína proti herpesvírusu je využívaná u gravidných súk, u ktorých sa chce predísť nákaze Herpesvirusom. Ten u gravidných súk spôsobuje potrat a predčasný pôrod, čím spôsobuje straty chovateľom a ohrozuje zdravie súk. Prvá dávka sa podáva počas ruje alebo 7 až 10 dní po spárení a 2.dávka sa aplikuje 1-2 týždne pred očakávaným pôrodom.