Vtáčí zob a jeho pestovanie


vtáčí zob živý plot

Ako pestovať vtáčí zob (ligustrum) vrátane sadenia, strihania, rozmnožovania a jeho druhov

Vtáčí zob (ligustrum) je obľúbená, poloopadavá rastlina, ktorá si v okrasnej záhrade nachádza mnoho uplatnení. Ligustrum sa najčastejšie pestuje vo forme živých plotov no viacero kultivarov tejto dreviny sa často využíva aj na pestovanie samostatne stojacich krov až menších stromov. Medzi prednosti tejto okrasnej rastliny patrí predovšetkým jej odolnosť, nenáročnosť na pôdu, svetlo či čistotu ovzdušia a samozrejme krása v podobe textúry zelených listov a bielych súkvetí počas jari. Vtáčí zob je tiež známy aj pre jeho rýchlosť rastu ako aj tým, že láka opeľovačov a užitočné vtáctvo do záhrady.

Pestovanie vtáčieho zobu nie je vďaka jeho odolnosti a prispôsobivosti náročné, takže s trochou starostlivosti ho môže mať v záhrade každý. V nasledovných riadkoch sa budeme venovať tomu, ako a kedy vtáčí zob sadiť, strihať, rozmnožovať a ako sa o túto rastlinu starať aby prosperovala aj v našich klimatických podmienkach.

Pestovanie vtáčieho zobu

vtáčí zob rychlost rastu Ligustrum je pomerne odolná rastlina, ktorá je natoľko prispôsobivá, že v teplejších častiach sveta sa považuje za invázny druh. V našich klimatických podmienkach nemá invázny charakter, no vďaka jej prispôsobivosti nie je pestovateľsky náročná. Najdôležitejším faktorom pre úspešné pestovanie vtáčieho zobu je priepustná pôda s dostatkom vlhkosti. Táto rastlina sa vie dobre prispôsobiť rôznym pôdnym (od kyslých až po zásadité pôdy) aj svetelným podmienkam od plného slnka až po tienistejšie stanoviská, no obľubuje skôr vlhkejšie (nie však premočené) miesta. Mladé rastlinky vtáčieho zobu privítajú častejšiu zálievku, no staršie rastliny s dobre rozvinutou koreňovou sústavou sú už odolnejšie aj na suchšie obdobia.

Napriek tomu, že ligustrum pochádza z teplejších častí Ázie a Európy, pomerne dobre odoláva aj nízkym teplotám a s trochou mulču prezimuje aj v chladnejších častiach Slovenska. Treba mať však na pamäti že ide o poloopadavú rastlinu ktorá pri tuhších zimách zhadzuje listy, takže stálozelený zostáva ligustrum len v teplejších lokalitách. Pri mrazoch tuhších ako – 21 až -27°C (podľa kultivaru), môžu najmä koncové časti konárov omrznúť, no vtáčí zob sa z takéhoto poškodenia ľahko dokáže zregenerovať a na jar znova obnoví svoj rast.

Živý plot z vtáčieho zobu

ligustrumVtáčí zob patrí k najobľúbenejším rastlinám pestovaným vo forme živého plota aj vďaka jeho hustému a tmavozelenému porastu tvoreného menšími kožovitými listami. Rastie relatívne rýchlo (30 – 50 cm ročne) a jednotlivé druhy a ich kultivary dorastajú od výšky 1 m až do 5 metrov, takže je vhodný na malé až stredne veľké živé ploty. Ligustrum dobre znáša aj pravidelný rez, čo je pri pestovaní živých plotov výhodou.

Strihanie vtáčieho zobu

Vtáčí zob je známy aj tým, že nepotrebuje veľa údržby, no keďže ide o rýchlorastúci ker, vyžaduje si pravidelné strihanie. Je pritom dôležité vedieť ako a kedy strihať vtáčí zob. Ideálnym obdobím na rez vtáčieho zobu je skorá jar - teda obdobie vegetačného pokoja, keď už však nehrozia tuhé mrazy. Druhý udržiavací rez je voliteľný a je ho možné naplánovať na neskoré leto. Takýto pravidelný rez a udržiavanie kompaktného tvaru ligustrum stimuluje k hustému rastu.

Viac o reze živých plotov v téme: strihanie živého plota jednoducho a prehľadne

vtaci zob

Výsadba vtáčieho zobu

V prvom rade je dôležité vedieť kedy sadiť vtáčí zob. Na jeho výsadbu je v prípade voľnokorenných rastlín optimálne jesenné obdobie (október, november), v ktorom je pôda ešte vyhriata a má dostatok vlhkosti. Alternatívou pre sadenie tejto rastliny je aj skorá jar. V prípade výsadby vtáčieho zobu v kontajnerovanej forme, môžeme vysádzať počas celej vegetačnej sezóny okrem zimy a letných horúčav. Ligustrum vysádzame vo forme živého plota v rozstupoch (30 - 50 cm), pričom silnejšie rastúce druhy a kultivary sadíme vo väčších rozstupoch. Pôda na výsadbu vtáčieho zobu by mala byť priepustná, aby nebola trvalo podmočená.

Pri samotnom sadení vykopeme výsadbovú jamu – dva krát hlbšiu a širšiu ako je koreňová sústava ligustra, vložíme do nej vysádzanú rastlinu, prihrnieme pôdou (pre rýchlejší a bohatší rast obohatenú kompostom či hnojivom), utlačíme a výdatne zalejeme. Po výsadbe odstrihneme pár centimetrov z vrcholca vtáčieho zobu, čo rastlinu zastabilizuje a stimuluje k rýchlejšiemu zakoreneniu a budúcemu rastu do šírky. Následne udržiavame pôdu vlhkú až kým rastlina poriadne nezakorení.

Vtáčí zob a jeho rozmnožovanie

Vtáčí zob sa najjednoduchšie rozmnožuje pomocou odrezkov. Na množenie sú vhodné mladé, zelené výhonky s listami, no takisto je možné použiť staršie zdrevnatené stonky. Výhodou mladých odrezkov je, že ich na jar môžeme použiť väčší počet bez toho, aby sme narušili materskú rastlinu. Odrezky by mali byť zdravé a zelené a jednotlivé výhonky je možné nakrátiť na väčší počet menších odrezkov s dĺžkou 5 – 15 cm, pričom odstránime listy zo spodnej polovice odrezku. Z mladých odrezkov môžeme ligustrum rozmnožovať ideálne na jar.

vtáči zob výsadba Na výsadbu odrezkov používame bežný záhradnícky substrát, prípadne výživnú pôdu s kompostom. Odrezok pred výsadbou môžeme namočiť do rastového hormónu (nie je to však nevyhnutné), zapichneme (4 cm) do substrátu a zalejeme. Takto vysadený odrezok umiestnime na miesto s nepriamym svetlom a pôdu udržujeme vlhkú. Pre zvýšenie pravdepodobnosti prijatia môžeme ešte odrezok zabaliť do igelitovej fólie aby sme vytvorili mini-skleník.

Mladé výhonky zakorenia do dvoch až štyroch týždňov, pričom je normálne ak listy z odrezkov po čase opadnú. Po zakorenení môžeme odrezky presadiť na ich stále miesto v záhrade, prípadne v kvetináči.

Vtáčí zob a jeho druhy

Doposiaľ je známych viac ako 50 druhov vtáčieho zobu pochádzajúcich najmä z Európy a Ázie, no na pestovanie v našich klimatických podmienkach sa používajú predovšetkým dva druhy: vtáčí zob obyčajný (ligustrum vulgare) a vtáčí zob vajcolistý (ligustrum ovalifolium), ktoré sú dostupné v rôznych kultivaroch. Raritnejšie sa môžeme stretnúť aj s inými druhmi akými sú vtáčí zob japonský (ligustrum japonicum), vtáčí zob čínsky (ligustrum sinense) či rôzne hybridy tejto rastliny. Z viacerých druhov vtáčieho zobu vyberáme:

Vtáčí zob obyčajný (ligustrum vulgare)

vtáčí zob živý plotVtáčí zob obyčajný pochádza z Európy a je najlepšie prispôsobený na nízke teploty (mrazuvzdornosť do -27°C). Je obľúbenou rastlinou na výsadbu do živých plotov. Dorastá do 3 m výšky a počas zimy väčšinou zhadzuje svoje listy.

 

 

 

Vtáčí zob vajcolistý (ligustrum ovalifolium)

vtáčí zob vajcovitolistý Vtáčí zob vajcolistý dorastá do cca. 4 m výšky a pre jej vlastnosti a vzhľad je veľmi obľúbenou drevinou na výsadbu živých plotov. Veľmi dobre znáša rez a je mrazuvzdorný do – 23°C (pri väčších mrazoch môže čiastočne omrznúť, no na jar sa znova rýchlo obnoví). Poloopadavý vtáčí zob vajcolistý je dostupný vo viacerých kultivaroch s rôznou rýchlosťou rastu, tvarom či v rôznych farebných odtieňoch.  

Vtáčí zob japonský (ligustrum japonicum)

vtaci zob druhyVtáčí zob japonský je u nás raritnejší druh, ktorý sa vyznačuje sýtozelenými, voskovitými listami a výraznými bielymi súkvetiami počas jari. Tento druh vtáčieho zobu dorastá do 3 metrov, takže sa používa na výsadbu živých plotov ako aj samostatných okrasných krov. Je mrazuvzdorný do – 23°C takže je vhodnejší do teplejších lokalít.

 

Vtáčí zob Vicaryi (ligustrum x Vicaryi)

vtáčí zob žltýZnámy aj ako zlatý vtáčí zob je jeden z hybridov, ktorý sa vyznačuje zlatistým nádychom listov, ktoré rastlina získava na slnečných stanoviskách. Dorastá do 2 metrov.

 

 

 

 

Užitočné informácie:

1. Prehľad vždyzelených rastlín vhodných na pestovanie živých plotov: 10 druhov stálozelených rastlín pre živý plot

2. Inšpirácie na okrasné záhrady

3. Prehľad záhradníctiev v SR: záhradníctva

 

Použité zdroje: extension.umd.edu, gardenia.net, bonnieplants.com

 

 

 Podobné témy

predjarný výchovný rez ovocných stromov

Strihanie ovocných stromov v troch jednoduchých krokoch

Kľúčom k udržiavaniu pekných a produktívnych ovocných stromov je ich každoročné strihanie. I keď niektorí záhradníci preferujú rozdielne spôsoby strihania pre rôzne druhy ovocných stromov, stačí ak budete pri strihaní…

trvalky do záhrady

20 najkrajších trvaliek do záhrady

Rozhodujete sa aké rastliny si vysadíte do záhrady? Ak hľadáte rastliny ktoré vydržia niekoľko rokov až desaťročí a budú vám prinášať radosť rok čo rok, v tom prípade sú tou správnou voľbou trvalky. Čo sú to trvalky? …

rez viniča

Strihanie viniča jednoducho a prehľadne

Či už pestujete vínnu révu alebo stolové odrody, určite ste sa už stretli s otázkou ako správne strihať hrozno tak, aby bol vinič zdravý a produktívny každú sezónu. Práve rez viniča ovplyvňuje akú veľkú energiu vloží…

azalky pestovanie

Rododendron a jeho pestovanie

Rododendrony sú nádherné a majestátne rastliny. Väčšina z nich pochádza z Ázie, no vo voľnej prírode ich môžeme nájsť na celej severnej pologuli. Už po stáročia sú súčasťou našich záhrad vďaka ich krásnemu olisteniu a…

vavrínovec

Vavrínovec a jeho pestovanie

Vavrínovec lekársky je všestranná, stálozelená rastlina, ktorú je v okrasnej záhrade možné využiť na mnoho spôsobov. Vavrínovce sa najčastejšie pestujú vo forme živých plotov no desiatky kultivarov tejto dreviny…

pestovanie levandule

Levanduľa a jej pestovanie

Levanduľa je nielen všestranná liečivá rastlina s viacerými využitiami v domácej lekárničke, v kuchyni,  či v kúpeľni – je to aj úžasná kvitnúca trvalka do záhrady. Levanduľa dodáva po celý rok záhrade zaujímavú…