Vypestujte si mak vo vlastnej záhrade


pestovanie maku

Mak sa opäť dostáva do pestovateľského povedomia vďaka takmer zabudnutým výnimočným nutričným hodnotám a chuti. Stretávame sa s ním v podobe úžitkovej, no aj okrasnej rastliny.

Mak obsahuje zdraviu prospešné nenasýtené mastné kyseliny, vitamíny a minerály. Napríklad obsah vápnika je v porovnaní s mliekom viac ako desaťnásobný a navyše v oveľa ľahšie vstrebateľnej forme. Mak pomáha pri psychickej únave a strese, tlmí bolesť hlavy, no odporúča sa aj na reumatické ochorenia a pre vysoký obsah vápnika je vhodným výživovým doplnkom proti osteoporóze.

Existuje hneď niekoľko odrôd maku rôznej farby veľkosti a chuti. Najznámejší je modrý mak s typickou makovou chuťou, no dostupné sú napríklad biely mak s orieškovou chuťou, hnedý mak s chuťou slnečnicových semien prípadne iné variety.

Pestovanie maku

Mak je potrebné zasiať na prelome februára a marca (podľa počasia) do pôdy s dostatkom živín a zbavenú burín. Ak to pôda nespĺňa, je ju potrebné ešte pred zimou pohnojiť ideálne maštalným hnojom. Rastliny tohto druhu obľubujú hlinito piesčité pôdy a slnečné stanovišťe, preto je potrebné nájsť vhodnú polohu.

Mak sa seje do riadkov vzdialených od seba cca 35 cm, do hĺbky 0,5 cm. Keď mak vzíde, je potrebné udržiavať pôdu okolo riadkov kyprú a bez buriny. Keď už majú 3 až 4 pravé listy, pretrhajte ich na vzdialenosť asi 5 cm. Clieľom tohto zásahu je zabezpečenie ideálnej veľkosti budúcih hlavičiek a aby mala každá rastlina iba jednu hlavičku. Nakoniec a sa jednotlivé rastliny prihrnú ornicou.

Pri dlhodobejšom suchu je potrebné mak zavlažovať aspon raz za týždeň a to hlavne do fázy kvitnutia. Následne mak potrebuje už suchšiu pôdu. Zrelý mak môžte očakávať na prelome mesiacov júl a august. Pri zatrasení zrelými makovicami počujeme presípanie semiačok.

Mak môžte zberať jednoducho odrezaním makovice aj s kúskom stonky. Následne je potrebné makovice vysušiť na vetranom a tmavom mieste (ideálne pod strechou). Semená sa po vysušení vyberajú odrezaním vrchnej časti makovice a jednoduchým vysypaním. Semená je vhodné ešte samostatne dosušiť.

Je pestovanie maku Legálne?

Mak obsahuje alkaloidy, ktoré sa využívajú na výrobu morfínu a iných omamných látok a preto je pestovanie tejto rastliny regulované. Na Slovensku je povolené pestovanie maku na ploche do 100m2. Na väčšiu výsadbu je už potrebné špeciálne povolenie.

Pozor na škodcov maku

Na maku sa môžu objaviť škodcovia ako sú voška maková, krytonos koreňový, krytonos makovicový, žlabatka stonková, byľomor makový, no aj vtáky. Pri domácom pestovaní na malej ploche sa môžete týmto škodcom do veľkej miery vyhnúť používaním namoreného osiva a volbou lokality, kde nebol mak vysadený min. 3 roky. V prípade potreby je možné použiť chemické postreky.



Podobné témy

predjarný výchovný rez ovocných stromov

Strihanie ovocných stromov v troch jednoduchých krokoch

Kľúčom k udržiavaniu pekných a produktívnych ovocných stromov je ich každoročné strihanie. I keď niektorí záhradníci preferujú rozdielne spôsoby strihania pre rôzne druhy ovocných stromov, stačí ak budete pri strihaní…

trvalky do záhrady

20 najkrajších trvaliek do záhrady

Rozhodujete sa aké rastliny si vysadíte do záhrady? Ak hľadáte rastliny ktoré vydržia niekoľko rokov až desaťročí a budú vám prinášať radosť rok čo rok, v tom prípade sú tou správnou voľbou trvalky. Čo sú to trvalky? …

rez viniča

Strihanie viniča jednoducho a prehľadne

Či už pestujete vínnu révu alebo stolové odrody, určite ste sa už stretli s otázkou ako správne strihať hrozno tak, aby bol vinič zdravý a produktívny každú sezónu. Práve rez viniča ovplyvňuje akú veľkú energiu vloží…

vavrínovec

Vavrínovec a jeho pestovanie

Vavrínovec lekársky je všestranná, stálozelená rastlina, ktorú je v okrasnej záhrade možné využiť na mnoho spôsobov. Vavrínovce sa najčastejšie pestujú vo forme živých plotov no desiatky kultivarov tejto dreviny…

azalky pestovanie

Rododendron a jeho pestovanie

Rododendrony sú nádherné a majestátne rastliny. Väčšina z nich pochádza z Ázie, no vo voľnej prírode ich môžeme nájsť na celej severnej pologuli. Už po stáročia sú súčasťou našich záhrad vďaka ich krásnemu olisteniu a…

pestovanie levandule

Levanduľa a jej pestovanie

Levanduľa je nielen všestranná liečivá rastlina s viacerými využitiami v domácej lekárničke, v kuchyni,  či v kúpeľni – je to aj úžasná kvitnúca trvalka do záhrady. Levanduľa dodáva po celý rok záhrade zaujímavú…