Využite peň stromu ako kvetináč
Ako využiť kmeň po spílení stromu na vytvorenie kvetináča pre rastliny:
Skôr či neskôr sa každý záhradkár stretne s otázkou “čo robiť s pňom po spílení stromu?”. Jednou z alternatív je peň vyklčovať a ďalšou nechať pozostatok kmeňa len tak napospas živlom a hubám, ktoré ho postupne rozložia (rozklad pňa môže trvať 10 – 30 rokov). Prečo však nevyužiť kmeň stromu pre náš prospech? Kvetináč z pňa stromu na kvety je ideálnou voľbou.
Využívanie kmeňa stromu ako kvetináč pre kvety alebo úžitkové rastliny je nielen vynikajúci spôsob ako skrášliť nevzhľadný kmeň stromu ale má aj svoje benefity. Jednou z takých výhod je, že pravidelným polievaním takéhoto kvetináča sa urýchľuje rozklad kmeňa a uvoľnené látky z tohto rozkladu vyživujú rastliny pestované v takomto kvetináči.
Pri takejto forme pestovania sa môže siahnuť po širokej škále rastlín. Ideálnou voľbou sú letničky, no v kvetináči z kmeňa sa uplatnia aj odolné trvalky či liečivé bylinky. Pri výbere konkrétneho druhu rastliny je potrebné brať do úvahy množstvo slnka, ktoré na peň v priebehu dňa dopadá a podľa toho voliť tieňomilné rastliny pre miesta, kde je menej slnka a odolné, svetlomilné rastliny tam, kde je slnka viac. Na slnečné stanoviská sú ideálne skalničky a sukulenty, ktoré dobre odolávajú suchu a slnku.
Ako postupovať pri výrobe kvetináča z kmeňa stromu
Vyrobiť si kvetináč z pňa nie je pre šikovné ruky zložitá úloha. Otvor v strede pňa je najjednoduchšie vyrezať motorovou pílou či vrtákom typu forstner a dokončiť ručnými nástrojmi (sekera, dláto). Čím hlbší kvetináč z kmeňa bude, tým väčšie rastliny v ňom môžete pestovať. Pri výrobe kvetináča z pňa je veľmi dôležité myslieť aj na drenážne otvory, ktoré predĺžia jeho životnosť a zároveň zabezpečia aby prebytočná voda mohla okamžite z tejto nádoby odtiecť. Drvivá väčšina rastlín totižto neznáša trvalo premočenú pôdu, ktorá býva príčinou hniloby koreňov. Drenážne otvory je možné v prípade nižších pňov navŕtať kolmo cez peň do pôdy, prípadne horizontálne na boku pňa. Drenážnu schopnosť je možné dodatočne zvýšiť položením vrstvy hrubého štrku na dno takéhoto kvetináča ešte pred tým, ako doň nasypeme substrát a nasadíme rastliny.
Do kvetináča vyrobeného z pňa je možné sadiť rastliny priamo, no alternatívou je aj ak do takto vyrezaného otvoru vložíme iný kvetináč/kontajner. Túto možnosť môžeme využiť napríklad pri letnení izbových rastlín. Výber trvaliek a letničiek potom závisí už len od Vašej predstavivosti a vkusu.
Prajem Vám veľa kreativity a úspechov pri tvorbe kvetináčov z pňov stromov a na záver pripájam zopár inšpirácií ako využiť kmeň po spílení stromu.
Použité zdroje: gardeningknowhow.com, thisoldhouse.com