Zabudnuté moruše, aké zdravotné benefity v sebe skrývajú?


moruše ovocné stromy

Ovocné stromy, ktoré prinášajú tieto plody, pomaly miznú z našich záhrad. Je to však škoda.

Moruša, inak nazývaná aj „stromová malina“ alebo „stromová jahoda“ je ovocný strom, ktorého plody už mnohí z nás nepoznajú a možno ani neviete, či ste ich niekedy už jedli? Často je prirovnávané práve k malinám kvôli ich podobe s týmito plodinami a k jahodám zas pre ich podobnú konzistenciu.

Photo: pixabay.com

Moruša biela pochádza z Číny a výhradne jej listami sa živia priadky morušové, vďaka ktorým získava textilné odvetvie hodváb. Moruša čierna má zas pôvod v Afganistane.

Plody moruše obsahujú iba 8 % cukrov, ale veľa vitamínu C, organických kyselín, minerálnych a bio-aktívnych látky, ktoré majú dezinfekčné účinky a pôsobia protizápalovo. Pomáhajú pri ochoreniach horných dýchacích ciest.

Okrem toho obsahuje moruša veľmi veľa vitamínov a minerálov, ako je draslík, horčík, vápnik, selén, meď, fosfor, zinok, železo, niacín, kyselinu listovú, či riboflavín.

Ovocná lekáreň

Výťažky z listov moruše sú často využívané v tradičnej čínskej medicíne. Jej hlavný prínos spočíva v znižovaní krvného tlaku a dosiahnutí telesnej a duševnej rovnováhy. Podporujú krvotvorbu, pomáhajú pri liečbe leukémie, hnisavej angíny, zápale hrdla, znižujú tlak.

Kôra zo stromu pôsobí proti zápche a obsahuje látku resveratrol, ktorý blokuje pôsobenie rakovinových buniek a bráni rastu nádorov. Z listov sa varí morušový čaj, drievko sa dáva do ohnivej vody – morušovice.

Ak bojujete s nadváhou, skúste zaradiť do svojho jedálnička aj túto plodinu. Redukuje hladinu cukru v krvi, znižuje hladiny cholesterolu a tuku.

Zdroj: http://nasazahradka.sk

 



Podobné témy

pes hryzie ruky

Moje šteniatko hryzie. Čo s tým?

Prečo šteniatka hryzú? Používanie zubov pri hre, skúmaní prostredia, pri uľavovaní si od bolesti počas výmeny zubov je pre šteniatka, ako aj iné psovité šelmy úplne prirodzené. Žuvanie a hryzenie je pre ne príjemné,…

vyvýšené záhony

Kombinácie rastlín do vyvýšených záhonov

O tom, že rastliny sa navzájom ovplyvňujú som nikdy nepochybovala, ale ich vzájomné interakcie a vzťahy som objavovala postupne v dostupnej literatúre. Prečítané nevyzeralo sadenie zeleniny podľa znášanlivosti zložito,…

maltezák

MALTÉZSKY PSÍK, OČARUJÚCE NEŽNÉ BIELE KLBKO

psík ICH, Multi Ch. Divine Angel Best Guy Maltezáčik je elegantné dlhosrsté plemeno malého vzrastu, vyznačujúce sa veľkou dynamikou a energiou. Podľa štandardu FCI sa vyskytuje iba v jednej farbe, a to v bielej. Má…

sibírksky husky plemeno

SIBÍRSKY HUSKY

Už od malého dieťaťa som mal rád zvieratá. Ako dvojročný som si nosil domov mravcov v pohári od zaváraniny , o rok neskôr slimáky a tak sa to postupne stupňovalo. . Rybičky, morčatá, škrečok , andulka, zajac a podobne… …

Sliepky marans

Maransky: sliepky, ktoré znášajú čokoládové vajíčka

Plemeno sliepok Marans Maransky pochádzajú z juhozápadného Francúzska z okolia mesta Marans, kde boli vyšľachtené na prelome 19. a 20. storočia. Patria medzi stredne ťažké plemená s mohutnejším, plným trupom. Napriek…

papagaj žako

ŽAKO KONGO (Psittacus erithacus)

Papagáj žako je africký papagáj. Treba spomenúť, že do tohto rodu patria dva druhy a to Žako veľký – kongo (Psittacus erithacus) a Žako liberijský (Psittacus erithacus timneh). Žako liberijský sa líši tmavším zafarbením…