Zásady ekologického poľnohospodárstva


pravidlá ekologického poľnohospodárstva

Európska komisia definuje ekologické poľnohospodárstvo ako spôsob produkcie potravín, ktoré rešpektuje prirodzené životné cykly.

Minimalizuje dopad ľudských aktivít na životné prostredie a zároveň sa snaží čo najprirodzenejšie dosahovať svoje ciele. Zásady ekologického poľnohospodárstva sú zhrnuté do nasledovných princípov:

• Pestované plodiny sa striedajú, tak aby boli zdroje využité efektívne. Takéto striedanie pôdu príliš nevyčerpáva. Využívajú sa aj rastliny ktoré prirodzene obohacujú pôdu o dusík.

• Chemické pesticídy, syntetické hnojivá, antibiotiká a iné podobné látky sú prísne zakázané

• Lokálne zdroje sa efektívne využívajú. Príkladom môže byť hnoj zo živočíšnej výroby používaný na hnojenie rastlín a naopak dopestované plodiny sa využívajú ako krmivo pre zvieratá

• Používajú sa odrody plodín a plemená zvierat, ktoré sú rezistentné proti chorobám, škodcom a sú prispôsobené na lokálne podmienky prostredia

• Zakázané sú takisto geneticky modifikované organizmy.

• Hospodárske zvieratá sú chované na otvorených priestranstvách a kŕmené organickým krmivom

• Všetky aktivity sú vykonávané s čo najmenšou spotrebou energií a s cieľom trvalej udržateľnosti

Ekologické poľnohospodárstvo nekončí samotným ekologickým dopestovaním plodín a dochovaním zvierat, ale pokračuje spracovaním, distribúciou a predajom, ktoré rešpektujú rovnaké princípy.



Podobné témy

chov mangalice

Na farme, kde sa chová mangalica

Mangalica je plemeno prasiat, ktoré vzniklo krížením s polodivými sviňami, po ktorých zdedilo jedinečné vlastnosti. Tá najcennejšia vlastnosť je schopnosť vytvárať tuk, ktorý tvorí až 65% ich úžitkovej hmotnosti …

minerály pre rastliny - žltnutie listov

Význam minerálov vo výžive rastlín

Na to aby mohli rastliny rásť a prosperovať, potrebujú dostatok minerálnych látok na svoju výživu. Niektoré minerálne látky (prvky) využívajú rastliny vo väčšej miere (Tvoria 10 až 0,01% z ich hmotnosti ) – tie nazývame…

elektrický traktor

Na Slovensku vyvinuli elektro traktor

Podobné správy zvyčajne prichádzajú z ekonomicky najvyspelejších krajín sveta, no tento krát je to inak. Rastislav Tribula zo Žiliny je tvorcom Etraktora – prvého malotraktora, ktorý má namiesto spaľovacieho motora…

Najziskovejšie rastliny na pestovanie

5 najziskovejších rastlín na pestovanie

Mnohých ako prvé napadnú paradajky či šalát, no v skutočnosti je najziskovejšie pestovanie špeciálnych rastlín, ktorých pestovanie je často krát jednoduchšie, ako by ste si mysleli. Väčšina týchto rastlín sa dá pestovať…

chránené slovenské potraviny

Ktoré slovenské potraviny majú ochrannú známku?

Slovensko má v zozname kvality Európskej únie registrovaných 18 tradičných produktov a to v kategóriách: chránené zemepisné označenie, zaručené tradičné špeciality a chránené označenie pôvodu . Slovenská bryndza  …

hliva ustricová z kávového odpadu

Z kávového odpadu pestujú hlivu ustricovú

Novo založená spoločnosť v holandskom Roterdame pestuje hlivu ustricovú práve na odpade z kávy. Jedna bežná kancelárska budova dokáže za mesiac vyprodukovať až jednu tonu takéhoto odpadu. To sú už zaujímavé množstvá aj…