![zihlavovy caj](/upload/article/2020/07/zihlavovy-caj_1595332753.jpg)
Žihľavový čaj a jeho účinky
![zihlavovy caj](/upload/article/2020/07/zihlavovy-caj_1595332753.jpg)
Ako pripraviť žihľavový čaj a aké účinky má na organizmus
Žihľavový čaj je pre jeho liečebné využitie považovaný za jeden z najlepších bylinkových čajov a to oprávnene. Účinky žihľavy vo forme čaju boli preverené tisíckami rokov jej používania ako aj moderným výskumom a okrem jeho priaznivých vplyvov na zdravie je žihľavový čaj obľúbený aj pre jeho silnú, zemitú chuť.
Z pomedzi mnohých využití žihľavy formou odvarov na vlasy či na pokožku, prílohy k mnohým jedlám, suroviny na výrobu piva či krmiva pre hospodárske zvieratá, sme sa v tejto téme zamerali na liečebné použitie žihľavy dvojdomej vo forme bylinkového čaju. Budeme sa venovať tomu, ako žihľavový čaj pripraviť aké má táto liečivá bylinka účinky, ako aj jej vedľajším účinkom.
Účinky žihľavového čaju
Využitie žihľavového čaju pre naše zdravie je pomerne široké. Žihľavový čaj je účinný pri liečbe artritídy, dny, reumy, zväčšenej prostaty, nadmerného krvácania pri menštruácii, hemeroidov a ekzémov.
Na prípravu žihľavového čaju sa používa celá rastlina, pričom listy žihľavy sa používajú pri artritíde, dne, reumatizme, pri vysokom krvnom tlaku, proti prejavom alergie, či na vonkajšie použitie, zatiaľ čo korene žihľavy sa používajú najmä pri liečbe zväčšenej prostaty. Pre plný účinok je nevyhnutné žihľavu užívať minimálne 30 dní.
Viac o účinkoch žihľavy nájdete v samostatnej téme: žihľava dvojdomá a jej účinky
Ako pripraviť žihľavový čaj
Príprava žihľavového čaju je jednoduchá. Do šálky vložíme 4 g sušenej žihľavy, zalejeme vriacou vodou, necháme 10 minút lúhovať a žihľavový čaj je hotový. Ešte lepšou alternatívou sú čerstvé listy a stonky žihľavy (8 g koncových, mladých výhonkov). Dávkovaním, ako aj dobou lúhovania môžeme ovplyvňovať množstvo účinných látok v čaji, takže alternatívou môže byť i vyššia dávka, pričom lúhujeme kratšiu dobu a môžeme zalievať viacero krát. Takto môžeme popíjať čaj z jednej dávky po celý deň. Čaj môžeme piť 3 až 4 krát denne.
Pri príprave čaju zo žihľavového koreňa sa používa očistený a vysušený (5 g), prípadne čerstvý (10 g) koreň nakrájaný na drobné kúsky, aby do čaju uvoľnil čo najviac obsiahnutých látok.
Nežiaduce účinky žihľavového čaju
Žihľava dvojdomá môže znižovať obsah cukru v krvi. To môže spôsobovať problémy najmä diabetikom, keďže v kombinácii s inzulínom môže cukor v krvi poklesnúť až príliš. Pŕhľave by sa preto mali diabetici vyhnúť. Vyhnúť by sa jej mali i tehotné ženy, pretože má vplyv na hormonálnu rovnováhu dôležitú pri vývoji dieťaťa. I keď doteraz nebol preukázaný negatívny vplyv na graviditu, žihľava by sa mala tak ako mnohé iné liečivé bylinky počas tehotenstva obmedziť.
Keďže žihľava môže znižovať krvný tlak a tep, môže tým zvyšovať účinok iných liekov (ACE inhibítory, beta blokátory, blokátory kalcia a iné). Pŕhľava tiež môže interagovať s liekmi na riedenie krvi ako sú warfarin, aspirin a clopidogrel. Pŕhľava dvojdomá je diuretikum, takže v kombinácii s ďalšími odvodňovacími liekmi ako sú furosemid alebo hydrochlorothiazid, môže dôjsť k dehydratácii organizmu.
Užitočné informácie:
1. Prehľad liečivých rastlín a ich účinkov: Liečivé bylinky
2. Kedy zbierať bylinky: Správny okamih zberu liečivých rastlín
Použité zdroje: urmc.rochester.edu, nature.com, webmd.com
![Alena Bieliková](/images/user2.png?width=200)