Živý vianočný stromček v kvetináči?
Áno, aj živý vianočný stromček pestovaný v kvetináči môže byť pre mnohých alternatívou:
Väčšina z nás si bez vianočného stromčeka nevie predstaviť prežitie najkrajších sviatkov roka. Klasické zrezané stromčeky majú však veľmi krátku životnosť a po pár týždňoch je z nich odpad. Máme ale nejakú inú alternatívu, teda ak si odmyslíme umelé stromčeky, ktoré nie sú moc prívetivé k životnému prostrediu? Áno, alternatívou je aj živý vianočný stromček v kvetináči, ktorý sa môže využívať hneď niekoľko rokov a keď je už príliš veľký, môžeme ho zasadiť do zahrady.
Výber živého vianočného stromčeka
Ak ste sa rozhodli pre živý vianočný stromček, otvára sa vám široký výber jednotlivých druhov ihličnanov. Na klasické vianočné stromčeky sa v drvivej väčšine používa zopár druhov (smrek obyčajný, smrek strieborný, jedľa nordmannova, jedľa dánska, borovica čierna), no pri výbere živého vianočného stromčeka v kvetináči máte voľné ruky. Existujú desiatky druhov smrekov, jedličiek, borovíc a pre odvážnejších aj cypruštekov a cédrov, ktoré sú vhodné do našich klimatických podmienok a môžu sa použiť ako živý vianočný stromček. Stačí ísť do niektorej z okrasných škôlok a vybrať si. Ideálne sú najmä pomaly rastúce druhy jedličiek a borovíc ktoré vám budú spríjemňovať Vianoce po dlhé roky.
Starostlivosť o živý vianočný stromček v kvetináči
Vianočný stromček sa môže pestovať v kvetináči a po zvyšok roka môže byť umiestnený vonku v záhrad alebo na balkóne. Môžeme to opakovať rok čo rok, no stromček v kvetináči si vyžaduje väčšiu starostlivosť ako voľne rastúce dreviny:
Svetlo
Ihličnany sú jedni z najodolnejších rastlín, no potrpia si na slnečné stanovište, takže počas celého roka by mal byť na mieste s dostatkom svetla. Aj po prenesení do interiéru počas sviatkov ich je potrebné umiestniť na svetlé miesto.
Teplota
Väčšina ihličnanov nemá žiadny problém znášať extrémne teploty, či už ide o teplo alebo zimu. Keďže je však ihličnan pestovaný v kvetináči, ich koreňová sústava môže byť ohrozená veľkými mrazmi v exteriéri. V takom prípade je nutné kvetináč dobre zatepliť izolačným materiálom, prípadne celý kvetináč zakopať do zeme. Rastliny a špeciálne ihličnany nemajú radi teplotné šoky a preto pri presune do interiéru je ich potrebné cca. 2 týždne aklimatizovať na vyššie teploty umiestnením do garáže alebo miestnosti s nižšou teplotou. Finálne stanovište stromčeka by malo byť v chladnejšej časti miestnosti, mimo dosahu radiátorov alebo iných zdrojov tepla. Dbajte na to aby vianočný stromček v kvetináči nebol v interiéri viac ako 10 dní. Po sviatkoch ho a týždeň opäť presuňte do garáže alebo do inej nevykurovanej miestnosti kvôli aklimatizácii, po ktorej môžete stromček presunúť na stanovište kde bude po zvyšok roka.
Voda
Živé vianočné stromčeky pestované v kvetináči majú malú koreňovú sústavu a preto sa musia oproti tým voľne vysadeným častejšie zalievať. Platí to najmä v interiéri, kde pri vyššej teplote a suchom vzduchu dochádza k rýchlej strate vody. Počas sviatkov preto polievajte stromček každý druhý deň. Ihličnany však neznášajú premočenie, takže si zvoľte kvetináč s drenážnymi dierami, vďaka ktorým prebytočná voda odtečie do misky. Na substrát v kvetináči môžete rozprestrieť mulč, ktorý zmenší množstvo odparenej vody z kvetináča.
Presádzanie
Ak je stromček v tom istom kvetináči niekoľko rokov alebo ak zbadáte signáli ako žltnúce listy, zakrpatené alebo riedke ihličie, je čas vianočný stromček presadiť do väčšieho kvetináča. Ideálnym obdobím na presádzanie ihličnanov je jar. Pri presádzaní vyberte koreňový bal z pôvodnej nádoby, poprestrihávajte korene na okrajoch koreňového balu záhradnými nožnicami a vložte stromček do väčšieho kvetináča. Prázdny priestor vyplňte substrátom pre ihličnany, utlačte a výdatne polejte. Takto presadený strom bude môcť prosperovať ďalších pár rokov. Ihličnany si nevyžadujú veľa hnojiva, takže ich stačí hnojiť raz ročne granulovaným hnojivom počas jarného obdobia.
Zaobchádzanie
Pri kúpe a pestovaní vianočného stromčeka v kvetináči berte ohľad i na jeho váhu a rozmery. S menším stromčekom sa manipuluje jednoduchšie a vyžaduje si aj menej priestoru. Pri zdobení stromčeka postupujte opatrene, tak aby ste nezlomili jednotlivé vetvy a konáre neboli pod váhou dekorácií príliš prehnuté.
Užitočné informácie:
1. Prehľad predajcov vianočných stromčekov v kvetináči v SR : vianočné stromčeky v kvetináči
2. 10 najkrajších druhov vianočných stromčekov: vianorné stromčeky
3. Pestovanie vianočnej ruže jednoducho a prehľadne: Vianočná ruža a jej pestovanie