Aké bude víno s ročníkom 2016?


víno ročník 2016

Teplota, zrážky, slnko, škodcovia, choroby a veľa ďalších sú všetko faktory, ktoré ovplyvňujú kvalitu vína. Aké vína s ročníkom 2016 môžeme teda očakávať?

Rok 2016 bol ovplyvnený hlavne premenlivým počasím. Najväčší šok pre vinárov priniesol posledný aprílový týždeň, kedy udreli silné mrazy miestami až do -8 °C. Také nízke teploty prekvapili mnohých vinárov a aj napriek opatreniam spôsobili rozsiahle škody. Mrazy však nepostihli všetky regióny. Príkladom bola aj tokajská oblasť, ktorá sa so šťastím jarným mrazom vyhla. V mnohých ďalších prípadoch boli mrazy oveľa miernejšie vďaka vhodnému umiestneniu vinohradov.

Leto sa nieslo v znamení striedania vysokých a nízkych teplôt, čo spolu s nadpriemerným úhrnom zrážok spôsobilo zníženie priemernej kvantity no aj kvality viniča. Rôznorodý terén a lokálne podmienky Slovenska však spôsobili, že napriek počasiu môžeme tento rok očakávať z niektorých oblastí vysokú kvalitu vína. Najmä biele a ružové vína, teda tie ktorými je Slovensko známe, môžu prekvapiť. Najsľubnejšími kandidátmi sú novošlachtence ako Dunaj, Hron, Rimava či Váh, ktoré dosahujú vďaka svojmu genofondu vyššiu cukornatosť.

Vo všeobecnosti sa očakáva vyšší obsah kyselín s nižším alkoholom. Vína s ročníkom 2016 môžu zabodovať hlavne svojou aromatikou a sviežosťou. Viac ale budeme vedieť až po ochutnávke mladých vín na jar.



Podobné témy

chov mangalice

Na farme, kde sa chová mangalica

Mangalica je plemeno prasiat, ktoré vzniklo krížením s polodivými sviňami, po ktorých zdedilo jedinečné vlastnosti. Tá najcennejšia vlastnosť je schopnosť vytvárať tuk, ktorý tvorí až 65% ich úžitkovej hmotnosti …

minerály pre rastliny - žltnutie listov

Význam minerálov vo výžive rastlín

Na to aby mohli rastliny rásť a prosperovať, potrebujú dostatok minerálnych látok na svoju výživu. Niektoré minerálne látky (prvky) využívajú rastliny vo väčšej miere (Tvoria 10 až 0,01% z ich hmotnosti ) – tie nazývame…

elektrický traktor

Na Slovensku vyvinuli elektro traktor

Podobné správy zvyčajne prichádzajú z ekonomicky najvyspelejších krajín sveta, no tento krát je to inak. Rastislav Tribula zo Žiliny je tvorcom Etraktora – prvého malotraktora, ktorý má namiesto spaľovacieho motora…

Najziskovejšie rastliny na pestovanie

5 najziskovejších rastlín na pestovanie

Mnohých ako prvé napadnú paradajky či šalát, no v skutočnosti je najziskovejšie pestovanie špeciálnych rastlín, ktorých pestovanie je často krát jednoduchšie, ako by ste si mysleli. Väčšina týchto rastlín sa dá pestovať…

chránené slovenské potraviny

Ktoré slovenské potraviny majú ochrannú známku?

Slovensko má v zozname kvality Európskej únie registrovaných 18 tradičných produktov a to v kategóriách: chránené zemepisné označenie, zaručené tradičné špeciality a chránené označenie pôvodu . Slovenská bryndza  …

hliva ustricová z kávového odpadu

Z kávového odpadu pestujú hlivu ustricovú

Novo založená spoločnosť v holandskom Roterdame pestuje hlivu ustricovú práve na odpade z kávy. Jedna bežná kancelárska budova dokáže za mesiac vyprodukovať až jednu tonu takéhoto odpadu. To sú už zaujímavé množstvá aj…