Ako si vytvoriť v interiéri zdravé prostredie?
V rýchlom svete je dôležité aby ste vedeli doma spomaliť a plnohodnotne si oddýchnuť. Kvalitne strávený čas v domácnosti totiž výrazne ovplyvňuje naše psychické aj fyzické zdravie.
Zdravé prostredie v interiéri je teda dôležité nielen pre alergikov a astmatikov, ale pre každého z nás.
Prečo je zdravé bývanie dôležité?
Zdravé bývanie prispieva k prevencii rôznych problémov. Už len klimatizácia s filtráciou znižuje počet prachových a vírusových častíc, ktoré denne vdychujete. Dobrá kvalita vzduchu, optimálna teplota a vlhkosť znižujú riziko alergií, astmy a iných respiračných ochorení.
Uprataný a organizovaný byt vám prinesie menej stresu. V príjemnom a inšpiratívnom prostredí budete pracovať efektívnejšie a kreatívnejšie.
Ak pracujete z domu, trávite doma naozaj väčšinu času. Farby, svetlo a materiály, ktoré vás pritom obklopujú majú vplyv na vašu náladu a na to, koľko energie vám v dni zostáva.
Ako si vytvoríte zdravé prostredie?
1. Kvalita vzduchu
Pravidelné vetranie je cesta ku zdraviu. Otvárajte okná aspoň na krátky čas niekoľkokrát denne, aby ste vymenili vzduch v miestnosti. Ak máte problém s alergiami určite investujte do klimatizácie alebo čističky vzduchu, ktoré vám vzduch vyčistia. Okrem toho by ste samozrejme mali pravidelne utierať prach, vysávať a umývať podlahy.
Minimalizujete tak prítomnosť alergénov ako sú roztoče, peľ alebo zvieracie chlpy. Pravidelne perte posteľnú bielizeň a čistite čalúnený nábytok. Doprajte svojim izbám rastliny, ktoré zlepšujú kvalitu vzduchu tým, že absorbujú škodlivé látky a uvoľňujú kyslík.
Aj ideálna teplota ovplyvňuje kvalitu vzduchu. V obytných miestnostiach je ideálne udržiavať teplotu okolo 20 až 22 stupňov. Optimálna vlhkosť vzduchu je medzi 40 až 60 percent. Aj v tomto prípade vám pomôže klimatizácia alebo priamo odvlhčovač vzduchu.
2. Dostatok svetla
Svetlo, najmä to prirodzené, pomáha nášmu telu regulovať vnútorné hodiny a udržiavať tak zdravý spánkový cyklus. Asi sami vnímate, že dostatok spánku ovplyvňuje našu náladu, biorytmus a celkovú pohodu.
Nedostatok denného svetla vám môže spôsobiť sezónnu únavu a naopak dostatok zvyšuje koncentráciu a produktivitu. Slnečné lúče sú nevyhnutné pre tvorbu vitamínu D, ktorý je dôležitý pre zdravé kosti a aj imunitný systém.
Ak máte možnosť vyberajte do interiéru farby, ktoré budú svetlo odrážať, a teda ho zvýrazňovať. Biela, béžová ale aj pastelové farby vizuálne pomáhajú zosvetliť celý priestor. Strategicky umiestnené zrkadlá zvýšia nielen pocit priestrannosti, ale aj odrážajú svetlo napríklad ďalej do chodby. Za dostatok svetla sa vám poďakujú aj rastliny do interiéru.
Nedostatok denného svetla by ste nemali nahrádzať bielym svetlom zo žiaroviek. Vždy si vyberajte teplejšie žiarovky, ktoré nielenže pôsobia príjemnejšie ale zároveň vás večer keď ich budete používať upokojujú. Svetelné body v byte rozmiestnite a nespoliehajte sa na stropné svietidlá, tie pôsobia po čase sterilne a mohli by ste mať problém zo spánkom. V spálni voľte radšej viacero menších zdrojov svetla. S nimi bude celý priestor pôsobiť útulnejšie.
3. Nízka hladina hluku
Nízka hladina zvuku, alebo jednoducho povedané, ticho, je pre naše zdravie a pohodu rovnako dôležité ako vzduch, ktorý dýchame. V hlučnom svete by ste mali mať únik do tichých priestorov, kde môžeme relaxovať a načerpať nové sily.
Neustály hluk zvyšuje hladinu stresových hormónov. Ticho nám pomáha relaxovať a znížiť stres. Ak bývate v hlučnej oblasti, zvážte zvukové izolácie okien, dverí a stien. Koberce, závesy, mäkké nábytkové poťahy a knihy pomáhajú pohlcovať zvuk.
4. Prírodné materiály
Prírodné materiály sú tie, ktoré získavame priamo z prírody bez väčších úprav. Od nepamäti ich ľudia využívali na stavbu obydlí, výrobu nábytku, nástrojov a mnohých ďalších predmetov. Dnes, v dobe masovej produkcie, by ste sa k nim mali vracať, pretože majú mnohé výhody.
Prírodné materiály obsahujú menej prachu a iných alergénov, čo je výhodné pre ľudí s alergiami alebo astmou. Dokážu absorbovať a uvoľňovať vlhkosť, čím pomáhajú udržiavať optimálnu vlhkosť v miestnosti a predchádzajú rastu plesní.
5. Poriadok a čistota
Okrem výberu správnych materiálov a dostatočného množstva svetla a ticha, je pre zdravé bývanie kľúčová aj čistota a poriadok. Keď sa náš domov stane zberňou nepotrebných vecí a prachu, negatívne to ovplyvňuje našu psychiku aj fyzické zdravie.