Ako pripraviť domácnosť na príchod šteniatka


Príprava domácnosti pre šteniatka

Sponzorované: Rozhodli ste sa, že si zaobstaráte nového člena rodiny? Predtým, ako si prinesiete domov vytúžené šteniatko, je potrebné sa naň dostatočne pripraviť.

Poradíme, ako pripraviť domácnosť na príchod šteniatka tak, aby mu nič nechýbalo a vás nič neprekvapilo.

Aby bolo doma bezpečne

Pri šteniatku je potrebné myslieť na podobné nástrahy, aké číhajú v bežnej domácnosti na malé dieťa. Nezabudnite preto:

zakryť elektrické zásuvky a odstrániť káble a predlžovačky z dosahu šteniatka,

zabezpečiť okná, schody aj balkóny,

odložiť lieky, čistiace prostriedky a ďalšie nebezpečné látky,

schovať malé a ostré predmety.

Aj na záhrade čakajú na malé zvedavé klbko rôzne nástrahy

V prípade, ak bývate v dome a šteniatko bude mať voľný prístup na záhradu, nezabudnite zabezpečiť aj tú:

skontrolujte plot a odstráňte prípadné diery,

schovajte z dosahu jedovaté rastliny, pre psov sú škodlivé napríklad cyklamény, fikusy, rododendrony, azalky, hyacinty a filodendrony,

odložte do bezpečia hnojivá a iné chemické prípravky, ktoré používate v záhrade.

Pomôcky, ktoré bude šteniatko potrebovať

Aby sa psík cítil u vás rýchlo ako doma, mal by mať už v čase príchodu pripravené svoje miesto, misku na vodu a žrádlo a taktiež malú hračku. Pre šteniatko budete nevyhnutne potrebovať nasledujúce chovateľské potreby:

Pelech

Pelech by mal psíkovi poskytnúť bezpečné miesto, o ktorom bude vedieť, že je jeho a že je tam doma. Ideálny peliešok je útulný, ale zároveň dostatočne priestranný, aby sa v ňom psík mohol pohodlne natiahnuť. Ako prvý pelech pre psíka preto vyberte radšej menší peliešok prispôsobený veľkosti šteniatka a následne, ako narastie, mu kúpte väčší.

Kúpa pelechu je jednou z najväčších finančných položiek spojených s prípravou na štvornohého člena rodiny. Prvý peliešok pre psa by mal byť akýmsi kompromisom medzi cenou a kvalitou. Nielen že šteniatko z neho vyrastie, často ho aj rozkúše.

Výberu pelechu sa viac venujeme v článku: Ako vybrať pelech pre psa.

Pelech by ste mali v domácnosti umiestniť na miesto, kde bude mať psík dostatočný priestor na pokojný oddych a zároveň sa nebude cítiť sám.

Miska na vodu a žrádlo

Pri výbere misky pre psíka máte na výber z viacerých materiálov – keramika, kov, plast alebo sklo. Aký materiál zvolíte je čisto na vás. Z praktického hľadiska sú najobľúbenejšie kovové misky, nakoľko šteniatko ich nerozkuše ani nerozbije.

Obojok, postroj a vodítko

Obojok, postroj a vodítko síce nevyužijete hneď v prvých dňoch, ale psíka je na ne potrebné privykať už od začiatku. Obojky a postroje sa vyrábajú v rôznych veľkostiach. Správne sa zorientovať vám pomôže rasa psíka, prípadne jeho miery.

Veľkosť obojku vyberajte podľa obvodu krku, no nemerajte natesno. Správne vybraný obojok je taký, pod ktorý sa vám zmestia 2 prsty. Správny postroj vyberiete na základe 2 mier - obvod krku a obvod hrudníka.

Kvalitné granule alebo iné krmivo

Pre psíka by ste mali mať v čase príchodu domov už nachystané vhodné krmivo, ideálne také, na aké bol naučený od malička. Pokiaľ chcete psíkovu stravu zmeniť, počkajte aspoň týždeň, kým si u vás zvykne a až potom ju zmeňte.

Vyhnite sa kupovaniu granúl pre psíka v supermarketoch. Tieto granule zvyčajne obsahujú veľké množstvo umelých farbív a malé množstvo vitamínov. Aby sa váš psík správne vyvíjal a vyrástol v zdravého dospelého psa, siahnite radšej po kvalitnejšom krmive.

Prvé hračky

Šteniatka sú hravé a potrebujú zabaviť. Navyše v čase výmeny chrupu budú hrýzť všetko, čo im príde do cesty, preto je lepšie, aby mali k dispozícií hračky. Šteniatku môžete kúpiť viacero hračiek, ale nikdy mu ich nedávajte všetky naraz. Inak ho rýchlo omrzia.

Vhodné hračky sú pevné loptičky, hračky z látky, bavlnené lano, klát dreva, sušené bravčové ucho alebo napríklad žuvacia kosť.

Pestrý výber hračiek pre psíkov nájdete aj pod značkou Vitakraft v Tescu. Okrem iného tu nájdete aj hračky, ktoré majú podobnú funkciu ako hryzátko u bábätiek. A to bude v čase, kedy rastú šteniatku zuby, neoceniteľný pomocník.

Napriek tomu ich radšej ešte doplňte kúpou spreja proti okusovaniu a nastriekajte nim všetky povrchy v domácnosti, ktorým by sa zvedavé zúbky šteniatka mali vyhýbať.

V prvých dňoch si so šteniatkom užijete množstvo zábavy, ale zároveň aj starosti. Aby sa z vás stali nerozluční parťáci je potrebné venovať šteniatku veľa pozornosti a zároveň sa vybaviť trpezlivosťou. No odmenou vám bude nezištná psia láska a parťák, ktorý bude vždy rád poPodobné témy

povinnosti pri stavbe záhradného domčeka

Na čo treba myslieť pri stavbe záhradného domčeka

V článku vám poradíme, ako si postaviť záhradný domček, ktorý vám nepridá šediny, ale práve naopak, poslúži vám ako pokojné miesto na oddych alebo ako bývanie pre hostí. Na začiatok si najskôr premyslite účel domčeka …

Príprava domácnosti pre šteniatka

Ako pripraviť domácnosť na príchod šteniatka

Poradíme, ako pripraviť domácnosť na príchod šteniatka tak, aby mu nič nechýbalo a vás nič neprekvapilo. Aby bolo doma bezpečne Pri šteniatku je potrebné myslieť na podobné nástrahy, aké číhajú v bežnej domácnosti na…

domáce sušenie ovocia

4 druhy ovocia, ktoré sú vhodné na domáce sušenie

Ako sušiť ovocie Domáce sušené ovocie si hravo zvládnete pripraviť viacerými spôsobmi. Najčastejšie používaným je sušenie v rúre. Stačí rúru nastaviť na teplotu 60 až 65 °C a nechať počas celého procesu sušenia…

pomôcky do záhrady

5 šikovných pomôcok, ktoré vám uľahčia prácu v záhrade

No aby sme sa v nej cítili dobre, nesmieme zabúdať na pravidelnú starostlivosť. Tá je však niekedy fyzicky i časovo náročná. Aj preto sme si pre vás pripravili zoznam niekoľkých šikovných pomôcok, ktoré vám prácu v…

jesenné upratovanie záhrady

Jesenné upratovanie záhrady vo veľkom štýle

Hoci sú naše záhrady v najväčšom rozpuku na jar a v lete, aj na jeseň môže mať záhrada svoje čaro. Jesenné čaro záhrady spočíva častokrát v upratovaní opadnutých listov a v sadení niektorých jesenných rastlín. So…

tipli cashback

3 tipy pre najvýhodnejšie nakupovanie

1. TIP: Cashback Ešte ste o cashbacku nepočuli? Ide o inovatívny spôsob, akým môžete nakupovať a zároveň získavať peniaze. Cashback od Tipli funguje na veľmi jednoduchom princípe, z ktorého profitujú všetky tri strany.…