Na čo treba myslieť pri stavbe záhradného domčeka
Sponzorované: Zatúžili ste po vlastnom záhradnom domčeku alebo chatky, no obávate sa množstva byrokracie a náročných stavebných prác? Postaviť malú stavbu na záhrade sa dá aj pomerne jednoducho.
V článku vám poradíme, ako si postaviť záhradný domček, ktorý vám nepridá šediny, ale práve naopak, poslúži vám ako pokojné miesto na oddych alebo ako bývanie pre hostí.
Na začiatok si najskôr premyslite účel domčeka
Predtým, ako sa pustíte do plánovania stavby záhradného domčeka, si najskôr premyslite jeho hlavné budúce využitie. Pôjde o domček určený na rekreáciu, alebo vám ide skôr o skladovanie náradia, uskladnenie plodov zo záhrady či ich spracovanie?
Od účelu závisí aj umiestnenie na pozemku, potreba prípojok, podpivničenia či výber stavebného materiálu.
Z akého materiálu stavať
Podobne ako akúkoľvek stavbu aj záhradný domček je možné postaviť z rôznych materiálov. Môžete ho postaviť napríklad murovaný, zrubový, montovaný, kamenný či drevený. Základom pri výbere vhodného materiálu by mal byť účel využívania, rozpočet, spôsob výstavby (svojpomocne alebo s pomocou stavebnej firmy) či materiál, z ktorého je postavená hlavná stavba alebo ďalšie drobné stavby na pozemku.
Každý materiál má svoje plusy aj mínusy a zároveň aj rôzne technické špecifiká. V prípade, ak si výberom materiálu nie ste istí, nebojte sa obrátiť so žiadosťou o pomoc na profesionálov. Predsa len, záhradný dom nie je stavba, ktorú by ste si stavali len na pár rokov a vyžaduje si väčšiu investíciu či už v podobe financií alebo času.
Stavba bez stavebného povolenia?
Stavba záhradného domu na pozemku bez akéhokoľvek povolenia nie je možná. No kým stavba rodinného domu si vyžaduje množstvo byrokracie pri vybavovaní stavebného povolenia, malý domček na pozemku je možné postaviť aj bez zdĺhavého behania po úradoch. Samozrejme, je tu ale jedna podmienka. Vaša vytúžená stavba musí spĺňať zákonom stanovené podmienky pre malé chaty, záhradné domčeky, kôlničky, garáže či altánky.
Stavebný zákon špecifikuje záhradnú chatku alebo domček ako drobnú stavbu, ktorá plní pri hlavnej stavbe len doplnkovú funkciu a nijakým spôsobom nezasahuje do životného prostredia. Takáta stavba nesmie presiahnuť 25 m2 a výšku 5 m.
Ak váš vysnívaný záhradný domček spĺňa uvedené kritéria, nemusíte čakať na udelenie stavebného povolenia. Stačí si len splniť tzv. ohlasovaciu povinnosť – písomne oznámiť stavebnému úradu na danom katastrálnom území realizáciu stavby. Plánovanú stavbu je potrebné v oznámení pravdivo opísať a následne počas stavby aj dodržať všetky oznámené skutočnosti. V opačnom prípade vám hrozí od stavebného úradu pokuta za čiernu stavbu.
K ohláseniu stavby okrem príslušného tlačiva môžete potrebovať pripojiť: list vlastníctva, jednoduchý technický opis stavby, jednoduchý situačný výkres stavby, súhlas všetkých ostatných spoluvlastníkov nehnuteľnosti k uskutočneniu drobnej stavby, stanoviská dotknutých orgánov, vyžadované podľa osobitných predpisov, vyjadrenie – súhlas vlastníkov susedných nehnuteľností, v prípade že tieto budú výstavbou dotknuté. O požadovaných dokumentoch sa je najlepšie informovať na príslušnom stavebnom úrade pred podaním ohlásenia.
Stavebný úrad má po podaní oznámenia drobnej stavby 30 dní na vyjadrenie sa. Stavať môžete začať až potom, ako od stavebného úradu obdržíte súhlasné stanovisko.
Kedy to nepôjde bez stavebného povolenia
V prípade, ak vám pre vaše účely nepostačujú rozmery určené pre malé stavby a vaša stavba bude rozmerovo skôr malý dom, alebo ak sa chystáte záhradný domček zatepliť (platí aj v prípade, ak spĺňa rozmery pre drobnú stavbu), bez stavebného povolenia sa pri stavbe na pozemku pri dome nepohnete.
Čakať na stavebné povolenie môže byť potrebné aj v prípade, ak vám stavebný úrad neschváli stavbu na základe oznámenia stavby a nariadi podanie žiadosti o stavebné povolenie.
Stavba záhradného domčeka je proces, ktorý vám zaberie dlhší čas, no samotný výsledok bude určite stáť za to. Veď, kto by nechcel mať kúsok od domu vlastnú oázu pokoja, ktorú môže využiť na rôzne účely, na ktoré samotný dom nie je vhodný? V malom záhradnom dome môžete spracovávať úrodu zo záhrady a ušetriť si tak neporiadok v dome, alebo pozvať návštevu na príjemné posedenie. Všetko závisí len od účelu, za akým ste záhradný dom postavili.