Ako využiť vodu zo studne


využitie vody zo studne

Sponzorované: V minulosti sa studňa nachádzala v takmer každej záhrade, dnes je skôr raritou. A to je veľká škoda.

Voda zo studne je vaším súkromným zdrojom, nakoľko pochádza priamo z vášho pozemku. Jej využitie, keď si odmyslíme vstupné náklady, je preto takpovediac zadarmo. Ako ju doma využiť?

Pitná alebo úžitková?

Prvý veľmi dôležitý faktor, ktorý by ste pri plánovaní využitia vody zo studne mali brať do úvahy, je jej kvalita. S hodnotením zloženia vody, a teda aj jej využiteľnosti, vám pomôže rozbor vody. Ten si môžete objednať u špecializovanej firmy alebo na Úrade verejného zdravotníctva. Analýza sa zameriava najmä na mikrobiologické, biologické a fyzikálno-chemické ukazovatele.

Okrem kvality vody nezabudnite brať do úvahy aj jej výdatnosť. Ak je zdroj vody príliš slabý, nemusí stačiť na pokrytie nárokov vašej domácnosti.

1.  Zdroj vody pre domácnosť

Ak je voda vo vašej studni v dostatočnej kvalite, môžete ju bez obáv využiť aj ako pitnú vodu v domácnosti. Studňa, ktorú plánujete využívať ako zdroj pitnej vody, by mala byť vzdialená minimálne 10 m od chovu akýchkoľvek hospodárskych zvierat a mať upravené okolie.

Vodu zo studne je možné zaviesť priamo do vodoinštalácie domu podobne, ako keď sa dom napája na verejný vodovod. Nezabudnite však, že zdroj pitnej vody si vyžaduje pravidelnú starostlivosť o kontrolovanie. A to spočiatku aspoň každého pol roka, neskôr ak je kvalita vody stabilná, môžete intervaly kontroly predĺžiť.

Priezračnosť či dobrá chuť vody nie sú zárukou jej zdravotnej nezávadnosti. Vodu pravidelne kontrolujte, aj ak nemáte podozrenie, že by mohla byť znečistená. Na rozdiel od verejného vodovodu, kde za kvalitu vody zodpovedá jeho zriaďovateľ, za kvalitu pitnej vody v studni si zodpovedáte sami.

2. Využitie vody zo studne na polievanie záhrady

Najmä ak bola studňa dlhšie nepoužívaná, alebo sa nachádzate na území s väčším znečistením podzemných vôd, voda z vašej studne pravdepodobne nebude vhodná na pitie. To ale neznamená, že ju nemôžete použiť napríklad na polievanie záhrady.

Pozor ale na dôležitý fakt – dom môžete mať napojený len na jeden zdroj vody. To znamená, že ak máte napojený svoj dom na verejný vodovod, nemôžete si do rozvodov vody v dome napojiť aj vodu zo studne a využívať ju ako úžitkovú vodu. Takýto postup je porušením zákona o verejných vodovodoch a kanalizáciách.

Využívať vodu zo studne v záhrade preto môžete len pomocou čerpadla a hadice, prípadne vedra alebo pumpy, ktoré sa využívali na čerpanie vody zo studne v minulosti. Napriek tomu ak už studňu na pozemku máte, určite sa o tejto možnosti oplatí uvažovať, nakoľko ročne takto ušetríte množstvo vody.

polievanie záhrady zo studne

3. Záhradná dekorácia

Nevyužitá studňa, prípadne studňa, ktorá slúži ako zdroj vody pre polievanie záhrady, môže byť zároveň aj krásnou záhradnou dekoráciu. Stačí jej napríklad vybudovať pekné obloženie ako mali studne v minulosti – kombinácia kameňa a dreva dokonale zapadne do každej vidieckej záhrady. Rovnako pekne ukáže aj kovová studňa s pumpou v retro vzhľade, ktorú môžete doplniť aj kovovou krhlou či kovovým vedrom s kvetinovou dekoráciou.

Okolie studne skúste vysadiť okrasnou kvetinovou výzdobou a vybudovať si tak príjemné zátišie, kde si môžete vytvoriť príjemný kútik na relax. Ak vodu zo studne vôbec nevyužívate, obrásť rastlinami môžete nechať aj samotnú studňu. Vytvoríte tak príjemný, jemne zanedbaný vzhľad vidieckej záhrady.

Dobrá rada na záver

Studňa s elektrickým čerpadlom je zo zákona považovaná za vodnú stavbu, ktorá musí byť vopred povolená. Povolenie na stavbu spolu s povolením na odber podzemných vôd vydáva odbor starostlivosti o životné prostredie na príslušnom Okresnom úrade. Povolenie budete potrebovať aj na zmenu alebo odstránenie studne. Studňa, z ktorej bude voda čerpaná len ručne, si stavebné povolenie nevyžaduje.

Odbery podzemných vôd zo studní sú spoplatnené nad 15 000 m3 za rok alebo 1 250 m3 za mesiac. Pri bežnom používaní môžete vodu zo studne čerpať bezplatne. V rámci dňa vody si môžete nechať vykonať rozbor vody bezplatne prostredníctvom regionálneho úradu verejného zdravotníctva.Podobné témy

predjarný výchovný rez ovocných stromov

Strihanie ovocných stromov v troch jednoduchých krokoch

Kľúčom k udržiavaniu pekných a produktívnych ovocných stromov je ich každoročné strihanie. I keď niektorí záhradníci preferujú rozdielne spôsoby strihania pre rôzne druhy ovocných stromov, stačí ak budete pri strihaní…

ako sadiť zeleninu vedľa seba

Partnerské pestovanie zeleniny alebo čo s čím sadiť

Čo je to Partnerské pestovanie zeleniny? Partnerské alebo spoločné pestovanie rastlín je spôsob vysádzania dvoch alebo viacerých rastlín v tesnej blízkosti tak aby z toho navzájom benefitovali. Zo skúseností vieme, že…

ako a kedy strihať ruže

Strihanie ruží jednoducho a prehľadne

Kľúčom k dosiahnutiu krásneho a bohatého kvitnutia ruží je ich každoročné strihanie. Rezom odstránime odumreté a poškodené časti, vpustíme k rastline vzduch a svetlo a nabudíme ružu k rastu. I keď sa toho mnohí…

nakladanie kapusty

Ako naložiť kyslú kapustu

Kyslú kapustu je možné zakúpiť v každých potravinách, tá kupovaná však často neobsahuje to, čo by pravá poctivá kyslá kapusta mala obsahovať. Reč je najmä o mikroflóre kvasenej kapusty vďaka čomu je taká zdravá. Preto…

sušené paradajky recept

Ako si pripraviť domáce sušené paradajky

Aj vy máte tento rok bohatú úrodu paradajok a neviete čo s nimi? Existuje mnoho spôsobov ako rajčiny zužitkovať, no medzi tie najlepšie patrí príprava sušených paradajok. Spôsobov ako použiť sušené paradajky je…

rozmnožovanie rastlín odrezkami

Množenie rastlín odrezkami

Rozmnožovanie rastlín pomocou odrezkov je rýchly a jednoduchý spôsob ako zadarmo získať viac rastlín. Týmto spôsobom môžete značne znížiť vaše náklady vynaložené na záhradu. Jediná rastlina vám vie dať mnoho odrezkov…