Bengálska mačka - profil plemena


bengalska macka

Všetko o plemene bengálska mačka vrátane vzhľadu, povahy, zdravia a starostlivosi

Chcete chovať tigra v domácej veľkosti? Tak to ste na správnej adrese. Bengálska mačka je presne takouto skladnejšou verziou vzhľadu divokej šelmy a krotkejšej povahy mačky domácej. Toto nové plemeno má unikátne vlastnosti a veľmi zaujímavú a dobre zdokumentovanú históriu. Je inteligentné a hravé, navyše vzhľadovo zaujímavé. Poďme sa spolu pozrieť na jej históriu, vzhľad, povahu, zdravie a starostlivosť.

História

bengálska mačka na stromeBengálska mačka vznikla krížením divokej mačky Prionailurus bengalensis bengalensis, nazývanej aj mačka leopardia, s mačkou domácou. Pôvodným zámerom bolo vyšľachtiť plemeno, ktoré nebude trpieť ochorením FeL – infekčná felínna leukémia. V tomto ohľade kríženie úspešné nebolo. Okrem toho, že sa nepreukázala odolnosť voči spomenutému ochoreniu, kocúry prvej generácie boli neplodní a nadmerne sa prejavovali povahové rysy divokých mačiek. Už koncom 19. storočia nachádzame zmienky o snahe o medzidruhové kríženie týchto dvoch druhov u Harrisona Williama Weira. Jeho meno sa spája predovšetkým s organizáciou prvej výstavy mačiek a tiež so šľachtením viacerých plemien.  V rokoch 1934 a 1941 boli podobné zmienky tiež v belgických a japonských publikáciách. Za oficiálnu zakladateľku chovu tohto plemena považujeme Jean Mill. Ako genetička sa zaoberala teoretickým výskumom kríženia asi dvadsať rokov, kým previedla svoje znalosti do praxe. Z toho sa v šesťdesiatych rokoch zrodilo nové plemeno - bengálska mačka. Kým sa dosiahol dnešný plemenný štandard, trvalo to mnoho rokov. Do chovnej línie boli prikrížené napríklad mačka abesínska, americká krátkosrstá, barmská a egyptská mau.

Vzhľad

vzhľad bengálskej mačkyBengálska mačka kombinuje vzhľadové vlastnosti všetkých vyššie zmieňovaných predkov. Po divokých šelmách zdedila proporcie – polodlhé telo s malou hlavou, vysoké zadné nohy, mohutný chvost. Má hustú svalovú hmotu, čo z nej robí silné zviera s atletickými vlohami. Má rovný profil tváre, výrazné lícne kosti a menšie uši. Dominantou hlavy sú výrazné oči mandľového tvaru. Môžu byť zelené, žlté aj modré. Najčastejšie sa stretávame s veľmi žiarivou zelenomodrou, ktorá vytvára výrazný farebný kontrast k srsti, až sa nám zdá, že oči mačke svietia.

Srsť je hustá, jemná, lesklá a veľmi príjemná na dotyk. Za často zmieňovanú výhodu patrí fakt, že veľmi málo pĺzne. Hoc existuje aj dlhosrstý variant, typickým vzhľadovým zástupcom sivá bengálska mačkabengálskych mačiek je hnedá krátkosrstá s rozetovým vzorom. V súčasnosti existuje väčšie spektrum farebných variet, najčastejšie sa však stretneme s hnedým alebo sivým základným sfarbením. Dôležitým prvkom v šľachtiteľských snahách bola kresba srsti. Nachádzame u nej najčastejšie výrazný rozetový vzor. Stretneme sa však aj s mramorovou kresbou.

Hmotnosť sa pohybuje od 5,5 do 8kg, čiže patria medzi stredné plemená. U väčších kocúrov sa môžeme stretnúť aj s hmotnosťou 10kg.

Priemerná dĺžka života je 12-16 rokov.

Povaha

temperament bengálskej mačkyPestré spektrum mačacích predkov naznačuje, že s bengálskou mačkou sa nudiť určite nebudete. Precízne šľachtiteľské snahy nakoniec dosiahli aj želané povahové vlastnosti. Podarilo sa „skrotiť“ gény mačky leopardej a viac podporiť vlastnosti domestikovaných mačiek. Preto sa stretneme u bengálskej mačky s veľmi zaujímavou kombináciou akčnosti a krotkosti. Je mimoriadne spoločenská a prítulná. Patrí medzi „ukecané“ plemená a rada asistuje svojmu človeku pri každodenných činnostiach. Zároveň však miluje pohyb, je aktívna a učenlivá. Keďže miluje šplhanie, je vhodným adeptom na chov vnútri s výbehom von. Ak takúto možnosť nemáte, musíte aktivity mačke suplovať hrami.

Ako alternatíva výbehu je vhodný aj zabezpečený balkón so šplhadlom. Ľahko ju presvedčíte na interaktívne hry a pri správnej motivácii nemá problém učiť sa povelom či chôdzi na vôdzke. Správne nasmerovanie aktivity jej pomôže vybiť si prebytočnú energiu. Tým sa znižuje riziko nežiaduceho správania a ničenia nábytku. U aktívnejších plemien, medzi ktoré bengálska mačka určite patrí, sú interaktívne hry nevyhnutnosťou. Samotné pohybové aktivity sú síce dôležité, ale nezaťažia pozornosť mačky dostatočne. Čo je pre mačku veľmi netypické, toto plemeno miluje vodu. Práve s vodou sa dajú veľmi zaujímavo vymýšľať rôzne interaktívne hry, pri ktorých sa zabaví a primerane unaví. Najviac miluje tečúcu vodu. Pokiaľ jej zabezpečíte fontánku na pitie, určite ju veľmi potešíte. Ide skôr o raritnú záľubu, keďže o mačkách je známe, že ich ochota piť je malá, čo často predikuje k ochoreniam horných aj dolných močových ciest.

Lovecký inštinkt sa u nich ľahko prejaví, preto nebuďte prekvapení, ak vám z pobytu vonku prinesie darček v podobe úlovku. Z tohto dôvodu sa neodporúča chov v jednej domácnosti s vtákmi ani hlodavcami.

mačka a myš

Sú to tvrdohlavé mačky s vyšším sebavedomím, preto v ich výchove a spolužití s inými zvieratami musia platiť jasné pravidlá a hranice. Aj keď nejavia známky agresivity, chovateľ – začiatočník by sa mal skôr ohliadnuť po inom plemene. Ak sa však predsa rozhodne pre domáceho tigra, mal by si vopred naštudovať niečo o výchove, interaktívnych hrách a tiež poradiť sa so skúsenejším chovateľom.

Zdravie

Bengálky patria medzi novovyšľachtené plemená, zatiaľ sa javia ako pomerne zdravé. Objavuje sa geneticky podmienená degradácia očnej sietnice s následkom oslepnutia behom prvého roku života. Existujú však aj podozrenia na vrodené vady srdca.

Starostlivosť

mačiatka bengálskej mačkyV otázke údržby srsti patria bengálky medzi nenáročné plemená. Starostlivosť o kožuch je minimálna, nevyžadujú kúpanie a česanie stačí praktizovať občasne, vo zvýšenej frekvencii len v obdobiach presrsťovania.

Náročnejšou časťou starostlivosti je výchova a potreby mentálnych aktivít. Ak mačka nebude mať dostatok podnetov pohybových aj psychických, nájde si ich sama. Nežiaduce správanie sa môže prejaviť v podobe škrabania nábytku, značkovania, otvárania skriniek a vyhadzovania vecí von. Je dôležité povedať, že zamestnať činnosťou nebude potrebovať táto mačička len v istom období, ale celoživotne. Preto je kúpa mačičky s väčšou náročnosťou na spoločné aktivity odporúčaná skôr ľuďom, ktorí majú viac voľného času a chcú ho tráviť spoločne so svojou mačkou.

V stravovaní nie sú vyberavé. Voľba vhodného krmiva by sa vždy mala viac upriamiť na kvalitu obsahu než zvučné názvy značiek. Bengálka nemá zvláštne výživové potreby, je dôležité zohľadniť kŕmnu dávku podľa veku a váhy mačky, ale i na mieru jej aktivity.

Cena mačiatka sa začína zhruba od 500 EUR a záleží od toho, či máte záujem o kúpu mačičky ako maznáčika alebo plánujete chodiť na výstavy a mačičku uchovniť.

rýchla mačka

Záver

Bengálska mačka je stelesnením podarenej cielenej plemenitby. V jej povahovom a vzhľadovom profile sa podarilo spojiť takmer nespojiteľné – vzhľad divokej mačky a povahu domácej mačky. Jej intelekt a očarujúca hravosť nadchne skôr aktívnejších ľudí. Zaľúbiť sa do nej nie je ťažké, pretože je milá a kontaktná. Ak ešte nemáte skúsenosti s chovom, svoj výber si radšej starostlivo premyslite, pretože máte dočinenia s náročným druhom mačičky, ktorá vyžaduje isté skúsenosti. Dobrá snaha však vie často pomôcť a ak predsa len neodoláte a vašou voľbou sa stala bengálka, istotne nájdete dostatok literatúry a chovateľov ochotných poradiť tak, aby váš spoločný život s mačacím priateľom prinášal mnoho radosti a v ideálnom prípade žiadne starosti.

 

 Podobné témy

mena pre psov

Mená pre psov

Dobré mená pre psov dokážu výrazne zjednodušiť komunikáciu medzi človekom a psom. Keďže psy ľahšie rozoznávajú výrazné spoluhlásky oddelené samohláskami, psie mená ako Roky alebo Falco budú pre psov zrozumiteľnejšie a…

pes do bytu

20 ideálnych plemien psov do bytu

Väčšina plemien psov sa vie adaptovať na akékoľvek prostredie ak má dostatok pohybu vo forme prechádzok a športu. Niektoré psy sú však do bytu vhodnejšie ako iné a je prezieravejšie vybrať si plemeno, ktoré nebude…

Mačacie mená, mená pre kocúra

Mená pre mačky

Dobré mená pre mačky dokážu výrazne zjednodušiť komunikáciu a často ovplyvňujú aj kvalitu vzťahu človeka s mačkou. Keďže zvieratá vrátane mačiek ľahšie rozpoznávajú výrazné spoluhlásky oddelené samohláskami, mačacie…

vypocet veku psa podla plemena

Ako vypočítať vek psa

Vek psa sa tradične počíta pomocou pravidla: jeden psí rok je ekvivalentom siedmych ľudských rokov, no určenie skutočného veku psa je trocha zložitejšie. Každý pes je jedinečný a tak ako u ľudí, aj u psov je dĺžka…

pes k detom

12 najlepších plemien psov k deťom

Vzťah detí a psov môže byť veľmi pekný a užitočný pre celú rodinu. Psy môžu deti naučiť zodpovednosti, empatii, spolupráci a môžu to byť nerozluční parťáci pre rôzne hry a dobrodružstvá. Vhodný pes k deťom však musí mať…

korytnačky

Chov a starostlivosť o suchozemské korytnačky

Na to že suchozemské korytnačky patria medzi plazy, majú nezvyčajne dobre vyvinutú osobnosť. I keď to nie sú zvieratká stvorené na maznanie, so svojím majiteľom si dokážu vytvoriť prekvapivo blízky vzťah, ktorý trvá po…