Čo môže byť príčinou toho, že môj pes neje?


Čo môže byť príčinou toho, že môj pes neje?

Sponzorované: V prípade žravých, nenásytných psíkov s nadutým bruškom máme pomerne jednoduchú vec: dať im len toľko krmiva, ktoré je presne dostačujúce. Ak však pes odmieta jesť, problém sa nedá tak ľahko vyriešiť.

V prípade straty chuti do jedla je potrebné najprv zistiť, či pes nemôže alebo nechce jesť, t. j. čo je príčinou straty chuti do jedla. Príznakom straty chuti do jedla môžu byť rôzne ochorenia, ale môže byť spôsobená aj psychologickými faktormi. Stojí za to pozrieť sa aj na krmivo, ktorým je zviera kŕmené - možno, že sa problém nájde práve tam.

Choroby, ktoré spôsobujú stratu chuti do jedla

Keď pes nechce jesť krmivo, ktoré mu dávate, v pozadí môžu byť rôzne ochorenia. V istom zmysle je to pre majiteľa psíka jedna z najdesivejších možností. Je tu však aj pozitívna stránka: odstránením ochorenia sa dá odstrániť aj strata chuti do jedla.

Niektoré príklady ochorení, ktoré spôsobujú stratu chuti do jedla:

ochorenia ústnej dutiny (napr. zápal ďasien, vredy v ústach, prerezávanie zubov, bolesť zubov atď.)

poruchy pažeráka

črevné červy

žalúdočná nevoľnosť

zápcha

otrava

problémy s obličkami a pečeňou

strata chuti do jedla v nasledujúcich dňoch po podaní môže byť tiež vedľajším účinkom niektorých liekov a vakcín

Okrem vyššie uvedeného môžu byť príznakom nejedenia psa aj niektoré druhy rakoviny, autoimunitné a alergické ochorenia. V prípade pretrvávajúcej straty chuti do jedla sa vždy poraďte s veterinárom!

Psychologické faktory

Je tiež možné, že nie je preukázateľná žiadna organická alebo fyzická príčina nechutenstva psa. V týchto prípadoch, rovnako ako u ľudí a psov, ak pes neprijíma potravu, môže to byť príznakom psychických problémov.

Jednou z príčin môže byť aj narušenie rutiny. Psy si vyžadujú pravidelnosť, ak sa ich život vyvíja podľa pevného denného alebo týždenného režimu. Ak sa z nejakého dôvodu - úmrtie, zmena zamestnania, rodinné dôvody atď. - naruší dovtedy zaužívaný denný režim, zviera môže reagovať stratou chuti do jedla.

Kvalifikovaným prípadom je sťahovanie, pri ktorom môže trvať dlho, kým si pes zvykne a prijme nové prostredie. Život psa sa môže obrátiť naruby aj vtedy, ak do domu príde iný pes. To v ňom môže vyvolať pocit, že pre svojho majiteľa nie je (až tak) dôležitý. Tento emocionálny stres môže prejaviť aj v podobe žiarlivosti a straty chuti do jedla.

Čo konzumuje pes?

Strata chuti do jedla môže súvisieť aj so stravou psa. Aké chutné je jedlo, ktoré dostáva? Ako pestrá je jeho strava? Je prípadne krmení jedným z najbežnejších krmív pre psov, suchým krmivom z obchodu?

Fotografie:Freepik.com   

Suché krmivá sú nepochybne pohodlným, rýchlym a instantným riešením, podobne ako polievky vo vrecúšku alebo mirelitová pizza. Okrem prémiových krmív má aj tú výhodu, že je lacné a dokonca čistí psom aj zuby. Nanešťastie sa však výhody tým v podstate skončili. Väčšina suchého krmiva dostupného v obchodoch sa podobá junk foodu rozšíreného v strave človeka a nie je v skutočnosti vhodná na kŕmenie psov.

Podobne ako čipsy, hamburgery atď., tieto potraviny majú tendenciu ponúkať samy seba. Zabezpečuje to glukózovo-fruktózový sirup alebo melasa, ktoré sú do nich primiešané, prípadne iné zložky, ktoré sú cudzie prirodzenej strave a potrebám psov. Mnohé suché krmivá sú tiež potiahnuté umelými zvýrazňovačmi chuti a tukmi.

Tieto triky na zvýraznenie chuti sú potrebné už len preto, aby mohli byť prázdne kalórie obsiahnuté v suchom krmive nejakým spôsobom pretlačené cez hrdlo psa. Tieto plnidlá, zvyčajne škroby, sú potrebné na zvýšenie, naplnenie objemu krmiva a zlepšenie jeho konzistencie.

V krmivách sa nachádza tiež veľa umelých farbív, ktoré majú za úlohu najmä to, aby bol výrobok atraktívnejší pre spotrebiteľov, t. j. aby bol produkt príťažlivejší pre majiteľov. A samozrejme, to, že sa suché krmivá ani po veľmi dlhom čase nekazia, tiež nie je náhoda. Sú plné konzervačných látok. Väčšina výrobcov používa aj prídavky na stvrdenie stolice, čo nakoniec neznie tak hrozne. Ak si však položíte otázku tým spôsobom, že kto by dával piliny alebo cementový prach do svojho taniera alebo do misky svojho psa, okamžite sa stane zrejmým, aký je s nimi problém.

Ani tie prírodné zložky, ktoré sa pri výrobe typického suchého krmiva dostávajú do výrobku pod názvom "mäso", nie sú o nič lepšie. Zvyčajne ide o vedľajšie mäsové produkty, bitúnkové odrezky, vnútornosti alebo mechanicky oddelenú mäsovú drvinu z kostí. Alebo ešte horšie: opätovné použitie mäsových výrobkov s uplynutou lehotou spotreby alebo dokonca mŕtvoly uhynutých zvierat.

Výrobcovia robia všetko pre to, aby napriek uvedeným zložkám sa do misky psa dostal chutný konečný produkt. Mnohí majitelia však kŕmia svoje zvieratá suchým krmivom každý deň. Zamyslite sa nad tým, že akokoľvek chutný je náš obľúbený hamburger alebo hotdog, ak by sme ho museli jesť každý deň celé mesiace, roky, možno by aj nás prešla chuť do jedla...

Riešenie: plnohodnotná, chutná a zdravá strava

Fotografie: petchef.sk   

Ak je príčinou nechutenstva vášho psa nevhodné krmivo, našťastie existuje riešenie problému. Mnohí ľudia kŕmia svojich psov domácou stravou, čo často znamená, že ako krmivo pre psov používajú zvyšky z kuchyne. Určite je chutnejšie a pestrejšie ako suché krmivo, ale nie je oveľa vhodnejšie pre skutočné potreby a zdravie psa.

Skutočným riešením je čerstvo uvarené, chutné a zdravé krmivo z čerstvých surovín, špeciálne zostavené pre psov. To zaručuje kvalitnú, chutnú a pestrú stravu so správnym pomerom všetkých potrebných živín.

Mnohí ľudia chcú svojim psom poskytnúť tú najlepšiu možnú stravu, ale nemôžu si nájsť čas, aby mu každý jeden deň varili. Dobrou správou pre nich je, že už aj na Slovensku je teraz k dispozícii také čerstvo uvarené, rozmanité a kvalitné krmivo pre psov, ktoré sa pripravuje na základe odporúčania veterinára a ktoré vám na požiadanie doručia až domov. PetChef ponúka sedem rôznych chodov, ale môžete si vyžiadať aj ochutnávkový balíček, aby váš pes mohol ochutnať všetky jedlá.

Pri svojom prvom nákupe* použite kupónový kód PC-CHOVATELAHOSPODAR55 a otestujte Ochutnávkový balíček so 160 gramovým balením každej zo siedmich príchutí so zľavou -55%!
*Pre nových zákazníkov, platí pre prvý Ochutnávkový balíček.Podobné témy

predjarný výchovný rez ovocných stromov

Strihanie ovocných stromov v troch jednoduchých krokoch

Kľúčom k udržiavaniu pekných a produktívnych ovocných stromov je ich každoročné strihanie. I keď niektorí záhradníci preferujú rozdielne spôsoby strihania pre rôzne druhy ovocných stromov, stačí ak budete pri strihaní…

ako sadiť zeleninu vedľa seba

Partnerské pestovanie zeleniny alebo čo s čím sadiť

Čo je to Partnerské pestovanie zeleniny? Partnerské alebo spoločné pestovanie rastlín je spôsob vysádzania dvoch alebo viacerých rastlín v tesnej blízkosti tak aby z toho navzájom benefitovali. Zo skúseností vieme, že…

ako a kedy strihať ruže

Strihanie ruží jednoducho a prehľadne

Kľúčom k dosiahnutiu krásneho a bohatého kvitnutia ruží je ich každoročné strihanie. Rezom odstránime odumreté a poškodené časti, vpustíme k rastline vzduch a svetlo a nabudíme ružu k rastu. I keď sa toho mnohí…

nakladanie kapusty

Ako naložiť kyslú kapustu

Kyslú kapustu je možné zakúpiť v každých potravinách, tá kupovaná však často neobsahuje to, čo by pravá poctivá kyslá kapusta mala obsahovať. Reč je najmä o mikroflóre kvasenej kapusty vďaka čomu je taká zdravá. Preto…

sušené paradajky recept

Ako si pripraviť domáce sušené paradajky

Aj vy máte tento rok bohatú úrodu paradajok a neviete čo s nimi? Existuje mnoho spôsobov ako rajčiny zužitkovať, no medzi tie najlepšie patrí príprava sušených paradajok. Spôsobov ako použiť sušené paradajky je…

rozmnožovanie rastlín odrezkami

Množenie rastlín odrezkami

Rozmnožovanie rastlín pomocou odrezkov je rýchly a jednoduchý spôsob ako zadarmo získať viac rastlín. Týmto spôsobom môžete značne znížiť vaše náklady vynaložené na záhradu. Jediná rastlina vám vie dať mnoho odrezkov…