Jack Russel Teriér - profil plemena


jack russel teriér

Štandard, povaha, výchova a starostlivosť o plemeno jack russel teriér

Jack russel terrier je energické plemeno psov s očarujúcim výzorom a temperamentnou povahou. Typickými vlastnosťami tohto plemena sú okrem kompaktných rozmerov aj inteligencia, šikovnosť, samostatnosť a nevyčerpateľná energia. Jack russel teriér je malý psík, ktorý svoje rozmery akoby neakceptoval. Je to veľký pes v malom tele, ktorý sa neváha postaviť mnohonásobne väčším psom či cudzím ľuďom. Je veľmi aktívny, zvedavý, vždy pripravený na šibalstvá a niekedy aj na problémy.

Plemeno jackrussel bolo vyšľachtené na lov líšok, pričom úlohou týchto psov bolo sprevádzať svojho pána (väčšinou jazdiaceho na koni), vyhľadávať líščie nory a vyhnať z nich ich obyvateľov. Pre tieto úlohy bola potrebná rýchlosť, vytrvalosť, nezávislosť, lovecký inštinkt, menšie rozmery a v neposlednom rade obrovská odvaha. Jack russel teriér všetky tieto predpoklady dokonale spĺňal a preto sa stal obľúbeným loveckým a neskôr aj športovým a rodinným psom.

juck rasselV súčasnosti sa tieto hravé a priateľské psy využívajú ako výborné športové, lovecké, no najmä ako skvelé rodinné psy a spoločníci, pričom si nachádzajú stále viac obdivovateľov. Jack russel terrier však nie je plemeno pre každého. Jeho nevyčerpateľná energia a intenzita s akou vykonáva všetky svoje činnosti je vhodná len pre aktívnych ľudí, ktorí mu doprajú vysokú dávku pozornosti a dennej aktivity a akceptujú hlasný štekot, rýchle naháňačky, hrabanie a iné šibalstvá. Zároveň ho jeho nezávislosť a tvrdohlavá povaha predurčujú skôr pre skúsenejších chovateľov, ktorí im stanovia jasné pravidlá. Pre vhodného majiteľa však môže byť jack russel terrier ideálnym spoločníkom.

História

Jack russel terrier je pomerne mladé plemeno pretože vzniklo len v polovici 19. storočia v južnom Anglicku. Krížením foxteriérov s inými plemenami sa o jeho vznik zaslúžil kňaz John “Jack” Russell, po ktorom zdedilo aj svoj názov. Výsledkom tohto šľachtenia bol malý, odvážny, pracovný pes s prirodzeným inštinktom lovca schopného vyhrabať svoju korisť z nory, ktorý sa rýchlo stal obľúbencom mnohých poľovníkov a športovcov. Svojich priaznivcov si získaval svojou inteligenciou, obratnosťou, rýchlosťou a neutíchajúcim loveckým pudom.

Odvtedy sa plemeno jack russel terrier rozšírilo do celého sveta, kde si ho obľúbili najmä športoví nadšenci a aktívni ľudia, ktorí oceňujú jeho kompaktné rozmery, nebojácnu osobnosť, hravosť a nevyčerpateľnú energiu.

Dlhé desaťročia sa plemeno vyvíjalo ako pracovné, pričom v jednotlivých krajinách sa rozmery a iné vlastnosti jack russel teriérov značne líšili. Oficiálny medzinárodný štandard plemena jack russel teriéra bol v FCI uznaný až v roku 2000 a následne bolo oficiálne uznané aj plemeno parson russel teriér (“parson” znamená v preklade “farár“ – pomenovanie po zamestnaní tvorcu plemena – Johna Russela), čím sa chov rozdelil na dve hlavné vetvy: 1. Jack russel teriér s nižším a dlhším telom a 2. Parson russel teriér s pomerne kratším, štvorcovitejším a vyšším telom, ktorý bol uznaný za samostatné plemeno.

Štandard plemena

jack russesPoužitie: pracovný teriér so schopnosťou hrabať. Vynikajúci spoločník

Klasifikácia FCI: 3. skupina – Teriéry, 2. Skupina: malé teriéry

Celkový vzhľad: Silný, aktívny, svižný pracovný teriér s veľkým charakterom a pružným telom strednej dĺžky. Jeho horlivé pohyby korešpondujú s bystrou povahou.

Dôležité proporcie: pes je viac dlhší ako vyšší. Šírka tela od kohútiku po prsia by mala byť totožná s dĺžkou nôh od lakťových kĺbov po zem. Obvod tela za lakťovými kĺbmi by mal byť v rozmedzí 40 – 43 cm.

Typy srsti:

a) Hladká: krátka srsť

b) Zlomená: mierne dlhšia srsť s náznakmi dlhšej srsti v oblasti obočia a “brady”

c) hrubá (hrubosrstý jack russel teriér): dlhšia ako zlomená

U Všetkých typov je srsť pomerne drsná, no nikdy nie vlnitá či kučeravá. Farba srsti môže byť u všetkých typov biela, prevládajúca biela s hnedými či čiernymi fľakmi alebo trojfarebná (prevládajúca biela, hnedá a čierna)

Povaha: živý, pozorný, aktívny terrier s horlivým a inteligentným prejavom. Nebojácny, priateľský a sebavedomý.

Rozmery a hmotnosť:

Ideálna výška v kohútiku: 25 – 30 cm

Hmotnosť: 5 – 6 kg (1kg na každých 5 cm výšky)

Vek dožitia: 13 až 16 rokov

Chovné stanice plemena jack russel teriér

Výber vhodného chovateľa má veľký vplyv nie len na výzor a zdravie, ale aj na povahové vlastnosti šteniatok, pretože kľúčové prvé týždne (9 až 10 týždňov) strávi vo svojej rodnej chovnej stanici, kde dostáva tú správnu výživu a kde sa formuje jeho povaha, vzťah k ľuďom a iným psom.

šteniatka jack russelDobrý chovateľ vám poradí pri výbere toho správneho šteniatka vhodného pre rôzne povahy a pre rôzne životné štýly. So šteniatkom jackrussela dostanete aj preukaz pôvodu, kde sú okrem informácií o psíkovi zaznamenané aj exteriérové, zdravotné a povahové vlastnosti jeho predkov v podobe výsledkov výstav, skúšok, zvodov a bonitácií a výsledkov veterinárnych vyšetrení, ktoré tvoria akýsi rodný list šteniatka, bez ktorého by ste si šteniatko vyberali naslepo. V správnej chovnej stanici vám ochotne poradia ako sa o psíka starať, ako postupovať pri jeho výchove a radi vám odpovedia na akékoľvek otázky ohľadne chovu “jackov”.

Pri hľadaní vhodného chovateľa vám pomôže prehľad chovateľských staníc jack russel teriérov.

Povaha jackrussela

jack russel teriér temperamentJack russel je vo všeobecnosti oduševnený, hravý, zvedavý, no pritom loyálny a milujúci psík. Je neuveriteľne inteligentný, no aj svojhlavý, takže jeho výcvik môže byť výzvou aj pre skúsených chovateľov. Pokiaľ mu dáte len malú šancu, prebúdza sa v ňom zdvedavosť a lovecký inštinkt a ihneď ide objavovať svet a naháňať všetko čo mu len náznakom pripomína korisť. Jack russel teriér má veľké ego v malom tele. Sám seba vidí ako veľkého psa čo ho často dostáva do problémov, keďže sa neváha postaviť mnohonásobne väčším súperom.

K ľuďom býva väčšinou priateľský, no voči iným psom môže byť agresívny. Jeho lovecký pud ho vždy láka popreháňať všetky mačky a iné zvieratá z okolia. Jackrussel sa v domácich podmienkach často stáva strážnym psom, štekotom ohlasujúcim každý zvuk, či návštevu, takže nie je príliš vhodným psom do bytu, kde by rušil susedov. V každom prípade je však jeho miesto v tesnej blízkosti rodiny a nie v koterci na dvore. Jeho povaha je vhodná pre všetkých, ktorí vedia držať krok s jeho energickosťou a akceptovať občasné šibalstvá.

dlhosrstý jack russel terrierAko všetky psy, aj jack russel teriéry potrebujú skorú socializáciu a zoznámenie sa s novými ľuďmi, zvieratami, prostrediami a situáciami, pokým sú ešte mladé. Nezávislá a tvrdohlavá povaha jackrusselov je niekedy výzvou pre chovateľov, ktorí chcú toto plemeno vycvičiť, no pozitívne ladený výcvik zameraný na odmeňovanie dobrého správania a nie na prísne rozkazy a tresty, dokáže z každého jacka spraviť dobre ovládateľného psa. Kľúčom k úspešnému výcviku je konzistentnosť a trpezlivosť. Zvoľte radšej kratšie a častejšie lekcie zábavnou a zaujímavou formou, pretože jackrussely sa rýchlo začnú nudiť a nezabúdajte aj na to, že ich dokáže rozptýliť akýkoľvek pohyb či pach (mačka, či iné zviera), kedy sú sústredené na svoj cieľ a vtedy vás nemusia vnímať.

Vzťah k deťom a iným zvieratám

Jack russel teriéry sú vo všeobecnosti vhodnejšie pre rodiny s väčšími deťmi. Menšie deti nemusia ich energickosť, vysokú intenzitu aktivity a veľké ego zvládať, no všetko závisí od správnej socializácie. Občas sa môže stať, že ich môžu deti ľahko priľahnúť, pustiť alebo príliš silno stisnúť, na čo sú jackrussely citliví a neváhajú sa brániť. Aj pri hre či naťahovaní môžu pocítiť drobné zuby jacka. Jack russel si bude lepšie rozumieť so staršími deťmi, ktoré sa k nemu budú správať s rešpektom a porozumením a budú s nim môcť podnikať rôzne dobrodružstvá a vybíjať si navzájom energiu.

pes jack russel terier Jack russel teriér vie dobre vychádzať aj s inými domácimi zvieratami, pokiaľ je s nimi socializovaný ešte v mladom veku. Dospelý jackrussel však vie byť veľmi žiarlivý na nové zviera v domácnosti, takže pri predstavovaní zvierat si musia dať majitelia pozor.

Mimo domácnosti sa u tohto plemena prejavuje prirodzená dominancia a lovecký inštinkt, takže niektoré jacky môžu byť agresívne voči iným psom a menšie zvieratá vnímať ako korisť. Preto je väčšinou potrebné mať pri stretnutiach s inými zvieratami jacka pripútaného na vôdzke.

Zdravie

Jack russel teriéry sú vo všeobecnosti zdravé psy, no tak ako všetky plemená, aj tieto psy sú náchylnejšie na určité ochorenia. Nie každého jackrussela tieto ochorenia postihnú, no je dôležité o nich vedieť, pokiaľ si toto plemeno chcete zaobstarať. Pri kúpe šteniatka si preverte zdravie jeho rodičov, čím zistíte aké bude mať predispozície na ochorenia, ktoré postihujú jacky najviac. Budúcich majiteľov by mali zaujímať najmä RTG vyšetrenia kĺbov a výskyt genetických ochorení typických pre jack russel teriéry:

Luxácia pately

Známa tiež ako vykĺbenie jabĺčka, je častým vrodeným ochorením u malých psov a je spôsobené nesprávnym zarovnaním stehennej, lýtkovej kosti a jabĺčka. Spôsobuje to uvoľnenie kĺbu zadných nôh a abnormálnu chôdzu psa. Postupné opotrebovanie kĺbu vedie k artritíde a zhoršovaniu pohyblivosti kĺbu. Poznáme 4 stupne luxácie pately, pričom vyššie stupne si vyžadujú chirurgický zákrok. Luxácia pately nemusí byť pri šteniatkach ešte viditeľná a môže sa prejaviť omnoho neskôr. Preto je potrebné vyberať si zdravých rodičov.

Calve-phertesova choroba

Aj toto vrodené ochorenie postihuje kĺby zadných nôh a jeho podstatou je odumieranie hlavice a krčku stehennej kosti kvôli poruche cievneho zásobenia počas vývoja. Nekróza hlavice je typickým ochorením malých plemien a prejavuje sa krívaním zadných nôh a výraznými bolesťami bedrových kĺbov. Objavuje sa medzi 5 a 9. mesiacom života šteniat a dá sa odhaliť RTG vyšetrením. Možná je len chirurgická liečba.

Hluchota

Problémy so sluchom sú u tohto plemena niekedy geneticky spájané s bielou farbou srsti.

Glaukóm

Je bolestivé ochorenie, ktorého typickým príznakom je nadmerný očný tlak. Oči neustále vylučujú tekutinu, ktorá sa postupne vstrebáva, no ak v tomto mechanizme nastane nesúlad, zvyšuje sa očný tlak, ktorý následne poškodzuje optický nerv čo vyúsťuje do poškodenia zraku až do slepoty. Známe sú dva typy tohto ochorenia – dedičné a vyvolané určitým podnetom (zápal, trauma, tumor). Glaukóm zvyčajne postihuje najskôr len jedno oko, ktoré reaguje začervenaním, slzením a bolesťou. Ďalšími príznakmi sú aj zväčšené zrenice, nereagujúce na svetlo a belavý až belasý zákal na oku. Liečba tohto ochorenia závisí od stupňa choroby a môže prebiehať formou chirurgického zákroku, prípadne podávaním liekov.

Luxácia šošoviek

Toto ochorenie spôsobuje nesprávne zarovnanie očných šošoviek zapríčinené degradáciou väzov, ktoré ju držia na mieste. Pri miernejších prípadoch sa toto ochorenie lieči medikamentózne alebo chirurgickým zákrokom. V pokročilých štádiách vedie k slepote.

Ak hľadáte šteniatko jack russela, nájdite si dobrého chovateľa, ktorý dbá na kvalitu a zdravie svojich psov a do chovu nezaraďuje psíky, ktoré majú predispozíciu na ochorenia, ktoré budete musieť riešiť v budúcnosti. Vyhnete sa tak starostiam a výdavkom, ktoré k ochoreniam psov neodmysliteľne patria.

Starostlivosť o Jack Russel teriéra

Pohyb

Mnoho majiteľov považuje prechádzku okolo domu za dostatočnú aktivitu pre psíka, no v prípade jack russel teriéra nemôžu byť ďalej od pravdy. Jack russel totižto potrebuje dostatočnú aktivitu v podobe behu, energickej hry či športu, aby ostal v optimálnej fyzickej a psychickej forme. Je až prekvapivé, koľko energie sa v týchto malých psíkoch skrýva. U jack russel teriérov je totižto bežné, že po 20 km behu popri bicykli vám ešte prinesú loptičku aby ste sa s nimi zahrali. Preto je toto plemeno určené najmä pre športujúcich ľudí a aktívne rodiny, ktoré im doprajú dostatok pohybu. Jack russel teriéry sú skvelí parťáci na beh, bicykel, agility, freesbe, aportovanie lôpt (až do odpadnutiaJ ) a akékoľvek energické hry.

jack russel teriér pohyb

Ak jackrussel nedostane svoju dennú dávku cvičenia, dokáže si svoju energiu vybíjať spôsobmi, ktoré sa vám nemusia páčiť. Vždy je preto vhodné ak má k dispozícii výbeh do záhrady, kde by si mohol pravidelne vybíjať prebytočnú energiu. Treba mať však na pamäti že jack russel je majster únikov (dokáže vyskočiť do 2m výšky alebo podhrabať plot), takže je potrebné výbeh dostatočne zabezpečiť.

Krmivo

Pri kŕmení je potrebné dobre odhadnúť kŕmnu dávku, pretože jack russel teriéry majú sklon k obezite. Množstvo krmiva závisí od veľkosti, veku, metabolizmu a aktivity jackrussela, takže vždy je to individuálne. Vyberajte si kvalitné krmivo, ktoré je tvorené prevažne živočíšnou zložkou. Viac o množstve a kvalite krmiva pre psov nájdete v téme správne krmivo pre psov.

Starostlivosť o srsť a čistotu jack russela

Jackrussely sú z pohľadu starostlivosti nenáročným plemenom. Plznú, no nie priveľmi a ak sa práve nevyváľajú v špine, netreba ich často kúpať. Jack russel terrierom stačí čistiť srsť vlhkou utierkou, no typy s dlhšou srsťou potrebujú aj občasné prečesanie.

Ďalšia starostlivosť vrátane strihania pazúrov, čistenia zubov a dodržiavania základnej hygieny sa v podstate nelíši od starostlivosti o iné plemená psov.

Užitočné informácie:

1. Prehľad chovných staníc plemena jackrussel v SR: chovné stanice jack russel terrier

2. Kompletný zoznam veterinárov a veterinárnych ambulancií: veterinári

3. Slovenský klub chovateľov teriérov a foxteriérov: www.terriers.sk

 

Použité zdroje: www.fci.be, www.terier.sk, www.vetstreet.com, www.dogtime.com, www.jrtcgb.co.uk

 

 



Podobné témy

mena pre psov

Mená pre psov

Dobré mená pre psov dokážu výrazne zjednodušiť komunikáciu medzi človekom a psom. Keďže psy ľahšie rozoznávajú výrazné spoluhlásky oddelené samohláskami, psie mená ako Roky alebo Falco budú pre psov zrozumiteľnejšie a…

pes do bytu

20 ideálnych plemien psov do bytu

Väčšina plemien psov sa vie adaptovať na akékoľvek prostredie ak má dostatok pohybu vo forme prechádzok a športu. Niektoré psy sú však do bytu vhodnejšie ako iné a je prezieravejšie vybrať si plemeno, ktoré nebude…

Mačacie mená, mená pre kocúra

Mená pre mačky

Dobré mená pre mačky dokážu výrazne zjednodušiť komunikáciu a často ovplyvňujú aj kvalitu vzťahu človeka s mačkou. Keďže zvieratá vrátane mačiek ľahšie rozpoznávajú výrazné spoluhlásky oddelené samohláskami, mačacie…

vypocet veku psa podla plemena

Ako vypočítať vek psa

Vek psa sa tradične počíta pomocou pravidla: jeden psí rok je ekvivalentom siedmych ľudských rokov, no určenie skutočného veku psa je trocha zložitejšie. Každý pes je jedinečný a tak ako u ľudí, aj u psov je dĺžka…

pes k detom

12 najlepších plemien psov k deťom

Vzťah detí a psov môže byť veľmi pekný a užitočný pre celú rodinu. Psy môžu deti naučiť zodpovednosti, empatii, spolupráci a môžu to byť nerozluční parťáci pre rôzne hry a dobrodružstvá. Vhodný pes k deťom však musí mať…

korytnačky

Chov a starostlivosť o suchozemské korytnačky

Na to že suchozemské korytnačky patria medzi plazy, majú nezvyčajne dobre vyvinutú osobnosť. I keď to nie sú zvieratká stvorené na maznanie, so svojím majiteľom si dokážu vytvoriť prekvapivo blízky vzťah, ktorý trvá po…