Pleseň v kvetináči
Ako sa zbaviť bielej plesne v kvetináči
Nikoho nepoteší keď pod obľúbeným kvetom nájde rásť chlpatý, biely povlak plesne. Ide však len o neškodnú saprofytickú pleseň, ktorej sa dá jednoducho a bezpečne zbaviť. Poradíme Vám ako pleseň odstrániť a vyhnúť sa jej návratu bez toho, aby ste uškodili samotnými rastlinám.
Je pleseň pre rastliny škodlivá?
Rýchla odpoveď by bola nie. Spóry plesní a húb sú prirodzene všadeprítomné aj v našich domácnostiach a dajú o sebe vedieť všade tam kde nájdu potravu, vlhkosť a správnu teplotu. Substrát pre izbové rastliny nie je výnimkou, takže biela pleseň v kvetináči nie je nič prekvapivé. Pre rastliny je takáto pleseň neškodná no esteticky to nie je nič príjemné.
Na druhej strane, takýto výskyt saprofytických húb môže byť indikátorom, že rastlina nemá vhodné životné podmienky pokiaľ ide o svetlo, vlhkosť a cirkuláciu vzduchu. Zároveň pleseň konkuruje rastline tým, že zo substrátu odoberá živiny takže by sme jej mali venovať pozornosť.
Ako odstrániť pleseň z kvetináčov
Ak sa objaví vo vašich kvetináčoch pleseň, postupujte nasledovne:
1. Prvým krokom je fyzické odstránenie plesne spolu s tenkou vrstvou substrátu s ktorou je prepojená. Použite na malú lopatku alebo iný vhodný nástroj a ak trpíte alergiou na plesne a prach aj ochrannú dýchaciu masku.
2. Pôdu v kvetináči zbavenú vrstvy plesne posypte mletou škoricou. Tá obsahuje cinnamaldehyd, ktorý dáva škorici jej typickú arómu a chuť, no zároveň je výborným prírodným fungicídom, ktorý zabraňuje hubám rásť. Na zamedzenie rastu plesni postačí len ľahký poprašok.
3. Takto ošetrenú rastlinu nepolievajte pokým sa vrchná vrstva pôdy nepreschne do hĺbky minimálne 5 cm.
Vyhýbajte sa použitiu octu. Zatiaľ čo pleseň by zvýšenú kyslosť mohla prežiť, korene rastlín nie.
Prevencia proti plesni v kvetináčoch
Pleseň sa nikdy nedá úplne zničiť. Spóry plesne sú prirodzenou súčasťou pôdy a vzduchu a za normálnych okolností sú neškodné. Hrozbou sa stávajú pri vysokej vlhkosti a nedostatočnej cirkulácii vzduchu. Za takýchto podmienok sa stávajú továrňou na produkciu ďalších spór. Na prevenciu proti plesniam v kvetináčoch dodržujte nasledovné pravidlá:
1. Kvety nikdy neprelievajte
Prelievanie je hlavnou príčinou rastu plesne v kvetináči. Pôda ktorá je neustále suchá je vhodným domovom pre spóry plesní. Kvety zalievajte až vtedy keď je vrchná štvrtina pôdy suchá. Pre väčšinu izbových rastlín stačí polievanie raz týždenne. V miskách pod kvetináčmi nenechávajte vodu viac ako 5 minút a zbytkovú vodu vylejte.
2. Zredukujte vlhkosť a zlepšite ventiláciu vzduchu
Vlhkosť a slabá cirkulácia vzduchu sú hlavnými príčinami plesne. Kvety preto premiestnite na slnečnejšie miesto s nižšou vlhkosťou a lepšou ventiláciou. Ak také miesto nemáte, rastlinám môžete pomôcť umelým osvetlením a ventilátorom.
Čo so starým plesnivým substrátom
Niekedy neminieme všetok substrát, odložíme ho a neskôr keď ho ideme použiť objavíme bielu pleseň priamo vo vreci so substrátom. Pleseň často nájdeme aj v práve kúpenom vreci. Je bezpečné používať takýto substrát na kvety?
-
Ak sadíte sadenice, presádzate rastliny alebo dopĺňate substrát, tak áno. Pred použitím však premiešajte bielu časť s tmavou a takýto substrát nechajte dva dni vyvetrať na vzduchu. Do zmesi môžete primiešať aj čerstvý kompost.
-
Takýto substrát však nie je vhodný na sadenie semien rastlín, keďže pleseň by odoberala živiny klíčiacim semenám.
Vaše komentáre a otázky budú vítané.