Praktické tipy, ako pripraviť pôdu na bohatú úrodu


Praktické tipy, ako pripraviť pôdu na bohatú úrodu
Zdroj: Krisana Antharith / Shutterstock.com

Sponzorované: Mnohí z nás majú v dnešnej náročnej dobe veľmi veľa dôvodov na to, aby považovali obrábanie vlastnej pôdy za jeden z najlepších spôsobov sebestačnosti.

Ide o produktívny kapitál, vďaka ktorému je možné aspoň niektoré dopady krízy minimalizovať na minimum a dopriať si komfort, po ktorom nielen naša peňaženka, ale aj telo túži. Domáce suroviny a produkty tej najvyššej kvality sú predsa tie najzdravšie a často najlacnejšie. Avšak, aby sme si zabezpečili dostatočné množstvo týchto darov prírody, je dôležité pripraviť im kvalitnú pôdu, v ktorej budú mať ideálne podmienky na svoj rast. V našom článku nájdete niekoľko špeciálnych tipov a rád, vďaka ktorým bude takáto príprava jednoduchšia.

Zabudnite na predsezónnu paniku a používajte poľnohospodársku techniku

V minulosti sa viacerí poľnohospodári museli spoliehať najmä na svoje šikovné ruky. So zvyšovaním produkcie si však mnohí uvedomili, že je oveľa lepšie využiť na pomoc moderné stroje. Ako farmár predsa každý jeden deň čelíte rôznym špeciálnym výzvam. Prírodné zdroje je tiež nutné využívať zodpovedne, no zároveň s čo najvyššou produkciou.

Aby sa vám to podarilo, pre zachovanie maximálnej efektívnosti s ohľadom na ekológiu, sa odporúča a využíva moderná poľnohospodárska a lesná technika.

Práve ona vám s optimalizáciou práce pri obrábaní pôdy pomôže najlepšie a bez zbytočných problémov!

Dbajte na aktuálny stav pôdy

Ak máte výber tejto špeciálnej poľnohospodárskej a lesnej techniky za sebou, môžete začať s prácami. Ale pozor, pred vstupom na pole a pôdu je nutné preveriť aktuálny stav a podmienky. Aj s tou najmodernejšou technikou je lepšie sa práci na príliš vlhkej zemi lepšie vyhnúť.

Počkajte, kým pôda dostatočne vyschne. Dobrým spôsobom, ako si to overiť, je test rýľom, prípadne môžete vystúpiť z traktora, prejsť sa na pole a zistiť, či sa vám na pracovnú obuv lepí zem alebo nie. Druhá vec je, že ani vyvážačky pre ťažné vozidlá nebudú mať s pohybom na takomto podklade najmenšie problémy.

Informujte sa pred kúpou o tlaku stroja na pôdu

Pri výbere poľnohospodárskych strojov by ste mali brať do úvahy nielen ich funkcie, ale aj ochranu pôdy. Aj tá má svoje špeciálne zloženie a obsah, ktorý nemusí vždy vysoký tlak pneumatík ťažkého stroja dobre zvládať.

Zistite si preto u výrobcu parametre zaťaženia, aby ste mohli kombinovať rôzne stroje a zariadenia spôsobom, ktorý pôdu chráni a zároveň jej prospieva.

Vylepšite vlastnosti pôdy

Vyvážené striedanie plodín a realizácia opatrení na stabilizáciu štruktúry môže mať pozitívny vplyv na štruktúru pôdy tiež. Prispieť teda ku kvalite obrábanej pôdy môžete aj vy, napríklad nasledujúcimi krokmi, ktoré zahŕňajú:

  • vápnenie pôdy;
  • organické hnojenie;
  • striedanie pestovaných plodín.

Ako vidíte, nie je to nič náročné, takže netreba robiť žiadnu paniku. Stačí si nájsť čas, preveriť v akom stave je pôda a vybrať na jej obrábanie správnu poľnohospodársku a lesnú techniku.



Podobné témy

vyvýšené záhony

Kombinácie rastlín do vyvýšených záhonov

O tom, že rastliny sa navzájom ovplyvňujú som nikdy nepochybovala, ale ich vzájomné interakcie a vzťahy som objavovala postupne v dostupnej literatúre. Prečítané nevyzeralo sadenie zeleniny podľa znášanlivosti zložito,…

hliva ustricová pestovanie doma

Hliva ustricová a jej pestovanie jednoducho a prehľadne

Pestovanie hlivy ustricovej v domácich podmienkach je pomerne jednoduché a pri troche snahy to zvládne každý. Túto jedlú hubu je možné pestovať na širokom spektre substrátov bohatých na celulózu a lignín (napr. slama,…

medonosne kvety

12 najužitočnejších medonosných rastlín do záhrady

Medonosné rastliny sú okrem samotných včiel prospešné aj pre včelárov a pestovateľov ovocia či zeleniny. Vyznačujú sa vysokou produkciou nektáru, z ktorého včely vyrábajú med, no takisto poskytujú včelám peľ, ktorým…

bazová limonáda

Recept na domáci bazový sirup

Leto je obdobím kedy si vychutnávame slnko, kúpanie, zmrzlinu,… a samozrejme bazový sirup. Domáca príprava bazového sirupu je veľmi jednoduchá a výsledok naozaj stojí za to. Baza čierna je účinná liečivá rastlina s…

ako vyrobiť vyvýšené záhony

Premeny v zanedbanej záhrade, 2. časť: Vyvýšené záhony

Samotnej realizácii vyvýšených záhonov predchád­zalo upratanie a príprava záhrady, ktoré môžete vidieť v prvej časti premeny v zanedbanej záhrade.  Keď sme premýšľali nad plánom záhrady a umiestnením jednotlivých zón,…

jablka v pivnici

Ako uskladniť jablká na zimu

1. Výber vhodných odrôd na skladovanie skladovanie si vyberte odrody, ktoré sú na to vhodné. Neskoré odrody jabĺk dozrievajúce v októbri sú väčšinou aj najtrvácnejšie. Na skladovanie sa hodia napríklad odrody: Banánové…