
Pri artróze je kľúčová správna terapia

Osteoartróza, osteoartritída, artróza či degeneratívne ochorenie kĺbov. S týmito pojmami sa môžete stretnúť nielen u ľudí, ale aj u psov.
Aj im môže celkovú kvalitu života znepríjemňovať práve bolesť kĺbov. V tomto prípade je úlohou majiteľa čo najskôr podchytiť ortopedický problém u svojho miláčika a dopriať mu adekvátnu liečbu.
Čo je artróza?
Artróza je zápalové ochorenie kĺbov, ktoré postihuje chrupavku aj kosť. Samotná kĺbová chrupavka je zložená z rôznych buniek a kolagénových vlákien, ktoré jej zabezpečujú pružnosť. Kĺbová chrupavka pokrýva dotykové plochy kĺbov, zabezpečuje im mechanickú odolnosť a chráni ich pred trením. Vznikom artrózy však spomínanú schopnosť stráca, následkom čoho je kĺb vystavený záťaži a dochádza k jeho stenčeniu či zdrsneniu. To v konečnom dôsledku spôsobuje jeho čiastočnú alebo úplnú disfunkciu. Pomerne často si laická verejnosť myslí, že artróza sa môže vyskytnúť len u zvierat v seniorskom veku. Avšak artróza postihuje psy a mačky všetkých plemien v rozličnom veku.
Ako sa prejavuje?
Medzi najčastejšie klinické príznaky, ktoré môžu signalizovať, že vás domáci miláčik trpí bolesťou kĺbov patrí krívanie, slabosť v končatinách, antipatia k pohybu, ale aj atrofia svalovej hmoty a celková stuhnutosť. Klasické symptómy artrózy ako krívanie, odpor k pohybu a bolestivosť sú ľahšie spozorovateľné u psov. U mačiek sa ich majitelia stretávajú najčastejšie s neochotou vyskakovať na vyvýšené miesta.
Ako proti nej bojovať?
Degeneratívne ochorenie kĺbov si vyžaduje komplexnú a dlhodobú medikáciu, v rámci ktorej musí byť súčinný samotný pacient, jeho majiteľ a veterinárny odborník. Pre nastavenie adekvátnej terapie je dôležité správne a včasné stanovenie diagnózy, vylúčenie infekčnej artritídy spôsobenej baktériami alebo iného reumatického ochorenia. Zo strany veterinárneho lekára je dôležité zhodnotenie aktuálneho stupňa ochorenia, ale aj diagnostika iných chorôb či simultánne užívaných liekov, ktoré by mohli ovplyvniť následnú liečbu. Primárnym cieľom odbornej terapie je spomaliť vzostup choroby, zmierniť a potlačiť klinické príznaky ako je bolesť a zápal, ale aj zachovať či zlepšiť celkovú kvalitu života. Tieto opatrenia sú realizované za pomoci vhodne nastavenej výživy, pravidelnej kontroly telesnej váhy a správne zvolenej rehabilitácie a terapie.
Pomôcť môže fyzioterapia aj hydroterapia
Priaznivý vplyv na spomalenie prejavov a liečbu artrózy má aj rehabilitácia. Medzi najčastejšie využívané metódy v posledných rokoch patrí najmä fyzioterapia a hydroterapia.
Fyzioterapia je medikačný postup vo forme individuálneho cvičenia so zvieraťom, ktorý je nápomocný pri liečbe ortopedických, ale aj neurologických ťažkostí. Hlavným cieľom je poskytnúť štvornohému pacientovi čo najlepšiu kvalitu života, či už v forme návratu do bežných aktivít alebo poskytnutím adekvátnej pomoci pri vrodených ochoreniach. Fyzioterapia je vhodná pre všetky zvieratá bez ohľadu na kondíciu či vek.
V prípade hydroterapie sa využíva podvodný bežecký pás, ktorý umožňuje štvornohým pacientom vykonávať pohyb bez zaťaženia pohybového aparátu. Špeciálna forma terapie vykonávaná vo vode spôsobuje mierne nadnášanie pacienta, dôsledkom čoho je terapia menej bolestivá ako v prípade normálneho cvičenia. Chôdza proti prúdu či plávanie sú ideálne aj pre zvieracích seniorov, pretože šetrným spôsobom nadobúdajú stratenú svalovú hmotu a zlepšujú svoju celkovú pohyblivosť. Hydroterapeutický trenažér umožňuje aj nastavenie výšky hladiny vody podľa individuálnych potrieb pacienta, na základe čoho sa mení vplyv vlastností vody na kĺby a dochádza k maximálnej efektivite cvičenia.
Negatívnou stránkou spomínaných rehabilitačných techník môže byť ich cena. V závislosti od kliniky zaplatíte za jedno cvičenie od 30€ do 60€, konkrétna cena sa odvíja od dĺžky cvičenia a hmotnosti vášho chlpáča. Keďže vo väčšine prípadov je nutná dlhodobá medikácia pre dosiahnutie želaných výsledkov, fyzioterapia či hydroterapia prevetrá aj vašu peňaženku.
Ušetrite s výživovými doplnkami
V súvislosti so starostlivosťou je dôležité podávať chlpáčom aj vhodné výživové doplnky, ktoré obsahujú komplex látok dôležitých pre kĺbovú výživu. Ich preventívne podávanie môže mať priaznivý vplyv na kĺby psíka a majiteľ tak môže predísť vysokým a často náhlym výdavkom, ktoré sú spojené s liečbou či operáciou. Pri samotnom výbere výživového doplnku dbajte najmä na správne zloženie. Obsiahnuté látky by mali pokryť výživu a premazávanie kĺbov a kĺbového puzdra, obnovenie poškodenej chrupavky, ale aj protizápalové pôsobenie a tlmenie prípadnej bolesti. V súčasnosti nájdeme na trhu aj vitamínové doplnky s hydrolyzovaným kolagénom či kyselinou hyalurónovou vo forme sirupu, ktorý nám u psíka umožní bezproblémové podávanie spolu s krmivom. Pre bližšie informácie sa obráťte na svojho veterinára.

Daniela Handlovičová