Aký zásah si vyžaduje záhrada na jeseň?


náradie do záhrady

Spoznzorovaný článok - Jesenné mesiace sú už v plnom prúde a spolu s nimi prichádzajú aj ďalšie povinnosti.

Jednou z nich je aj úprava záhradného priestoru. Jesenné obdobie je dôležité, záhrada sa potrebuje počas zimy zregenerovať a načerpať energiu, aby vám zas nosila radosť na jar. Čo všetko teda musíte urobiť predtým, ako napadne prvý sneh?

Ostrihajte stromy

Ak na záhrade máte stromy, pravdepodobne viete, že jednou z najdôležitejších povinností, ktoré vás v jeseni čakajú, je starostlivosť o ne. Vďaka úprave a strihaniu budú prekypovať zdravím a silou počas novej sezóny.

Najprv sa zbavte konárov, ktoré sú suché, zlomené alebo choré. Potom odstráňte výhonky, ktoré rastú z kmeňa alebo do koruny stromu. Snažte sa výhonky odstrániť tak, aby po nich neostal veľký zostatok. V záverečnej fáze prestrihajte korunu stromu. Môže ísť o konáre, ktoré rastú iným smerom, krížia sa alebo také, na ktoré nedopadajú slnečné lúče a je pravdepodobné, že nebudú rodiť tak ako iné.

Menšie konáre môžete odstrihnúť pomocou nožníc. Na tie väčšie ale pokojne vytiahnite motorovú pílu, ktorá vám pri úprave stromov pomôže.

Pustite sa do sadenia

Ak obľubujete sadenie, jesenná starostlivosť o záhradku sa vám bude páčiť. Približne 4 týždne pred prvým mrazom nastáva totiž čas sadenia. Na jeseň môžete vysadiť napríklad také čučoriedky, cezmínu či vianočné ikebany, ktoré budú ozdobou vašej záhrady.

Zbavte sa mŕtvych rastlín

Kvety, ktoré počas leta zdobili záhradu, v jeseni pomaly strácajú svoje čaro. Preto sa všetkých suchých rastlín aj listov musíte zbaviť. V prvom rade je nutné zhodnotiť, ktoré rastliny potrebujú upraviť alebo presadiť, a ktoré sú už na sklonku svojho života.

Upratujte

Najprv sa zamerajte na exteriér a zbavte záhradu všetkého zhnitého ovocia aj zeleniny. Potom prejdite do interiéru a začnite upratovať skladovacie priestory. Skleníky, garáže, kôlne, pivnice. Akiste v nich nájdete kopu zabudnutého náradia, nástrojov, ktoré už dávno nepoužívate, rozbité kvetináče a ďalšie nepotrebné veci. Mnoho ľudí má totiž tendenciu skladovať všetko, pretože sa držia myšlienky, že jedného dňa budú dané kúsky potrebovať.

Jeseň je skvelým obdobím na upratovanie. Prezrite si teda každý kúsok, zistite jeho stav, vyhoďte zbytočnosti a doplňte všetko, čo je potrebné doplniť.

A čo s odpadom?

Aj odpad, ktorý sa vám po jesennom upratovaní záhrady nahromadil, má svoje využitie. Zbytkové konáre môžete rozdrviť v drviči konárov, ktorý ich premení na kompost. Do kompostu zahrňte aj pokosenú trávu či suché lístie. Vytvorenú zmes potom využite ako prírodné hnojivo v záhradke.

Druhý spôsob, ako sa odpadu zbaviť, je použiť na konáre štiepkovač. Štiepkovače sú praktickými pomocníkmi a dokážu drevo narezať na malé štiepky. Novovzniknuté štiepky tak môžete využiť v zimných mesiacoch v domácnosti a zakúriť nimi v kozube.

Pokiaľ sa rozhodnete niektorý zo stromov uťať celý, jeho drevo môžete použiť na vykurovanie. Keďže štiepanie dreva je namáhavá a prácna činnosť, určite oceníte štiepačku dreva, ktorá drevo do kotlov, kachlí aj krbov pripraví za vás.

Akým činnostiam sa počas jesene v záhrade venujete vy?Podobné témy

povinnosti pri stavbe záhradného domčeka

Na čo treba myslieť pri stavbe záhradného domčeka

V článku vám poradíme, ako si postaviť záhradný domček, ktorý vám nepridá šediny, ale práve naopak, poslúži vám ako pokojné miesto na oddych alebo ako bývanie pre hostí. Na začiatok si najskôr premyslite účel domčeka …

Príprava domácnosti pre šteniatka

Ako pripraviť domácnosť na príchod šteniatka

Poradíme, ako pripraviť domácnosť na príchod šteniatka tak, aby mu nič nechýbalo a vás nič neprekvapilo. Aby bolo doma bezpečne Pri šteniatku je potrebné myslieť na podobné nástrahy, aké číhajú v bežnej domácnosti na…

domáce sušenie ovocia

4 druhy ovocia, ktoré sú vhodné na domáce sušenie

Ako sušiť ovocie Domáce sušené ovocie si hravo zvládnete pripraviť viacerými spôsobmi. Najčastejšie používaným je sušenie v rúre. Stačí rúru nastaviť na teplotu 60 až 65 °C a nechať počas celého procesu sušenia…

pomôcky do záhrady

5 šikovných pomôcok, ktoré vám uľahčia prácu v záhrade

No aby sme sa v nej cítili dobre, nesmieme zabúdať na pravidelnú starostlivosť. Tá je však niekedy fyzicky i časovo náročná. Aj preto sme si pre vás pripravili zoznam niekoľkých šikovných pomôcok, ktoré vám prácu v…

jesenné upratovanie záhrady

Jesenné upratovanie záhrady vo veľkom štýle

Hoci sú naše záhrady v najväčšom rozpuku na jar a v lete, aj na jeseň môže mať záhrada svoje čaro. Jesenné čaro záhrady spočíva častokrát v upratovaní opadnutých listov a v sadení niektorých jesenných rastlín. So…

tipli cashback

3 tipy pre najvýhodnejšie nakupovanie

1. TIP: Cashback Ešte ste o cashbacku nepočuli? Ide o inovatívny spôsob, akým môžete nakupovať a zároveň získavať peniaze. Cashback od Tipli funguje na veľmi jednoduchom princípe, z ktorého profitujú všetky tri strany.…