Top 10 druhov zeleniny na balkónové pestovanie v kvetináči


zelenina v kvetináči

Prehľadný zoznam druhov zeleniny vhodných na pestovanie v kvetináčoch na balkóne či terase

Pri prechádzke sídliskami posledné roky čoraz viac ukazujú, že zahraničný trend jedlých balkónov nie je už ani u nás rarita. Slovenské balkóny nekrášlia len tradičné kvitnúce muškáty či petúnie, ale aj všakovaké jedlé rastlinky. Ak stále váhate, či je táto záľuba vhodná aj pre vás, už neváhajte. Ponúkame vám prehľad najbežnejších plodín, ktoré sa dajú hravo vypestovať aj v nádobách. Mnoho z nich nájdete na našom webe aj v rozsiahlejších samostatných článkoch, ktoré vám pomôžu krok za krokom priviesť pestovanie k dokonalosti. Poďme sa inšpirovať!

1. Paradajkypestovanie paradajok v kvetináči

Podmienky pestovania: veľa slnka, chránené pred vetrom, časté hnojenie, častá zálievka

Zber plodov: jún – október

Náročnosť: 4/5

Paradajky sú skutočnou hviezdou pre každú balkónovú záhradku. Medzi odrodami nájdete trpasličie, určené priamo na balkón, prípadne iné odrody nižšieho vzrastu. Vybrať si môžete aj z rôznych farebných variet červených, oranžových či žltých (odrody Venus, Vilma, Bajaja, Aztek). Sadenice presádzame vonku, až keď pominú riziká nočných mrazov. Paradajky potrebujú slnečné stanovisko chránené pred vetrom. Taktiež potrebujú hnojenie počas celej doby rastu, kvitnutia a plodenia. Polievanie je potrebné, až keď je pôda zvrchu presušená. V extrémne teplých dňoch vyžaduje paradajka zálievku aj 2x denne. Špeciálne balkónové odrody majú vysokú výnosnosť aj napriek nízkemu vzrastu. Pri správnej starostlivosti vás určite zahrnú hŕbou chutných farebných guličiek.

2. Jahodypestovanie jahôd v kvetináči

Podmienky pestovania: veľa slnka, časté hnojenie, častá zálievka

Zber plodov: v prípade stálerodiacich máj-október

Náročnosť: 3/5

Jahoda je pre mnohých z nás chuťou detstva. Dopriať si ju teraz môžete aj z vlastnej úrody. Siahnuť po tých klasických odrodách babičkinej záhrady asi nemá zmysel, pretože síce zarodia hojne, ale len počas pár jarných týždňov. Dobrou správou je, že existujú odrody, ktoré vám budú rodiť postupne, od jari do jesene. Aj medzi týmito stálerodiacimi druhmi máte na výber podľa veľkosti plodov či farby kvetov. Krása jahôd kvitnúcich od bielej až po tmavoružovú spraví váš balkón nie len užitočným, ale aj estetickým miestom. Pri pestovaní na balkóne sa vyhnete najväčším problémom záhradkárov – hnilobe, slimákom a vtákom. Zálievka je potrebná až po preschnutí vrchnej vrstvy substrátu. Ak chcete poriadnu úrodu, musíte hnojiť počas celej doby pestovania. Ak zapojíte aj deti, budú mať užitočnú aktivitu a zdravé domáce ovocie ako bonus.

3. Koreninové bylinkybylinky v kvetináči pestovanie

Podmienky pestovania: väčšinou dostatok slnka, zálievka primeraná druhu

Zber: máj – október

Náročnosť: 2/5

Bylinky ponúkajú obrovské spektrum možností. Výber vôní a chutí sa počíta v desiatkach.  Bylinky sú veľmi vhodnými kandidátkami na balkón, pretože sú pestovateľky nenáročné a ako pomocníci pri varení sa uplatnia v každej kuchyni. Ligurček, pažítka a petržlenová vňať - To je trojica, ktorá bude prosperovať aj na tienistom balkóne. Rozmarín, majoránka, kôpor a oregano naopak potrebujú veľa slnka. Bazalka sa zmestí medzi trpaslíčie paradajky a navzájom si z pohľadu alelopatie budú pomáhať. Navyše bazalkové semená zoženiete v zaujímavých mixoch rôznych príchutí a farieb (zelená a fialová). Bylinky odpudzujú veľa druhov škodcov a tiež komáre, takže vám pomôžu nie len pri príprave kulinárskych dobrôt, ale aj pri večernom posedení pri pohári sviežeho vína.

4. Limonádové bylinkysladké bylinky v kvetináči

Podmienky pestovania: väčšinou dostatok slnka, zálievka primeraná druhu

Zber: máj – október

Náročnosť: 2/5

Bylinky majú svoje nezastupiteľné miesto nie len pri varení. Mnohé svojou sladko-sviežou chuťou už tradične patria k osviežujúcim nápojom leta či do čajových zmesí. Medovka aj mäta majú okrem „tradičných“ základných odrôd aj mnoho mladších „súrodencov“. Tí nás vedia prekvapiť tým, že spájajú ich vlastnú vôňu a chuť napríklad s arómou citrónu, čokolády, grepu či dokonca žuvačky. A tie rozdiely sú nie len vizuálne, ale skutočne aj vôňové a chuťové. Medzi „sladkými“ bylinkami nesmieme zabudnúť spomenúť aj levanduľu a materinu dúšku, ktorú tiež nájdeme okrem tradičnej aj ako hybridnú odrodu s citrónovou arómou. Ak si chcete uchovať mätu a medovku na zimu, odporúčam mrazenie alebo výrobu sirupov. Výborne budú ladiť s bazou a tiež s takmer akýmkoľvek bobuľovým ovocím. Pri sušení strácajú veľa zo svojej krásnej arómy. Levanduľa a materina dúška sa hodia ako na sirup tak aj na sušenie. V každom prípade, akúkoľvek formu spracovania oceníte aj v zimných mesiacoch pre liečivé účinky, ktorými každá z týchto bylín disponuje. Ako bonus potešíte aj včely, mnohé bylinky totiž patria medzi medonosné rastliny.

5. Paprikapestovanie papriky v kvetináči

Podmienky pestovania: veľa slnka, časté hnojenie, častá zálievka

Zber plodov: júl – október

Náročnosť: 4/5

Paprika je takou tradičnou „kamarátkou“ paradajky. Z pohľadu pestovateľa by som povedala, že vyžadujú takmer identické podmienky pre pestovanie a starostlivosť. O čosi menší výber však máme v možnostiach špeciálnych odrôd určených pre balkóny, avšak papriky nedorastajú do veľkých rozmerov, takže na pestovanie v kvetináčoch je vhodná väčšina odrôd papriky aj chilli papričiek. Najviac odporúčam odrodu Hamík, ktorá rodí drobné oranžové plody, ktoré sú už na oko sympatické. Sú sladké a takmer bez semien, obľubujú ich aj deti. Medzi nové balkónové odrody patria aj červená Rela a žltá Yala. Pokiaľ obľubujete pikantné, v nádobách sa darí aj chilli papričkám či baraním rohom. Základ úspechu je kvalitná, hnojením vyživovaná pôda a balkón s dostatkom slnečného svetla. Hoci papriky potrebujú o čosi viac miesta ako trpasličie paradajky, chutná úroda stojí za pokus.

6. Hrášokpestovanie hrachu v kvetináči

Podmienky pestovania: výdatná zálievka, nižšie denné teploty

Zber plodov: máj – jún

Náročnosť: 1/5

Hrach patrí medzi strukoviny a tie sa v tradičnom záhradkárstve radia medzi plodiny tretej trate. To znamená, že sú nenáročné na pôdne živiny. Naopak, v spolupráci s pôdnymi baktériami viažu do pôdy atmosférický dusík a preto sú vhodnou predplodinou pre plodovú zeleninu. Na balkóne skoro zjari je oproti letu oveľa menej možností, čo pestovať. Preto je dobrou správou, že aj hrach, plodinu, ktorá dobre odoláva slabším mrazom, vieme vypestovať v nádobách. Stačí nám 25 cm hlboký kvetináč a opora. Semená sadíme do hĺbky 5 cm v rozostupoch 10 cm. Hrach má rád dostatok vlahy, preto udržujeme pôdu stále vlhkú. Vybrať si môžete z obyčajných, cukrových a dreňových odrôd. Cukrové aj dreňové odrody sa konzumujú celé, vrátane struku. Pomedzi hrach môžete vysadiť reďkovky, cibuľku či šalát, čím krásne využijete miesto a získate chutnú jarnú polykultúru.

7. Cuketa a tekvicapestovanie cukety v kvetináči

Podmienky pestovania: dostatok slnka, časté hnojenie, častá zálievka

Zber plodov: jún – október

Náročnosť: 3/5

Tekvice, cukety a uhorky majú podobné pestovateľské nároky. Všetky tri typy rastlín sa dajú ľahko vypestovať zo semien, ktoré rýchlo vyklíčia. Ide o teplomilné rastliny, ktoré môžu ísť vonku, až keď nehrozí spálenie nočným mrazom. Na balkón sú vhodné predovšetkým cukety. Rozlišujeme síce mnoho odrôd, ale pokiaľ ide o estetiku na tanieri, stačí odlíšiť zelenú a žltú. Cuketa vytvára mohutný koreňový systém, preto potrebuje hlbokú nádobu, napríklad vedro. Pokiaľ dostatočne hnojíte a zalievate, výnosnosť rastlín je vysoká, preto úplne postačí aj jedna či dve sadenice a máte záruku sebestačnosti na celé leto a jeseň. Tekvice sú na rozdiel od cukiet ťahavé, preto potrebujú vytvoriť oporu, či pomocnú „dráhu“ zo špagátu. Pozor však na kombináciu rastlín: ani na záhrade nie je možné pestovať cukety a tekvice v blízkosti, pretože pri opeľovaní sa rastliny skrížia a môžete byť nemilo prekvapení zberom „cuketotekvíc“. Z tohto dôvodu odporúčam zvoliť si pre balkón buď-alebo.

8. Listová zeleninapestovanie listovej zeleniny v kvetináči

Podmienky pestovania: častá zálievka

Zber: apríl – október

Náročnosť: 1/5

Zelené lístky ako základ šalátu, do smoothie či na ozdobu taniera s hlavným jedlom? Tak to vás určite poteší, že listová zelenina patrí medzi najuniverzálnejšie balkónové rastliny. Sú takmer bezúdržbové. Stačí sadiť a pravidelne polievať. Na chvíľku sa zastavím pri slove sadiť: keďže po odtrhnutí listu z koreňa ďalší list nenarastie, je nutné pomedzi už rastúce lístky pravidelne dosievať nové semená,  napríklad v týždenných intervaloch. So sejbou môžete začať už v skorej jari a pokračovať až do neskorej jesene. Výber je skutočne veľký. Môžete sa rozhodnúť pre jednodruhový šalát, ale väčšiu rozmanitosť nájdete v praktických baleniach mixov: zmes zelených a fialových, hladkých aj kučeravých druhov. Obľúbený  je tiež jemný šalát valeriánka poľná, ľudovo polníček. Zjari môžete siať špenát. Keďže pri vyšších denných teplotách vybieha do kvetu, po jeho pozbieraní využijete nádoby pre iné teplomilné zeleniny či bylinky. Korenistá rukola je tiež vhodná na výsev od jari až do jesene. Som presvedčená, že z tohto spektra si vyberú aj tí najnáročnejší.

9. Uhorkypestovanie uhoriek v kvetináči

Podmienky pestovania: veľa slnka, časté hnojenie, častá zálievka

Zber plodov: júl – október

Náročnosť:4/5

Uhorky sú rovnako ako paradajky a papriky milovníčky slnka. Vďaka vysokému obsahu vody dobre osviežia v horúcich dňoch v limonáde alebo spestria chuť raňajkového chlebíka. K vlastnej balkónovej úrode stačí okrem slnka dostatok vlahy a pravidelné hnojenie. Pri výbere správneho miesta na posadenie musíme brať do úvahy fakt, že uhorka je popínavá rastlina, teda bude vyžadovať oporu, napríklad mriežku. Na priamy konzum vyberáme z odrôd ľudovo zvaných šalátoviek, ktoré nemajú pichľavú kožu a majú menej jadierok. Zaujímavosťou v rodine uhoriek je kalabasa indická. Je to taká „permanentná uhorka“, z ktorej si zakaždým odrežete len taký kúsok, aký práve potrebujete a ponechaná časť uhorky bude naďalej rásť.

10. Reďkovkypestovanie redkvičky v kvetináči

Podmienky pestovania: výdatná zálievka, nižšie denné teploty

Zber plodov: apríl-máj, september-október

Náročnosť:2/5

Reďkovka je pre mňa zeleninový posol jari. Má krátku vegetačnú dobu, ale keďže neznesie vyššie denné teploty, poslúži ako jarná predplodina. To je výhoda, pretože zjari mnoho kvetináčov na balkóne ešte len zíva prázdnotou a spoza okna sa na nich usmievajú teplomilné priesady. Z jedného 30 cm hrantíka viete nazbierať pomerne veľa plodov. Vyskúšala som pre pestrosť okrem klasických ružových aj fialové, biele a žlté, ale najviac ma oslovila podlhovastá dvojfarebná odroda French Breakfast. Mala najkratšiu vegetačnú dobu, asi 25 dní. Reďkovky sadíme do dvoch riadkov s odstupom 5 cm. Pri výdatnej zálievke sa môžete o necelý mesiac tešiť na krásne farebné guličky z vlastného kvetináča.

Záver

Cieľom tohto článku bolo spraviť vám malý exkurz do zákutí jedlých balkónov a inšpirovať vás a najmä ukázať vám, že to určite zvládnete. Na našej webovej stránke nájdete takmer všetky z 10 rastlín ako samostatný článok. V týchto článkoch už rozoberáme danú rastlinku do úplného detailu, takže aj úplný začiatočník bude spoľahlivo postupovať podľa našich rád.

Dúfam, že sme vás navnadili na pestovateľskú vlnu a budeme radi, ak aj ostatné články budú pre vás obohatením.

 



Podobné témy

predjarný výchovný rez ovocných stromov

Strihanie ovocných stromov v troch jednoduchých krokoch

Kľúčom k udržiavaniu pekných a produktívnych ovocných stromov je ich každoročné strihanie. I keď niektorí záhradníci preferujú rozdielne spôsoby strihania pre rôzne druhy ovocných stromov, stačí ak budete pri strihaní…

trvalky do záhrady

20 najkrajších trvaliek do záhrady

Rozhodujete sa aké rastliny si vysadíte do záhrady? Ak hľadáte rastliny ktoré vydržia niekoľko rokov až desaťročí a budú vám prinášať radosť rok čo rok, v tom prípade sú tou správnou voľbou trvalky. Čo sú to trvalky? …

rez viniča

Strihanie viniča jednoducho a prehľadne

Či už pestujete vínnu révu alebo stolové odrody, určite ste sa už stretli s otázkou ako správne strihať hrozno tak, aby bol vinič zdravý a produktívny každú sezónu. Práve rez viniča ovplyvňuje akú veľkú energiu vloží…

vavrínovec

Vavrínovec a jeho pestovanie

Vavrínovec lekársky je všestranná, stálozelená rastlina, ktorú je v okrasnej záhrade možné využiť na mnoho spôsobov. Vavrínovce sa najčastejšie pestujú vo forme živých plotov no desiatky kultivarov tejto dreviny…

azalky pestovanie

Rododendron a jeho pestovanie

Rododendrony sú nádherné a majestátne rastliny. Väčšina z nich pochádza z Ázie, no vo voľnej prírode ich môžeme nájsť na celej severnej pologuli. Už po stáročia sú súčasťou našich záhrad vďaka ich krásnemu olisteniu a…

pestovanie levandule

Levanduľa a jej pestovanie

Levanduľa je nielen všestranná liečivá rastlina s viacerými využitiami v domácej lekárničke, v kuchyni,  či v kúpeľni – je to aj úžasná kvitnúca trvalka do záhrady. Levanduľa dodáva po celý rok záhrade zaujímavú…